Gdzie warto mieszkać? Lusówko – gmina Tarnowo Podgórne

Osiedle Rozalin w Lusówku – nowe domy i mieszkania w pobliżu PoznaniaLusówko (gm. Tarnowo Podgórne) to wieś, którą wyróżnia położenie nad Jeziorem Lusowskim, dostęp do terenów leśnych oraz dynamicznie rozbudowywana infrastruktura. Nowych mieszkańców przyciągają relatywnie tanie działki budowlane pod Poznaniem oraz bogata oferta deweloperów budujących tutaj nowe osiedla.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba mieszkańców Lusówka podwoiła się. Tak znaczny wzrost to efekt szybkiego rozwoju budownictwa indywidualnego, jak również inwestycji deweloperskich. Nowe osiedla – Laris, Morskie i Rozalin zmieniły wygląd wsi i jej strukturę społeczną.

Napływowi nowych mieszkańców towarzyszy rozbudowa zaplecza edukacyjnego, sportowego oraz dróg.
W ostatnich latach Lusówko zyskało nowe przedszkole, boisko sportowe i salę gimnastyczną. Rozbudowano również szkołę podstawową. Trwają prace nad budową kolejnych dróg, chodników i oświetlenia ulicznego. 

Gmina Tarnowo Podgórne, na terenie której znajduje się Lusówko, należy do najzamożniejszych gmin w Polsce. Z tego względu w miejscowości trwa systematyczna rozbudowa infrastruktury, co przekłada się na wysoki komfort życia mieszkańców.

Lusówko to miejsce z potencjałem dla osób chcących mieszkać blisko Poznania i lubiących wypoczywać w otoczeniu prawdziwej przyrody.

O ile bowiem w sąsiednim Lusowie trudno o działkę w ciekawym otoczeniu (czyli coś więcej niż lokalizacja na środku pola), o tyle w Lusówku takich miejsc jest sporo. Ich odszukanie pochłania jednak trochę czasu, gdyż większość dostępnych ofert sprzedaży działek budowlanych lub domów obejmuje teren północnej części Lusówka – np. Osiedle Morskie. O wiele bardziej interesujące są tereny leżące po południowej stronie Jeziora Lusowskiego – tzw. stara część Lusówka, gdzie znajduje się szkoła i przedszkole.

Osiedle Rozalin w Lusówku – nowe domy i mieszkania w pobliżu PoznaniaNowe domy i mieszkania blisko lasu i jeziora. Sprawdź dlaczego w Lusówku zyskało naszą rekomendację.

Osiedle Morskie, czyli dużo błota. Na Osiedlu Morskim (zaznaczone na poniższej mapie jako strefa 2) tylko szczęśliwcy posiadający działkę bezpośrednio przy ul. Tarnowskiej dojdą suchą stopą do swoich domów. Ulica Tarnowska zyskała asfaltową nawierzchnię i chodniki z kostki brukowej w 2013 roku. Pozostałe ulice na Osiedlu Morskim zostały przejęte przez gminę dopiero w ostatnich latach. Plany wybudowania nawierzchni będą realizowane nieprędko, gdyż Osiedle Morskie jest stosunkowo młodym tworem. Nie tak dawno kupowano tutaj działki budowlane usytuowane dosłownie na środku pola, bez żadnych utwardzonych dróg dojazdowych.

Od czasu przejęcia dróg przez gminę warunki trochę się poprawiły – częściowo wyłożono płyty betonowe i utwardzono niektóre drogi, ale mieszkańcy Osiedla Morskiego będą musieli jeszcze długo czekać na dzień kiedy w okresie jesiennym i zimowym przestaną grzęznąć w błocie. Zakup taniej działki budowlanej w tym miejscu może być kuszący ze względu na cenę (od 100 zł za m2), ale warto mieć świadomość, że niedogodności związane z brakiem utwardzonych dróg będą dotkliwe.

Mapa stref zamieszkania w Lusówku (gm. Tarnowo Podgórne)

Mapa stref zamieszkania w Lusówku (gm. Tarnowo Podgórne)

Zdecydowanie ciekawsze są tereny położone na południe od Jeziora Lusowskiego. Stara część wsi (strefa 1), przez którą przebiega ulica Otowska (nowa nawierzchnia ma powstać do końca 2015 r.), to rejon kapitalnie położony pod kątem dostępu do terenów zielonych – blisko jeziora i lasu ze szlakami rowerowo-pieszymi. Atutem są pobliskie kameralne plaże, z których w sezonie letnim korzystają głównie okoliczni mieszkańcy. W strefie 1 budowane jest nowe osiedle z mieszkaniami na sprzedaż „Zielone Lusówko”, któremu poświęcony jest osobny artykuł.

Strefa 3 to natomiast rejon Osiedla Rozalin, gdzie można kupić domy i mieszkania budowane przez dewelopera Novum Plus. Osiedle Rozalin to inwestycja, którą wyróżnia ciekawy styl i solidne wykonanie domów. Odległość od jeziora wynosi tylko 1 km. Do Poznania można stąd dojechać w 20 minut. Kameralny charakter osiedla oraz – co bardzo istotne – pełna infrastruktura zapewniona przez dewelopera sprawiają, że osoby poszukujące miejsca do zamieszkania blisko Poznania powinny przyjrzeć się ofercie dewelopera. Na temat Osiedla Rozalin został napisany osobny artykuł.

Lusówko to zapewniająca dogodny dojazd do Poznania i jednocześnie ładnie położona wieś – blisko jeziora i lasu. Mieszkańcy mogą cieszyć się ciszą i spokojem oraz coraz bogatszą infrastrukturą. Wieś jest idealnym miejscem dla osób szukających swojej zielonej enklawy pod Poznaniem. Dobre warunki do aktywnego wypoczynku w okolicy Poznania zapewnia także na przykład Osiedle Puszcza Zielonka, czy Baranowo Pogodna.

Plusy i minusy mieszkania w Lusówku:

  • + dostęp do lasów i jeziora z zagospodarowaną plażą
  • + dogodny dojazd do Poznania (dobry dojazd do ulicy Bukowskiej oraz trasy numer 92)
  • + szkoła podstawowa i przedszkole publiczne na terenie wsi
  • + ładny park przy jeziorze oraz dworek, które są rewitalizowane na potrzeby świetlicy gminnej
  • + działki budowlane dostępne w atrakcyjnych cenach
  •  nieutwardzone drogi na terenie Osiedla Morskiego

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 22.08.2017

Odwiedzam z kamerą nowe domy i mieszkania

O takim domu marzy wielu z nas. Zobacz go ze mną!  Oglądaj więcej recenzji mieszkań ›

osiedle-rozalin-dom-b-3-yt-play-300x169

One thought on “Gdzie warto mieszkać? Lusówko – gmina Tarnowo Podgórne

  1. Pingback: Nowe mieszkania w Lusówku (gm. Tarnowo Podgórne) – osiedle “Zielone Lusówko” | Blisko Poznania

Dodaj komentarz