Jak urządzić mały ogród przy bliźniaku lub szeregowcu?

Mały ogród przy bliźniaku lub szeregowcuMarzenie o własnym ogrodzie pozwala spełnić przeprowadzka nawet tuż za miasto. Oferowane pod Poznaniem nowe bliźniaki, szeregowce i mieszkania często posiadają przynależne ogródki. Powierzchnia ogrodów bywa bardzo różna i waha się od zaledwie 50 do nawet 500 m2 w przypadku skrajnych szeregowców oraz domów w zabudowie bliźniaczej. Jak samodzielnie urządzić ogródek?

Już około 100-metrowa działka – dobrze zagospodarowana – pozwala się wyciszyć i realizować ogrodnicze pasje. Plus niewielkiej działki jest również taki, że prawie wszystkie prace ogrodowe, zaczynając od projektu, przez oczyszczenie, spulchnienie i nawiezienie świeżej ziemi, aż po wysianie trawy oraz wykonanie nasadzeń i obrzeży, można zrealizować samemu. Mały ogród nie wymaga też instalacji kosztownego systemu nawadniającego, a jego utrzymanie nie pochłania dużo czasu.

Jak samodzielnie urządzić mały ogródek?

Rozplanuj przestrzeń – narysuj projekt ogródka w skali na zwykłym kartonie albo korzystając z programów komputerowych, np. Garden Puzzle. Uwzględnij: 

  • Stół i krzesła, niekoniecznie usytuowane w pełnym słońcu i najlepiej ogrodzone od wiatru i od strony sąsiadów, można zaplanować na tarasie. 

Taras drewniany – choć efektowny i modny – jest dość drogi i wymaga konserwacji. Tańszą alternatywą jest taras betonowy, który daje także szerokie możliwości wykończenia. 

  • Trawnik tradycyjnie pokrywa większą część działki. Można samemu wysiać trawę albo zamówić droższą trawę z rolki. Trawnik należy odgrodzić od reszty ogrodu obrzeżami, aby trawa nie zagłuszała innych roślin. Podlewanie, nawożenie i napowietrzanie to podstawa pielęgnacji trawnika.

Ile kosztuje trawnik? Dobre jakościowo nasiona trawy uniwersalnej można kupić w cenie od kilkunastu złotych za kilogram. 100-metrowy trawnik wymaga około 4 kg nasion. Najlepsze efekty zapewni mieszanka traw dobrana do stopnia nasłonecznienia i wilgotności ogródka i jego przeznaczenia. Trawa z rolki to wydatek rzędu 15 zł/m2. W dalszej kolejności projektujemy takie elementy jak:

  • Utwardzone ścieżki i punkty świetlne.
  • Duże rośliny (drzewa, pokaźne krzewy) – ważny jest ich rozmiar docelowy. Większe rośliny powinny stanowić tło dla mniejszych. Jeśli nie chcesz grabić liści, zrezygnuj z drzew liściastych.
  • Rabaty – ich kształt, wielkość oraz rodzaj kwiatów, krzewów i bylin powinien być harmonijnie dopasowany do wielkości ogródka. W przypadku naprawdę małego ogrodu warto postawić na modne i efektowne, ale nie zabierające zbyt wiele miejsca trawy.

Pomysł na oryginalny ogród? Atrakcyjne wizualnie jest łączenie nasadzeń z traw ozdobnych, lawendy, fantazyjnie ukształtowanych iglaków oraz elementów dekoracyjnych z kamienia i kwiatów kwitnących.

Warto wiedzieć:

  • Warzywnik powinien być oddzielony od reszty ogrodu. Coraz popularniejsze stają się małe przydomowe szklarnie.
  • Elementy dekoracyjne i architekturę ogrodową w małym ogrodzie lepiej ograniczyć.
  • Ogrodzenie – naturalne, drewniane czy murowane nie powinno za bardzo ograniczać i tak małej powierzchni, dlatego lepiej zrezygnować z bardzo wysokich ogrodzeń. Niesłabnącą popularnością cieszą się tuje – ich szybkie tempo wzrostu i duża odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne pozwalają łatwo osiągnąć zamierzony efekt.

Sadzenie roślin – po pierwsze w odpowiedniej odległości względem siebie ( w przypadku iglaków – 50 cm), po drugie na odpowiednim podłożu (o odczynie bardziej zasadowym lub kwaśnym, mniej lub bardziej wilgotnym), po trzecie o odpowiedniej porze roku, po czwarte w miejscach dostosowanych do wymagań roślin (jedne rośliny preferują miejsca nasłonecznione, a inne zacienione).

Mniej znaczy lepiej – ta zasada sprawdza się przy zakładaniu małego ogródka. Lepiej stopniowo uzupełniać nasadzenia, niż posadzić zbyt wiele roślin od razu. Walkę z chwastami ułatwi wyłożenie powierzchni przeznaczonej pod krzewy i iglaki geowłókniną, którą kładzie się przed sadzeniem. Jeśli chcesz nieco zaoszczędzić, to na geowłókninie zamiast kory możesz położyć samodzielnie zebrane szyszki. Systematyczna pielęgnacja odgrywa istotną rolę zwłaszcza w pierwszej fazie- ukorzeniania roślin, należy więc pamiętać o podlewaniu i nawożeniu roślin.

Osoby, które na posiadanie nawet małego skrawka ziemi nie mogą lub nie chcą się zdecydować, mają alternatywę. Coraz popularniejsze staje się urządzanie mikro-ogródków na tarasach i balkonach. Hodowane w ten sposób rośliny nie tylko cieszą oko, ale i podniebienie, oczywiście pod warunkiem, że są oddalone od ruchliwych ulic. Któż z nas nie chciałby sięgać po zdrowe, świeże zioła i pomidorki prosto z własnej…donicy?

Gdzie pod Poznaniem kupisz segment od dewelopera z dużym ogrodem?

Bardzo duże ogrody – nawet 930 m2, w tym częściowo zadrzewione zapewnia nowe Osiedle Morasko Park. Moim zdaniem, ciekawą ofertę znajdziemy też na przykład w Lusówku (gm. Tarnowo Podgórne) – na Osiedlu Rozalin. Jak wyglądają tamtejsze ogródki można zobaczyć na filmie. Równie szerokie możliwości dają przydomowe ogrody na Osiedlu Błękitny Staw w Biedrusku, na położonym w tej samej gminie – Osiedlu Nowe Złotniki albo na Osiedlu Probudzianka koło Rokietnicy czy na Osiedlu Koninko koło Kórnika. Wysoki komfort zapewniają też inne osiedla wyróżnione w ramach Rankingu najwygodniejszych szeregowców.

Ogrodnicze pasje można realizować również na nieco mniejszą skalę, ale w ładnym, zielonym otoczeniu lasu, np. dom z małym ogródkiem blisko Poznania znajdziemy na Osiedlu Leśna Polana w Dąbrówce. A jeśli ktoś chciałby z własnego ogródka podziwiać Puszczę Zielonkę, to dobrą opcją jest dom na Osiedlu Puszcza Zielonka.


Zobacz jak może wyglądać prawdziwy ogród na dachu:


Zobacz nowy FILM: 2-poziomowy Apartament w oryginalnym budynku!


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 30.03.2018 r.

Odwiedzam z kamerą nowe domy i mieszkania

O takim domu marzy wielu z nas. Zobacz go ze mną!  Oglądaj więcej recenzji mieszkań ›

osiedle-rozalin-dom-b-3-yt-play-300x169