Nowe apartamenty w Lusówku (gm. Tarnowo Podgórne) – osiedle Zielone Lusówko

Osiedle Zielone Lusówko w Lusówku (gmina Tarnowo Podgórne)Czym powinna charakteryzować się idealna inwestycja mieszkaniowa realizowana przez dewelopera? Na pewno dobrą lokalizacją oraz korzystną relacją ceny do lokalizacji. Osiedle Zielone Lusówko na pierwszy rzut oka spełnia te kryteria, ale czy nowe „mieszkania” znajdą nabywców?

Osiedle Zielone Lusówko docelowo ma obejmować 16 budynków, z których 4 są prawie ukończone. Kiedy rozpocznie się budowa pozostałych na razie nie wiadomo. Każdy z istniejących budynków został podzielony przez dewelopera na 12 „mieszkań” o powierzchni od 42 do 52 m2. Lokale znajdują się na dwóch poziomach. Każdy ma dostęp do własnego ogródka.

W artykule pod tytułem „Gdzie warto mieszkać? – Lusówko” zostały opisane trzy strefy miejscowości Lusówko, które charakteryzuje różny komfort mieszkania. Osiedle Zielone Lusówko znajduje się w najbardziej atrakcyjnej strefie położonej blisko lasu i plaży. Dobra lokalizacja nad jeziorem to niewątpliwy atut osiedla.

Równie dobra wydaje się być cena. Deweloper sprzedaje lokale na osiedlu w Lusówku w cenie 2800 zł netto/m2. Do podanej ceny trzeba jeszcze dodać podatek VAT. W przypadku osiedla Zielone Lusówko będzie on wyższy niż zazwyczaj, ponieważ budynki są wznoszone na terenie, które studium określa jako obszar turystyczny i rekreacyjny, co automatycznie powoduje, że zgodnie z prawem lokale nie są mieszkaniami, tylko apartamentami w budynkach pensjonatowych. Co to oznacza w praktyce? Otóż, zgodnie z polskim prawem kupujący taki lokal będzie zobowiązany do zapłacenia wyższego, bo wynoszącego 23% podatku VAT zamiast zwyczajowych 8%. Natomiast później będzie płacił wyższą stawkę podatku od nieruchomości. I w tym momencie oferta przestaje być już tak konkurencyjna w porównaniu do innych podpoznańskich inwestycji mieszkaniowych.

Oglądam nowe mieszkanie 75 m2 na Osiedlu Rozalin w Lusówku. Zobacz je ze mną!

Gmina Tarnowo Podgórne jest lubiana przez deweloperów, którzy budują osiedla mieszkaniowe na terenach o przeznaczeniu rekreacyjno-hotelowym. Mieszkańcom Baranowa znany jest deweloper Agrobex, który w  2010 r. rozpoczął budowę budynków hotelowych, przemianowanych następnie na osiedle Zielona Przystań.

Jakiekolwiek by jednak nie było przeznaczenie terenów, na których powstaje inwestycja w Lusówku, to trzeba powiedzieć, że osiedle Zielone Lusówko położone jest w kapitalnym miejscu, w pobliżu Jeziora Lusowskiego, przy drodze rowerowej prowadzącej brzegiem jeziora do sąsiedniego Lusowa. Obok inwestycji znajduje się dworek, który wkrótce będzie rewitalizowany i zamieniony na wiejski dom kultury z parkiem sięgającym do brzegów jeziora.

Dojazd z osiedla Zielone Lusówko do centrum Poznania zajmuje około 30 minut

Dojazd z osiedla Zielone Lusówko do centrum Poznania zajmuje około 30 minut

Warto wspomnieć o oryginalnym rozwiązaniu, które ma zapewnić mieszkańcom lokali usytuowanych na piętrze dostęp do ogrodu. Mowa o zainstalowanych na zewnątrz budynków schodach prowadzących do przynależnych części gruntu. Zapewniają one równy dla wszystkich dostęp do ogródków. Jednak z drugiej strony – czy tego typu konstrukcja zastosowana na masową skalę nie obniży estetyki całego osiedla?

Osiedle budynków wielorodzinnych to w Lusówku całkowita nowość. Do tej pory wieś była kojarzona z intensywną rozbudową osiedli domów jednorodzinnych, szeregowych i bliźniaczych. Warto zapytać czy lokalny rynek będzie zainteresowany wchłonięciem tak dużej liczby niedużych „mieszkań”?


bliskopoznania-krzysztof-maleckiAutorem wpisu jest: Krzysztof Małecki
Ostatnia aktualizacja dnia 26.06.2015

One thought on “Nowe apartamenty w Lusówku (gm. Tarnowo Podgórne) – osiedle Zielone Lusówko

  1. Mieszkaniec

    To już lepiej kupić domek na działce w ROD „Mirabelka” na trasie Lusowo-Lusówko. Mały wolnostojący domek, już jest kanalizacja, prąd cały rok. Mnóstwo ludzi tam mieszka na stałe.