Gdzie warto mieszkać? Gmina Tarnowo Podgórne – „Poziom wyżej”

Gdzie warto mieszkać? - Tarnowo PodgórneHasło przewodnie gminy Tarnowo Podgórne – „Poziom wyżej” – najlepiej oddaje klimat miejsca, którym mogą cieszyć się nie tylko mieszkańcy stolicy gminy, ale również wszystkich miejscowości do niej należących.

Położona po zachodniej stronie Poznania, przy trasie Poznań-Berlin, gmina Tarnowo Podgórne doskonale wykorzystała szansę na rozwój, którą dały pierwsze lata po transformacji ustrojowej. Stopniowo zbudowała dużą strefą przemysłową, która dzisiaj generuje znaczną część wpływów do budżetu. Roczne dochody budżetu gminy Tarnowo Podgórne wynoszą około 140 mln zł. Dla porównania, dochody gmin Dopiewo czy Rokietnica wynoszą odpowiednio 70 mln zł i 37 mln zł. Potężny zastrzyk gotówki umożliwia realizację licznych inwestycji w infrastrukturę, która z kolei przekłada się na wyższy niż przeciętny komfort życia mieszkańców.

ZŁOTY DOM Wyróżnienie ZŁOTY DOM dla miejscowości Tarnowo Podgórne za:

  • Dostęp do pełnej infrastruktury każdego rodzaju – w tym do infrastruktury drogowej oraz handlowo-usługowej
  • Szeroką ofertę edukacyjną począwszy od szkoły podstawowej, przez gimnazjum, liceum i szkołę muzyczną
  • Szybkie i wygodne połączenie drogowe z Poznaniem
  • Liczne obiekty sportowo-rekreacyjne, jak na przykład boiska, korty tenisowe, lodowisko oraz kompleks basenów z wodą termalną
  • Szeroki wybór nowych domów i mieszkań na osiedlach deweloperskich

Szybkie połączenie z Poznaniem i całą Aglomeracją Poznańską, gotowe drogi i chodniki, drogi rowerowe, rozbudowana sieć kanalizacyjna, nowe szkoły i przedszkola, liczne place zabaw, boiska i zadbane parki, a od niedawna – Tarnowskie Termy – są wizytówką gminy Tarnowo Podgórne.

Władze postawiły sobie za cel, aby każdy mieszkaniec mógł bezpiecznie i suchą stopą przejść do swojego domu i skutecznie go realizują. Cały czas realizowane są nowe inwestycje w gminie Tarnowo Podgórne ukierunkowane na zaspokajanie różnorodnych potrzeb mieszkańców. Przykładowo, niedawno oddano do użytku nowy budynek Centrum Kultury w Przeźmierowie. W maju 2015 r. został otwarty nowoczesny kompleks basenowy Tarnowskie Termy. Powstało również nowe przedszkole w Sadach, w najbliższym czasie ma tu powstać szkoła podstawowa. W planach jest już budowa nowej szkoły podstawowej w Baranowie. Na plaży w Chybach nad Jeziorem Kierskim powstało nowe molo, a wybudowana przed kilku laty plaża w Lusowie należy do najnowocześniejszych i najlepiej zagospodarowanych w Polsce. Obecnie trwa np. renowacja parku w centrum Przeźmierowa. Wymienione inicjatywy mają realny, pozytywny wpływ na codzienne funkcjonowanie mieszkańców.

Motorem dynamicznego rozwoju jest doskonałe połączenie drogowe ze stolicą Wielkopolski dzięki szybkiej trasie nr 92 Poznań – Berlin (dwa pasy ruchu w obydwu kierunkach). Dojazd do centrum z Tarnowa Podgórnego zajmuje około 25 minut. Gminna komunikacja TP-BUS pokrywa teren całej gminy. Autobusy linii 01, 02 i 03 kursują na pętlę komunikacyjną na Ogrodach w Poznaniu. Dojazd z Tarnowa Podgórnego do Poznania komunikacją gminną odbywa się sprawnie i zabiera około 30 minut. Gmina nie posiada jedynie połączenia kolejowego z Poznaniem, czym może się pochwalić np. sąsiednia gmina Dopiewo. Doskonała lokalizacja wpływa oczywiście na wzrost cen nieruchomości, zwłaszcza w miejscowościach sąsiadujących z Poznaniem, takich jak Chyby czy Baranowo.

Tarnowo Podgórne – tu wszystko jest na miejscu

Śmiało można powiedzieć, że mieszkańcy gminy mają na miejscu zapewnione niemal wszystko. Oznacza to, że mogą blisko znaleźć pracę. W Tarnowie Podgórnym i okolicy swoje siedziby ulokowało kilkadziesiąt dużych zakładów przemysłowych. Niektóre z nich zatrudniają po kilkaset osób. Wszystko na miejscu to także dostęp do rozwiniętej oferty handlowo-usługowej. Na terenie gminy znajduje się centrum handlowe Auchan – Swadzim, jak również liczne markety, sklepy, banki, restauracje, zakłady rzemieślnicze i usługowe. Wszystko na miejscu to wreszcie szeroki dostęp do edukacji (żłobki, przedszkola, szkoły, gimnazja, liceum) oraz do sportu i rekreacji (Jezioro Kierskie i Lusowskie, boiska sportowe, skate parki, lodowisko, drogi rowerowe i nowoczesny kompleks Tarnowskie Termy).

Osoby szukające domu, działki lub mieszkania niedaleko Poznania mogą wybierać w szerokiej ofercie nieruchomości dostępnych w sprzedaży w gminie Tarnowo Podgórne.

Ceny działek budowlanych w gminie Tarnowo Podgórne różnią się w zależności od odległości od Poznania i terenów rekreacyjnych. Najdroższe działki budowlane to te położone w sąsiedztwie Jeziora Kierskiego – Baranowie i Chybach (350 – 700 zł za m2). Bardziej przystępne cenowo oferty sprzedaży działek można znaleźć nieco dalej od Poznania – w Sadach, Lusowie i Lusówku (120 – 280 zł za m2) oraz w najmocniej zurbanizowanych miejscowościach jak Przeźmierowo (300 – 400 zł za m2 ) i Tarnowo Podgórne (150-200 zł za m2).


Inwestycje deweloperskie realizowane na terenie gminy Tarnowo Podgórne:

Osiedle Rozalin w Lusówku to przemyślany projekt, elegancka zabudowa i pełna infrastruktura. Osiedle budowane jest bezpośrednio przy lesie, a nieopodal znajduje się jezioro. Zakup domu na Osiedlu Rozalin staje się trafionym wyborem dla osób szukających pod Poznaniem wygody i ciszy.


Osiedle Sadowa w Tarnowie Podgórnym, przy ulicy Sadowej obejmuje parterowe bliźniaki z ogrodami. Kameralne osiedle jest w trakcie budowy. Łącznie Osiedle Sadowa obejmie czternaście lokali o powierzchni 84 m2 każdy. Połówka bliźniaka przy ulicy Sadowej w Tarnowie Podgórnym to wydatek rzędu 419 tys. zł. W tej cenie otrzymujemy też ogródek o powierzchni wynoszącej od około 180 do 255 m2. Warto dodać, że we własnym zakresie można wykończyć poddasze do adaptacji, powiększając przestrzeń mieszkalną o kolejne 40 m2. Pierwsze domy na Osiedlu Sadowa będą gotowe w drugiej połowie 2018 roku.


Osiedle Białe w Baranowie – Wznoszone przy bocznej ulicy w Baranowie, przy ul. Białej przez firmę AOA Deweloper. Na Osiedlu Białym powstają zarówno domy jednorodzinne, szeregowe, jak i bliźniacze. Wspólnym mianownikiem budynków jest jednorodny projekt o nowoczesnej stylistyce. Osiedle wyróżnia lokalizacja w Baranowie – blisko administracyjnej granicy Poznania i jednocześnie – w pobliżu Jeziora Kierskiego.


Osiedle Tarnowo Centrum – budowane przez dewelopera Jakon – to flagowa inwestycja firmy na terenie Tarnowa Podgórnego, której siedziba mieści się właśnie w Tarnowie. Osiedle docelowo będzie składać się z 31 budynków wielorodzinnych – w każdym znajdzie się 15-20 mieszkań. Ceny nowych mieszkań wynoszą około 5 tys. zł za metr kwadratowy. Budynki przyciągają uwagę estetycznym projektem, a osiedle – mimo swoich niemałych rozmiarów – sprawia wrażenie kameralnego. Na terenie inwestycji znajduje się ładny plac zabaw. Bezpośrednia okolica zapewnia wszystkie udogodnienia potrzebne na co dzień – szkoły, przedszkola, sklepy czy gabinety lekarskie. Brakuje jedynie dużych terenów zielonych w bezpośredniej okolicy. Relaksować się można jednak na przykład na pobliskiej plaży w Lusowie czy nowym kompleksie basenów Tarnowskie Termy.


Osiedle Nowe Tarnowo to najnowsza inwestycja Jakonu w Tarnowie Podgórnym. Osiedle powstające przy ulicy Szkolnej składa się obecnie z 10 gotowych domów w zabudowie szeregowej o powierzchni 90 lub 95 m2. Co ciekawe, domy posiadają przynależne garaże. Ceny aktualnie dostępnych szeregowców na Osiedlu Nowe Tarnowo oscylują w granicach od 399 do 442 tys. zł. W ramach tego samego osiedla deweloper Jakon wznosi również budynki wielorodzinne – pierwszy etap zabudowy wielorodzinnej będzie gotowy w drugim kwartale 2019 roku. W ofercie są relatywnie nieduże mieszkania – o powierzchni wynoszącej od 34 do 69 m2. Na osiedlu powstanie strefa rekreacyjna. Oprócz tego – podziemna hala garażowa i miejsca postojowe. Łącznie Osiedle Nowe Tarnowo obejmie 56 mieszkań w budynkach wielorodzinnych z windą.


Osiedle Marianowskie – budowane w Tarnowie Podgórnym również przez firmę Jakon. Docelowo w jego skład wejdzie 31 domów w zabudowie bliźniaczej, a więc 62 lokale o powierzchni około 150 m2 każdy. Działający na ogólnopolską skalę deweloper realizuje liczne inwestycje w okolicy Poznania i nie tylko.


Osiedle Sady w Sadach koło Tarnowa Podgórnego umożliwia zakup mieszkania w budynku dwulokalowym, czyli – mówiąc prosto – połówki bliźniaka. Do wyboru są cztery warianty, o metrażach wynoszących od 74 do 113 m2, w tym mieszkania w garażami. Osiedle Sady dewelopera Atram znajduje się blisko szybkiej trasy łączącej Tarnowo Podgórne i Poznań oraz blisko wjazdu na obwodnicę. Dzięki temu, przyszli mieszkańcy będą mogli łatwo dojechać do pobliskiego przedszkola, sklepu oraz do miasta czy do innych miejscowości w okolicy Poznania. Takie położenie ma też swoje minusy – na osiedlu będzie słyszalny szum przejeżdżających samochodów, a w bezpośredniej okolicy nie ma dużych terenów rekreacyjnych. Bez fajerwerków prezentuje się również prosty projekt budynków, bez żadnych indywidualnych akcentów. Przy dużej liczbie planowanych domów – na Osiedlu Sady docelowo ma powstać aż 88 mieszkań – to istotne niedopatrzenie, które można jednak jeszcze naprawić. Cena mieszkania na Osiedlu Sady zaczyna się od 279 tys. zł za mieszkanie bez garażu i dochodzi do 395 tys. zł za lokal z garażem. Pierwsze mieszkania są gotowe.


Nowe mieszkania w Sadach to gotowy 4-kondygnacyjny budynek wielorodzinny przy ulicy Kobylnickiej wzniesiony przez S-DOM Deweloper Spółka z o. o. 36 mieszkań o powierzchni od 25 do 77 m2 zostało oddanych do użytku pod koniec 2016 roku. Co istotne, obok inwestycji funkcjonuje nowe gminne przedszkole. W okolicy zdominowanej przez niską zabudowę jednorodzinną działają sklepy spożywcze i apteka. Dzięki szybkiej, bezkolizyjnej trasie, Sady są bardzo dobrze skomunikowane zarówno z Tarnowem Podgórnym, jak i z Poznaniem. W chwili obecnej wszystkie mieszkania dewelopera S-DOM znalazły już nabywców.


Osiedle Chyby nad Jeziorem to oryginalny kompleks 10 rezydencji realizowany tuż przy kameralnej plaży w Chybach. Nowe eko rezydencje w Chybach to projekt nowatorski z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze, inwestycja powstaje na podmokłych terenach tuż przy jeziorze, co stanowi dodatkowe wyzwanie architektoniczne. Po drugie, inwestor postawił na nietypową technologię budowy – nowoczesne domy są wykonywane z litego drewna. I wreszcie po trzecie – budynki posiadają szereg proekologicznych rozwiązań, między innymi własne elektrownie fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Duże rezydencje w Chybach buduje spółka EM4 SP z o. o.. Inwestycja jest niemal gotowa. Ceny rezydencji w Chybach w stanie deweloperskim wynoszą od 1,8 do 2,8 mln zł.


Osiedle Aleja Wierzbowa – MTG-Inwest realizuje nowe osiedle domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej w Wysogotowie sąsiadującym z Przeźmierowem. Przy ulicy Wierzbowej powstaną 24 bliźniaki o powierzchni 108 i 109 m2. Do domów będą przynależeć ogródki oraz miejsca postojowe. Garaży brak. Domy mają być gotowe na wiosnę 2018 roku. Koszt zakupu nowego bliźniaka na Osiedlu Aleja Wierzbowa MTG Inwest wynosi 497 tys. zł.


Osada Lusowo to dwukondygnacyjne mieszkania w zabudowie szeregowej z ogrodami powstające w Lusowie, przy ulicy Ogrodowej. Oddanie mieszkań do użytkowania zaplanowano na wiosnę 2018 roku. Ceny nowych mieszkań w Lusowie zaczynają się od 350 tys. zł.


Osiedle Zielone Lusówko, czyli kompleks 16 budynków z 12 niedużymi mieszkaniami każdy powstaje w atrakcyjnej części Lusówka, w niedużej odległości od Jeziora Lusowskiego.


Kamienica przy Rynku w Przeźmierowie to duży kompleks mieszkalno-użytkowy zrealizowany przez firmę Agrobex w centrum Przeźmierowa, przy ul. Rynkowej. W czteropiętrowych budynkach powstało 100 mieszkań oraz sklepy i punkty usługowe. Minusem lokalizacji jest hałas nisko przelatujących samolotów oraz bardzo ruchliwa droga przebiegająca tuż przy budynkach. Mimo to, z uwagi na bliskie sąsiedztwo Poznania, dobre zaplecze handlowo-usługowe w miejscowości oraz konkurencyjne ceny, mieszkania firmy Agrobex szybko znalazły nabywców.


Spośród wcześniej zrealizowanych osiedli na terenie gminy Tarnowo Podgórne należy wymienić: Osiedle Tarnowo Park B&W Developer w Tarnowie Podgórnym, zlokalizowane na terenie między ul. 27 grudnia i Szkolną, wyróżnia się nowoczesną architekturą i przestronnymi mieszkaniami. Część mieszkańców skarży się na liczne błędy inwestora. Kolejnym jest osiedle domów jednorodzinnych przy ulicy Sadowej w Tarnowie Podgórnym. To zbudowane przez firmę MS Budownictwo osiedle z domami w zabudowie bliźniaczej o powierzchni 150 m2 każdy. Inwestycja jest położona na uboczu, co nadaje osiedlu kameralny charakter. Wszystkie domy z tej lokalizacji znalazły już właścicieli.


bliskopoznania-krzysztof-maleckiAutorem wpisu jest: Krzysztof Małecki
Ostatnia aktualizacja dnia 13.03.2018 r.

Odwiedzam z kamerą nowe domy i mieszkania

O takim domu marzy wielu z nas. Zobacz go ze mną!  Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

osiedle-rozalin-dom-b-3-yt-play-300x169

One thought on “Gdzie warto mieszkać? Gmina Tarnowo Podgórne – „Poziom wyżej”

  1. Pingback: Gdzie warto mieszkać? Dąbrówka – gmina Dopiewo | Blisko Poznania