Gdzie warto mieszkać? Gmina Kórnik – jest z czego wybierać

Zamek w KórnikuGmina Kórnik to jedna z najchętniej wybieranych lokalizacji dla nowych inwestycji mieszkaniowych pod Poznaniem. Sąsiedztwo  autostrady A-2 i konkurencyjne ceny nieruchomości skutecznie przyciągają klientów. Oferta deweloperów z roku na rok rośnie, ale tylko część nowo powstających osiedli posiada pełną infrastrukturę.

Oferta deweloperów w gminie Kórnik obejmuje przede wszystkim nowe domy szeregowe i mieszkania. Ceny nieruchomości są tu wyjątkowo konkurencyjne. Już około 200 tys. zł wystarczy na zakup niedużego szeregowca z ogródkiem. Oczywiście domy o większej powierzchni i wykonane w podwyższonym standardzie są droższe – ich ceny dochodzą do 480 tys. zł. Wybrane oferty deweloperów z Kórnika i okolic znajdują się na końcu tego artykułu. Natomiast aktualne zestawienie wszystkich ofert osiedli deweloperskich z okolic Kórnika opisuje nasz specjalny RAPORT.

Jakość infrastruktury drogowej w okolicy Kórnika bywa bardzo różna i – w porównaniu do inwestycji prowadzonych na terenie takich gmin jak Suchy Las, Mosina czy Tarnowo Podgórne – niekiedy pozostawia wiele do życzenia. Dziurawe lub gruntowe drogi prowadzące do nowych osiedli dają się we znaki sporej grupie mieszkańców, a władze gminy „działają” w tej sprawie opieszale. Przykładowo, utwardzenie drogi dojazdowej do Osiedla Rodzinny Zakątek, czy Osiedla Lawendowe Pola, będącej własnością gminy Kórnik, nie zostało jak dotąd ujęte w budżecie, ponieważ na terenie gminy Kórnik na utwardzenie czeka w sumie ponad 200 km dróg. W efekcie, niektórzy mieszkańcy nie mogą wygodnie spacerować po okolicy, co jest szczególnie uciążliwe dla rodziców z wózkami dziecięcymi.

Tylko niektórzy deweloperzy dbają o utwardzenie dróg dojazdowych do posesji czy budowę osiedlowego placu zabaw oraz strefy rekreacyjnej.

Nie wszyscy deweloperzy kompleksowo dbają o potrzeby rodzin z dziećmi. Osiedlowy plac zabaw zapewnia kilku. Zaplanowano go np. na Osiedlu Tygrysim w Robakowie, Osiedlu Koninko firmy Novaform, Osiedlu Park 28 w Borówcu, Osiedlu Sowim w Dachowej czy Rodzinny Zakątek w Bninie. Liczne pozostałe takich udogodnień nie zapewniają.

Gmina Kórnik nie wszędzie nadąża z zapewnieniem optymalnej liczby miejsc w przedszkolach. W rezultacie, niektórzy rodzice zamieszkujący nowe szeregowce pod Kórnikiem – z uwagi na zbyt małą liczbę dostępnych miejsc w przedszkolach publicznych – są zmuszeni dowozić dzieci do przedszkoli prywatnych. Zupełnie inaczej o swoich mieszkańców dba np. gmina Tarnowo Podgórne, gdzie miejsc w przedszkolach jest więcej niż chętnych. Gmina inwestuje w budowę nowych przedszkoli, np. w Sadach i Lusówku, których budowa podyktowana jest wyłącznie wygodą napływowych mieszkańców. Więcej szczegółów w naszym Rankingu przedszkoli.

Pomimo wspomnianych niedogodności, Kórnik posiada klimat miasteczka z historią oraz malownicze tereny zielone i obiekty sportowo-rekreacyjne sprzyjające wyciszeniu i aktywnemu wypoczynkowi.

Miasteczko znane z zabytkowego ZamkuArboretum na każdym kroku podkreśla swoją bogatą historię. Liczne zaułki z wąskimi uliczkami, odnowiony Rynek, kameralny park oraz ładna nowa promenada nad Jeziorem Kórnickim pomogą osobom zagonionym odnaleźć spokój i ciszę charakterystyczną dla mniejszych miejscowości. W sezonie na Jeziorze Kórnickim kursują dwa statki wycieczkowe. Na strzeżonej plaży działa wypożyczalnia sprzętu wodnego. Jakość wody nie zachęca jednak do kąpieli. Można za to skorzystać z oferty Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu OAZA (basen, siłownia, odnowa biologiczna i fitness). Aktywny wypoczynek umożliwiają również rozległe lasy Nadleśnictwa Babki. Bezpośrednio przy lesie budowane są np. takie osiedla jak: Rodzinny Zakątek, Lawendowe Pola i Przylesie w Bninie.

Dzięki pobliskiej Autostradzie A-2 oraz drodze krajowej S11 z Kórnika do Poznania można dojechać samochodem w 20 minut. Dojazd do stolicy Wielkopolski z popularnych miejscowości Robakowo czy Koninko trwa jeszcze krócej.

Korzystający z publicznych środków transportu muszą poświęcić na przejazd do Poznania więcej czasu. Mogą wybierać spośród kilku linii komunikacji podmiejskiej KOMBUS, PKS-u, MPK oraz PKP. Przykładowo, czas przejazdu autobusem KOMBUS nr linii 560 z kórnickiego rynku na poznańskie Rondo Rataje zajmuje około 40 minut. Z węzła w Koninku – dwukrotnie mniej. Autobusy poszczególnych linii KOMBUS odjeżdżają w ciągu dnia średnio co godzinę. Przejazd pociągiem na trasie Kórnik – Poznań Starołęka trwa około 20 minut.

W Kórniku działają szkoły (podstawowa i gimnazjum) i przedszkola, ośrodek zdrowia, podstawowe punkty usługowe oraz kilka restauracji i bistro. Szkoły podstawowe funkcjonują ponadto w takich miejscowościach jak Kamionki, Bnin, Radzewo i Szczodrzykowo. Gimnazjum jest w Robakowie. Przedszkola działają również w Bninie, Szczodrzykowie oraz Borówcu.

Zaplecze handlowe na terenie gminy nie jest równomiernie rozwinięte. W bezpośrednim sąsiedztwie nowych osiedli najczęściej funkcjonują co najwyżej małe, pojedyncze sklepy spożywcze. Codzienne zakupy można wygodnie robić w samym Kórniku (markety Lidl, Intermarche, Netto, Polo, Biedronka) lub w Kamionkach (Galeria Mini). W Borówcu działa market Biedronka. Większe centra handlowe znajdują się w odległości kilkunastu kilometrów, np. CH M1 w Poznaniu.

POLECAM! Dom nad stawem blisko Poznania

Osiedle Błękitny Staw w Biedrusku to jedno z najładniejszych miejsc pod Poznaniem, gdzie można kupić dom jednorodzinny lub działkę budowlaną.

osiedle-blekitny-staw-yt-play-300x169

Wybrane osiedla mieszkaniowe w okolicy Kórnika:

Osiedle przy Jeziorze, Kórnik – Biernatki

Sąsiadujące ze słynnym Arboretum Osiedle przy Jeziorze w Kórniku – Biernatkach to nowe domy o wygodnym, parterowym układzie. Sam tylko parter zapewnia prawie 100 m2 powierzchni, w tym dwie wygodne sypialnie, część dzienną o powierzchni aż 50 m2, oddzielną spiżarnię i łazienkę. Tak przestronny dom można jeszcze powiększyć, wykańczając wysokie poddasze o powierzchni 50 m2 zgodnie z aktualnymi potrzebami domowników. Do ich dyspozycji są też garaże i duże ogrody – nawet do 360 m2. Warto wiedzieć, że między sąsiadami są podwójne ściany zapewniające optymalną izolację cieplną i akustyczną. Ceny nowych domów jednorodzinnych na Osiedlu przy Jeziorze zaczynają się od 315 tys. zł. W zestawieniu z wygodnym układem, starannym wykończeniem oraz położeniem w samym Kórniku, tylko 15 minut drogi od Poznania, to moim zdaniem, konkurencyjna oferta. Co ważne, kameralne osiedle jest już gotowe. Ostatnie prace na osiedlu zakończą się w październiku 2017 r. Już teraz dom na Osiedlu przy Jeziorze możesz zobaczyć na FILM-ie:


Osiedle Nowy Bnin

Osiedle Nowy Bnin powstające przy ulicy Czołowskiej w Kórniku – Bninie to kameralna zabudowa i dobrze zagospodarowany teren osiedla – z drogami i chodnikami wewnętrznymi, mediami, gotowymi tarasami, garażami oraz oświetleniem. Osiedle Nowy Bnin z jednej strony zapewnia dojazd do Poznania w 15 minut, a z drugiej – gwarantuje spokój i sąsiedztwo terenów spacerowych nad Jeziorami Kórnickim i Bnińskim. Osiedle obejmuje tylko 18 domów w zabudowie bliźniaczej dwulokalowej. Przestronne mieszkania o powierzchni 84 m2 lub 98,5 m2 plus garaż są dostępne w cenie od 298 tys. zł. Każde mieszkanie posiada własny garaż lub wiatę garażową z brama Hormann. Mieszkania wyposażono między innymi w rolety okienne sterowane elektrycznie. Kolejnym plusem dla mieszkańców jest możliwość korzystania z prywatnego, obszernego ogrodu o powierzchni od 81 m2 aż do 166 m2. Ukończenie pierwszego etapu Osiedla Nowy Bnin wyznaczono na koniec 2017 roku. Etap drugi będzie ukończony na początku 2019 roku.


Osiedle Lawendowe Pola w Błażejewie koło Kórnika

W skład Osiedla Lawendowe Pola (Marcopolo Development) w Błażejewie koło Kórnika wchodzą budynki 4- , 6- oraz 12-segmentowe z przyciągającą uwagę, oryginalną elewacją w stylu muru pruskiego. Drogi wewnętrzne na terenie osiedla są gotowe. Cały kompleks jest też oświetlony i ogrodzony, z bramą na pilota. Do dyspozycji najmłodszych inwestor oddał plac zabaw. Oprócz oryginalnego projektu oraz gotowego zaplecza technicznego na osiedlu, plusem tutejszych mieszkań jest widok na otaczający las. Lawendowe Pola są systematycznie rozbudowywane. Powierzchnia oferowanych mieszkań wynosi 72, 86, 77 lub 98 m2. Ceny mieszkań wynoszą od 220 tys. zł do 305 tys. zł. My odwiedziliśmy jedno z mieszkań o powierzchni 72 m2 – zobacz FILM:


W Kórniku – Biernatkach przy Alei Flensa, na wzniesieniu, są dostępne gotowe do wprowadzenia domy w zabudowie bliźniaczej z garażami. Domy jednorodzinne o powierzchni 70 lub 86 m2 plus garaż inwestor, firma Pionier Inwestycje, sprzedaje w cenie 299 lub 339 tys. zł. W tej cenie otrzymujemy dom z salonem z aneksem kuchennym oraz trzema pokojami na piętrze i łazienką. Do domów przynależą też ogródki o zróżnicowanej powierzchni wynoszącej od 55 do 122 m2. Oprócz ogródków, domy posiadają balkony.


Nowe Osiedle Tygrysie przy ulicy Nowina w Dachowej to jedno z najbardziej kameralnych osiedli na terenie gminy Kórnik. Powierzchnia mieszkalna nowych szeregowców na sprzedaż wynosi 80 m2 plus 22 m2 poddasza do adaptacji. Na parterze mieści się duży salon 30 m2, oddzielna kuchnia, toaleta i wózkarnia. Piętro to z kolei dwie sypialnie oraz łazienka. Warto podkreślić, że domy wyposażono m.in. w ogrzewanie podłogowe oraz system rekuperacji, czego nie znajdziemy na innych osiedlach. Co równie ważne, między domami są podwójne ściany zapewniające dobrą izolację akustyczną. Atutem osiedla jest gotowe zaplecze techniczne (utwardzone drogi wewnętrzne i oświetlenie, plac zabaw, boisko do gry w siatkówkę), jak też przebiegająca niedaleko Autostrada A-2. Z drugiej strony, do osiedla nie doprowadzono jeszcze kanalizacji. Na szczęście wywozem nieczystości zarządza inwestor, więc mieszkańcy nie muszą się tym tematem zajmować. Ceny segmentów na wynoszą od 289 do 329 tys. zł. Obecnie realizowany etap osiedla ma być gotowy na początku 2017 roku. Deweloper: Ardens.


Osiedle Świerkowa Polana w Robakowie to usytuowane na uboczu, z dala od ruchliwych ulic, osiedle domów szeregowych dewelopera Skaland. Osiedle szeregowców zapewnia szereg udogodnień, w tym utwardzony dojazd, jak i gotowe drogi wewnętrzne, oświetlenie, nieduży plac zabaw, czy dostęp do terenów spacerowych. Dla części klientów minusem będzie dość spore oddalenie osiedla od przystanku autobusowego (spacerem do 15 minut). Obecnie w ramach trzeciego etapu są dostępne 3- kondygnacyjne domy w zabudowie szeregowej z ogródkami o powierzchni 69 m2 + poddasze 21 m2 powierzchni użytkowej. Parter obejmuje 25-metrowy salon z aneksem kuchennym oraz toaletę, a piętro – dwie sypialnie i łązienkę. Oczywiście dodatkowy pokój można urządzić na poddaszu. Domy wyposażono między innymi w ogrzewanie podłogowe w łazienkach. Osiedle nie jest jedynie podłączone do kanalizacji. Finalizację tego etapu osiedla Świerkowa Polana zapowiedziano na trzeci kwartał 2017 roku. ceny szeregowców na Osiedlu Świerkowa Polana wynoszą w tej chwili od 275 do 285 tys. zł.


Osiedle Nowe Koninko dewelopera Skaland to propozycja mieszkań na sprzedaż w szeregowcu w trzech wariantach do wyboru – o powierzchni od 63 do 93 m2 z ogródkami lub z antresolami i tarasami, w cenie od 241 do 332 tys. zł. Mieszkania są jasne i ustawne. Osiedle wyróżniają duże tarasy przynależne do wybranych mieszkań oraz staranne wykończenie. Co ważne, deweloper oferuje usługę wykończenia mieszkania pod klucz. Docelowo, osiedle ma być zamieszkane przez 600 rodzin.


Po sąsiedzku osiedle 46 szeregowców i bliźniaków – Osiedle Koninko – realizuje firma Novaform. Wygodne domy z elegancką, ceglaną elewacją o relatywnie dużej powierzchni wynoszącej od 97 do 109 m2 kosztują od 375 do 479 tys. zł. Klient w tej cenie otrzymuje m.in. podwyższonej jakości, 5-komorowe okna oraz dach kryty płaską dachówką ceramiczną, które zapewniają dobrą izolację cieplną oraz akustyczną. Co ważne, deweloper zainwestował w budowę dróg wewnętrznych oraz – co ciekawe – osiedlowego systemu kanalizacji. W ramach Osiedla Koninko powstanie także plac zabaw dla dzieci. Pierwszy etap inwestycji jest już gotowy, a zakończenie kolejnego przewidziano na wiosnę 2017 roku.


W pobliskiej miejscowości Dachowa deweloper Inrea realizuje nowe osiedle z szeregowcami. Osiedle Sowie obejmuje łącznie 56 szeregowców o powierzchni 64 m2. Co ciekawe, na parterze domów – oprócz salonu z aneksem – znajduje się również gabinet. Piętro to dwie sypialnie plus łazienka. Powierzchnia przydomowych ogródków wynosi w tym przypadku od 43 do 95 m2. Pierwszy etap inwestycji ma być gotowy w marcu 2018 roku. Ceny mieszkań z ogrodami są konkurencyjne i wynoszą od 199 do 225 tys. zł.

 Chcesz zbudować własny dom samodzielnie? Szukasz działki budowlanej w okolicy Kórnika?

Obecnie do wyboru są np. ciekawie położone kompleksy działek, między innymi działki w Mościenicy sąsiadującej z Kórnikiem i jednocześnie – z jeziorem Skrzyneckim Dużym. Działki nad jeziorem o powierzchni od 813 m2 do 2349 m2 są dostępne w cenie 125 zł/m2. Inną opcją są działki budowlane w kompleksie Nad Leśnym Jeziorem, dostępne w cenie od 110 zł/m2. Trzeba jednak pamiętać, że kupując działkę w okolicy Kórnika, trzeba niekiedy doliczyć koszty ewentualnego doprowadzenia mediów.


Podsumowując, osoby rozpatrujące możliwość przeprowadzki w okolice Kórnika powinny uwzględnić nie tylko oferowaną cenę nieruchomości, lecz również takie czynniki jak :

  1. Sąsiedztwo lotniska wojskowego Poznań – Krzesiny i związany z nim hałas
  2. Lokalną infrastrukturę drogową i kanalizacyjną
  3. Czas i koszt codziennych dojazdów do pracy
  4. Dostęp do szkół, przedszkoli, sklepów i ośrodków zdrowia
  5. Dostęp do terenów rekreacyjnych

Plusy i minusy mieszkania w Kórniku i wsiach przyległych:

  • + atrakcyjne ceny nieruchomości
  • + dogodny dojazd do Poznania dla osób zmotoryzowanych
  • + tereny rekreacyjne i spacerowe na wyciągnięcie ręki
  • nierównomiernie rozwinięta infrastruktura na terenie gminy, w tym często słabej jakości drogi dojazdowe do osiedli i nowych posesji
  •  pobliskie lotnisko wojskowe Poznań – Krzesiny generujące hałas (strefy ograniczonego użytkowania wokół lotniska dotyczą części mieszkańców gminy Kórnik – m.in. miejscowości Koninko, Robakowo, Borówiec, Dziećmierowo)

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 25.11.2016 r.

Odwiedzam z kamerą nowe domy i mieszkania

Zobacz jak oceniam 2-poziomowe mieszkanie w Dąbrówce koło Poznania.  Oglądaj więcej recenzji mieszkań ›

osiedle-lesna-polana-forma-yt-play-300x169

Dodaj komentarz