Gdzie warto mieszkać? Borówiec i Kamionki (gm. Kórnik) – wszystko o nowych osiedlach

Borówiec - nowe szeregowce przy ulicy PoznańskiejNowe domy i mieszkania w Borówcu i Kamionkach to możliwość zamieszkania w zielonej okolicy wśród rozległych lasów i jednocześnie blisko autostrady. Jakie nowe osiedla powstają w Kamionkach i Borówcu w gminie Kórnik ? Czy ceny tutejszych domów i mieszkań rzeczywiście są atrakcyjne w kontekście dostępnej na miejscu infrastruktury?

W ostatnich latach w Kamionkach i sąsiednim Borówcu wiele się zmieniło. Na plus! Otwarto nową Szkołę Podstawową w Kamionkach, boiska sportowe i przedszkola. Powstały kolejne kilometry sieci kanalizacyjnej i – co ważne – ruszyła budowa kolejnych osiedli domów i mieszkań. Mimo to, Kamionki i Borówiec wciąż pozostają w tyle za wieloma innymi miejscowościami pod Poznaniem. Dlaczego?

Najważniejsze plusy mieszkania w Kamionkach i Borówcu to obecnie:

  • Położenie tylko kilka minut drogi od wjazdu na drogę S11 i autostradę oraz otoczenie lasów.
  • Nowe szkoły i przedszkola na miejscu – w kamionkach działa nowa Szkoła Podstawowa oraz żłobki i przedszkola. Najbliższe gimnazjum znajduje się w Robakowie, w odległości 10 minut jazdy samochodem, a kolejne – w Kórniku.
  • Na miejscu można zrobić zakupy – w Kamionkach działa Galeria Mini m.in. z marketem Tesco, piekarnią i apteką. W Borówcu znajduje się market Biedronka. Zarówno w Kamionkach, jak i w Borówcu znajdują się też mniejsze sklepy i punkty usługowe.

Nieco inaczej wygląda stan lokalnych dróg – część nowych osiedli w Kamionkach i Borówcu wciąż nie posiada utwardzonych dróg dojazdowych, a to przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Na brak bezpieczeństwa narażeni są uczniowie nowej szkoły podstawowej, ponieważ w Kamionkach brakuje chodników prowadzących do placówki. Na szybką poprawę sytuacji nie ma co liczyć. Na terenie całej gminy Kórnik na budowę czeka około 200 km dróg. Część mieszkańców Borówca i Kamionek nadal nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej, choć pod tym względem widać wyraźną poprawę.

Nowe osiedla deweloperskie w Borówcu i Kamionkach:


Parterowy dom z dużym ogrodem to najwygodniejszy typ zabudowy. Właśnie taki, parterowy dom typu bliźniak o powierzchni 100 m2 z ogrodem o powierzchni aż 550 m2 powstaje w Borówcu. Przestronna część dzienna – salon z kuchnią i praktyczną spiżarnią o łącznej powierzchni 41 m2 – pozwolą w pełni dopasować aranżację wnętrza do potrzeb mieszkańców. Oprócz tego w domu zaplanowano 3 przestronne sypialnie i łazienkę oraz toaletę lub garderobę. Aktywny wypoczynek umożliwia las znajdujący się w odległości 100 m od domu. Cena połówki bliźniaka wynosi 468 tys. zł. Dom w Borówcu będzie gotowy latem 2018 roku.


Osiedle Park 28 to nowa inwestycja dewelopera Skaland w Borówcu. Przy ul. Szkolnej powstaje 28 mieszkań w zabudowie szeregowej o powierzchni wynoszącej 71,5 m2 plus poddasze 18 m2 do adaptacji. Na pierwszym poziomie mieści się salon z aneksem kuchennym (około 27 m2) oraz toaleta lub pomieszczenie gospodarcze, a na piętrze – trzy pokoje (ok. 7,8 i 9 m2) oraz łazienka. Każde mieszkanie posiada 2 miejsca postojowe oraz ogródek o powierzchni od 35 do 175 m2. Wyróżnikiem inwestycji jest wyposażenie mieszkań w ogrzewanie podłogowe na parterze oraz w łazience, a także – osiedlowy plac zabaw i strefa rekreacyjna. Co ważne, osiedle będzie podłączone do wszystkich mediów, w tym do kanalizacji. Budowa osiedla trwa. Ceny mieszkań na osiedlu Park 28 wynoszą od 320 lub 349 tys. zł. Ten sam deweloper zrealizował w okolicy Osiedle Nowe Koninko oraz Świerkowa Polana.


Osiedle Azaliowe – deweloper DST Active Group w ramach nowego etapu osiedla w Szczytnikach oferuje połówki dwupoziomowych domów jednorodzinnych o powierzchni całkowitej 110 m2 z ogródkami. Plusem są dodatkowe udogodnienia w cenie domu – np. gotowy taras i garaż, ogrzewanie podłogowe w korytarzu i kuchni czy wysokiej jakości okna w okleinie w kolorze dębu z roletami zewnętrznymi. Takie lokale są dostępne w cenie 314 tys. zł.


Osiedle Borówkowe w Borówcu, ul. Poznańska (wjazd od ul. Źródlanej) – 23 mieszkania o powierzchni od 70 do 80 m2 w zabudowie szeregowej oraz w budynkach czterolokalowych, tak zwanych czworakach, oferuje deweloper Dombud. Osiedle Borówkowe, z uwagi na swoje nieduże rozmiary i oryginalny układ urbanistyczny, wyróżnia kameralny charakter. Kolejnym atutem są ogródki narożnikowe dostępne w części mieszkań w budynkach 4-rodzinnych, oraz utwardzony dojazd – osiedle powstało przy głównej ulicy w Borówcu. Osiedle Borówkowe jest podłączone do kanalizacji sanitarnej. Aktualnie dostępne są ostatnie dwupoziomowe mieszkania z piwnicą i dużym ogrodem aż 400 m2. Cena mieszkania prezentowanego na filmie wynosi 395 tys. zł.


Osiedle Łowisko w Kamionkach, ul. Przy Łowisku – osiedle tworzą dwa budynki wielorodzinne, z których pierwszy z 33 mieszkaniami o powierzchni wynoszącej od 30 do 80 m2 jest gotowy. Inwestycja powstała nad niewielkim stawem pozbawionym infrastruktury rekreacyjnej. Ceny mieszkań w Kamionkach na Osiedlu Łowisko wynoszą od 3,5 tys. zł/m2. Aktualnie trwa budowa drugiego budynku, który ma zostać oddany do użytku pod koniec 2018 roku. Osiedle posiada dostęp do kanalizacji i drogi dojazdowej.


Osiedle Zielone Kamionki  – systematycznie rozbudowywane osiedle domów w zabudowie szeregowej z ogrodami. W ramach nowego, czwartego etapu są dostępne domy o dużej powierzchni wynoszącej 138 m2. Co ważne, układ mieszkania można dowolnie kształtować w zależności od indywidualnych potrzeb. Domy wyposażone m.in. w ogrzewanie podłogowe, będą oddawane do użytku w dwóch etapach – w 2019 oraz w 2020 roku. Inwestorem osiedla jest firma Tefra House.


Osiedle Leśny Zakątek w Kamionkach, ul. Jaśminowa – deweloper Questor Development zakończył budowę siódmego etapu osiedla szeregowców położonego bezpośrednio przy lesie. Wszystkie domy znalazły już nabywców.


Zanim zdecydujemy się na zakup domu w Kamionkach lub Borówcu, sprawdźmy, ile czasu będziemy musieli poświęcić na ewentualne dojazdy, zwłaszcza jeśli planujemy podróżować autobusami. W odróżnieniu na przykład od mieszkańców Murowanej Gośliny czy Dąbrówki, gdzie do dyspozycji jest szynobus, osoby mieszkające w Kamionkach i dojeżdżające do Poznania komunikacją zbiorową muszą poświęcić na to znacznie więcej czasu.

POLECAM! Nowy bliźniak w Borówcu, 100 metrów od lasu. Zobacz ofertę sprzedaży!

Mieszkańcy Borówca i Kamionek mogą korzystać z trzech linii autobusowych. Autobusy kursują relatywnie rzadko. W godzinach wieczornych brakuje połączeń. Do Borówca kursują autobusy linii nr 511 oraz 512. Natomiast do Kamionek dojedziemy autobusami nr 512 i 527. W efekcie, rodzice często są zmuszeni do samodzielnego dowożenia nastoletnich dzieci do Poznania, co nie tylko kosztuje, ale również zabiera sporo czasu. To o tyle realny problem, że w bezpośredniej okolicy nowych osiedli w Borówcu i Kamionkach, oprócz boisk sportowych, brakuje atrakcji dla nastolatków. Kino, basen, galeria handlowa – wszędzie trzeba dojechać. Nowe osiedla w Kamionkach i Borówcu są  więc dedykowane głównie osobom, dla których codzienne podróżowanie autem nie stanowi problemu.


Nowy dom w Borówcu lub Kamionkach
to propozycja zwłaszcza dla tych rodzin, które stawiają na lokalizację wśród lasów i blisko tras szybkiego ruchu, dla których np. brak drogi dojazdowej do posesji i szynobusu oraz rzadko kursujące autobusy to kwestie drugorzędne. Warto jednak pamiętać, że koszty ewentualnych dojazdów i tak obciążą nasz budżet, bez względu na osobiste upodobania. Decyzję o zakupie nowego domu warto więc poprzedzić dokładną kalkulacją kosztów i analizą obecnych oraz przyszłych potrzeb całej rodziny.

To również może Cię zainteresować:


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 4.04.2018 r.

Szeregowiec numer 1!

Zobacz zwycięzcę Rankingu! – najwygodniejszy szeregowiec pod Poznaniem. Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

osiedle-krolewskie-yt-play-300x169