Gdzie warto mieszkać? Borówiec i Kamionki (gm. Kórnik) – wszystko o nowych osiedlach

Borówiec - nowe szeregowce przy ulicy PoznańskiejNowe domy i mieszkania w Borówcu i Kamionkach to możliwość zamieszkania w zielonej okolicy wśród rozległych lasów i jednocześnie blisko autostrady. Jakie nowe osiedla powstają w Kamionkach i Borówcu w gminie Kórnik ? Czy ceny tutejszych domów i mieszkań rzeczywiście są atrakcyjne w kontekście dostępnej na miejscu infrastruktury?

Od czasu kiedy po raz ostatni – 1,5 roku temu – oglądałam osiedla w Kamionkach i sąsiednim Borówcu, wiele się zmieniło. Na plus! Otwarto nową Szkołę Podstawową w Kamionkach, boiska sportowe i przedszkola. Powstały kolejne kilometry sieci kanalizacyjnej i – co ważne – ruszyła budowa kolejnych osiedli domów i mieszkań. Mimo to, Kamionki i Borówiec wciąż pozostają w tyle za wieloma innymi miejscowościami pod Poznaniem. Dlaczego?

Najważniejsze plusy mieszkania w Kamionkach i Borówcu to obecnie:

  • Położenie tylko kilka minut drogi od wjazdu na drogę S11 i autostradę oraz otoczenie lasów.
  • Nowe szkoły i przedszkola na miejscu – w kamionkach działa nowa Szkoła Podstawowa oraz żłobki i przedszkola. Najbliższe gimnazjum znajduje się w Robakowie, w odległości 10 minut jazdy samochodem, a kolejne – w Kórniku.
  • Na miejscu można zrobić zakupy – w Kamionkach działa Galeria Mini m.in. z marketem Tesco, piekarnią i apteką. W Borówcu znajduje się market Biedronka. Zarówno w Kamionkach, jak i w Borówcu znajdują się też mniejsze sklepy i punkty usługowe.

Nieco inaczej wygląda stan lokalnych dróg – część nowych osiedli w Kamionkach i Borówcu wciąż nie posiada utwardzonych dróg dojazdowych, a to przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Na brak bezpieczeństwa narażeni są uczniowie nowej szkoły podstawowej, ponieważ w Kamionkach brakuje chodników prowadzących do placówki. Na szybką poprawę sytuacji nie ma co liczyć. Na terenie całej gminy Kórnik na budowę czeka około 200 km dróg. Część mieszkańców Borówca i Kamionek nadal nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej, choć pod tym względem widać wyraźną poprawę.

 

Nowe osiedla deweloperskie w Borówcu i Kamionkach:

Park 28 to nowa inwestycja dewelopera Skaland w Borówcu. Przy ul. Szkolnej powstaje 28 mieszkań w zabudowie szeregowej o powierzchni wynoszącej 71,5 m2 plus poddasze 18 m2 do adaptacji. Na pierwszym poziomie mieści się salon z aneksem kuchennym (około 27 m2) oraz toaleta lub pomieszczenie gospodarcze, a na piętrze – trzy pokoje (ok. 7,8 i 9 m2) oraz łazienka. Każde mieszkanie posiada 2 miejsca postojowe oraz ogródek o powierzchni od 35 do 175 m2. Wyróżnikiem inwestycji jest wyposażenie mieszkań w ogrzewanie podłogowe na parterze oraz w łazience, a także – osiedlowy plac zabaw i strefa rekreacyjna. Co ważne, osiedle będzie podłączone do wszystkich mediów, w tym do kanalizacji. Planowany termin zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2017 roku. Ceny mieszkań na osiedlu Park 28 wynoszą 330 lub 335 tys. zł. Ten sam deweloper zrealizował w okolicy Osiedle Nowe Koninko oraz Świerkowa Polana.


Osiedle Leśny Zakątek w Kamionkach, ul. Jaśminowa – deweloper Questor Dewelopment systematycznie rozbudowuje duże osiedle szeregowców położone bezpośrednio przy lesie. Obecnie za dom w zabudowie szeregowej o powierzchni około 70 m2 na Osiedlu Leśny Zakątek trzeba zapłacić od 249 tys. zł do 279 tys. zł, a za większy – o powierzchni 92 m2 – 299 tys. zł lub 319 tys. zł. Do osiedla prowadzi droga gruntowa, gotowe drogi z kostki brukowej znajdują się na terenie osiedla. Osiedle nie jest jeszcze podłączone do kanalizacji.


Osiedle Łowisko w Kamionkach, ul. Przy Łowisku – osiedle tworzy jeden budynek wielorodzinny z 33 mieszkaniami o powierzchni wynoszącej od 30 do 80 m2. Inwestycja powstała nad niewielkim stawem pozbawionym infrastruktury rekreacyjnej. Mieszkania są gotowe, a w ich sąsiedztwie deweloper Quertos planuje budowę kolejnego takiego samego budynku. Ceny mieszkań w Kamionkach na Osiedlu Łowisko wynoszą od 3,4 do 4,4 tys. zł/m2, czyli od 140 tys. zł za kawalerki do ponad 280 tys. zł za mieszkania z antresolą. Osiedle posiada dostęp do kanalizacji i drogi dojazdowej.


Osiedle Borówkowe w Borówcu, ul. Poznańska (wjazd od ul. Źródlanej) – 23 mieszkania o powierzchni od 70 do 80 m2 w zabudowie szeregowej oraz w budynkach czterolokalowych, tak zwanych czworakach, oferuje deweloper Dombud. Osiedle Borówkowe, z uwagi na swoje nieduże rozmiary i oryginalny układ urbanistyczny, wyróżnia kameralny charakter. Kolejnym atutem są ogródki narożnikowe dostępne w części mieszkań w budynkach 4-rodzinnych, oraz utwardzony dojazd – osiedle powstało przy głównej ulicy w Borówcu. Osiedle Borówkowe jest podłączone do kanalizacji sanitarnej. Ceny gotowych dwupoziomowych mieszkań wynoszą od 250 do 395 tys. zł.


Domy i bliźniaki w Borówcu, ul. Dębowa, Kręta i Prosta – deweloper Future proponuje bliźniaki o powierzchni 82 m2 oraz domy wolnostojące o powierzchni 130 m2 z ogródkami o oryginalnym wyglądzie, z licznymi elementami dekoracyjnymi, w tym – efektowną cegłą elewacyjną. Domy wolnostojące to wydatek rzędu 580 tys. zł. Tańsze są bliźniaki – ich cena wynosi 328 tys. zł. Atutem domów przy ulicy Dębowej jest bezpośredni dostęp do lasu. Część działek jest zadrzewiona, co dodaje miejscu niepowtarzalnego klimatu. Niestety, obecnie do osiedla prowadzi droga gruntowa. Domy są za to podłączone do sieci kanalizacyjnej.


Osiedle Kamionki, ul. Pszeniczna – bliźniaki zlokalizowane na wzgórzu zapewnią ładne widoki i bliskie sąsiedztwo galerii handlowej. Obecnie jest gotowy pierwszy dom w zabudowie bliźniaczej. Za połówkę bliźniaka z garażem i ogrodem w tak zwanym standardzie deweloperskim podwyższonym trzeba zapłacić 499 tys. zł. Docelowo osiedle ma się składać z niespełna 30 domów w zabudowie dwulokalowej. Drogi wewnętrzne oraz ogrodzenia mają zostać wybudowane przez inwestora.


Osiedle Zielone Kamionki, ul. Na Skarpie – osiedle mieszkań w zabudowie szeregowej o powierzchni od 40 do ponad 70 m2 w cenie d 199 do 279 tys. zł. Do mieszkania przynależą dwa miejsca postojowe i wykończony taras na własnym ogródku. Można zamówić system inteligentnego sterowania urządzeniami w domu Fibaro. Budowa trwa. Pierwszy etap osiedla ma być gotowy w pierwszej połowie 2017 roku. Inwestorem osiedla jest firma Tefra House.


Osiedle Azaliowe w Kamionkach – deweloper DST Active Group w ramach trzeciego etapu osiedla przy ul. Poznańskiej oferuje połówki dwupoziomowych domów jednorodzinnych o powierzchni 110 m2 z garażami i ogródkami. Plusem są dodatkowe udogodnienia w cenie domu – np. gotowy taras i garaż, ogrzewanie podłogowe w korytarzu i kuchni czy wysokiej jakości okna w okleinie w kolorze dębu z roletami zewnętrznymi. Takie lokale są dostępne w cenie 270 tys. zł.


Zanim zdecydujemy się na zakup domu w Kamionkach lub Borówcu, sprawdźmy, ile czasu będziemy musieli poświęcić na ewentualne dojazdy, zwłaszcza jeśli planujemy podróżować autobusami. W odróżnieniu na przykład od mieszkańców Murowanej Gośliny czy Dąbrówki, gdzie do dyspozycji jest szynobus, osoby mieszkające w Kamionkach i dojeżdżające do Poznania komunikacją zbiorową muszą poświęcić na to znacznie więcej czasu.

POLECAM! Nowy bliźniak w Borówcu, 100 metrów od lasu. Zobacz ofertę sprzedaży!

Mieszkańcy Borówca i Kamionek mogą korzystać z trzech linii autobusowych. Autobusy kursują relatywnie rzadko. W godzinach wieczornych brakuje połączeń. Do Borówca kursują autobusy linii nr 511 oraz 512. Natomiast do Kamionek dojedziemy autobusami nr 512 i 527. W efekcie, rodzice często są zmuszeni do samodzielnego dowożenia nastoletnich dzieci do Poznania, co nie tylko kosztuje, ale również zabiera sporo czasu. To o tyle realny problem, że w bezpośredniej okolicy nowych osiedli w Borówcu i Kamionkach, oprócz boisk sportowych, brakuje atrakcji dla nastolatków. Kino, basen, galeria handlowa – wszędzie trzeba dojechać. Nowe osiedla w Kamionkach i Borówcu są  więc dedykowane głównie osobom, dla których codzienne podróżowanie autem nie stanowi problemu.


Nowy dom w Borówcu lub Kamionkach
to propozycja zwłaszcza dla tych rodzin, które stawiają na lokalizację wśród lasów i blisko tras szybkiego ruchu, dla których np. brak drogi dojazdowej do posesji i szynobusu oraz rzadko kursujące autobusy to kwestie drugorzędne. Warto jednak pamiętać, że koszty ewentualnych dojazdów i tak obciążą nasz budżet, bez względu na osobiste upodobania. Decyzję o zakupie nowego domu warto więc poprzedzić dokładną kalkulacją kosztów i analizą obecnych oraz przyszłych potrzeb całej rodziny.

To również może Cię zainteresować:


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 9.04.2017 r.

Szeregowiec numer 1!

Zobacz zwycięzcę Rankingu! – najwygodniejszy szeregowiec pod Poznaniem. Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

osiedle-krolewskie-yt-play-300x169