RAPORT: Ekologiczne domy przyszłości – 4 nowe osiedla pod Poznaniem

Ekologiczne domy przyszłości - PoznańZobacz 4 nowe osiedla wykorzystujące pro ekologiczne technologie. Sprawdź, które rozwiązania rzeczywiście pomagają zmniejszyć lub całkowicie zredukować rachunki za energię. Gdzie pod Poznaniem można kupić innowacyjny dom przyszłości i wreszcie – ile to kosztuje? Zobacz RAPORT!


Miejsce 4. Passivia – osiedle domów energooszczędnych w Kotowie koło Poznania

Osiedle Passivia to 12 mieszkań w domach pasywnych. Mieszkania w zabudowie bliźniaczej o niedużej powierzchni wynoszącej od 62 do 65 m2 (plus ogródki) mają być tanie w utrzymaniu. Ich innowacyjność polega na ograniczaniu strat ciepła dzięki zastosowaniu rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zdaniem inwestora, koszt ogrzania domu pasywnego jest aż ośmiokrotnie niższy niż koszt ogrzania domu z tradycyjną wentylacją grawitacyjną. Domy pasywne cechuje też dobra izolacja cieplna – domy na Osiedlu Passivia powstają z bloczków Silka o grubości 18 cm. Mieszkania na Osiedlu Passivia można kupić w cenie od 315 do 345 tys. zł. W bezpośredniej okolicy osiedla niestety brakuje terenów zielonych. Lokalizacja tuż przy granicy Lubonia z Poznaniem zapewnia za to szybki, trwający kilka minut, dojazd do autostrady A-2. Podróż do Poznania trwa z kolei 15 minut, poza godzinami szczytu.


Miejsce 3. Osiedle Chyby nad Jeziorem w Chybach (gmina Tarnowo Podgórne)

Osiedle Chyby nad Jeziorem, czyli kompleks 10 rezydencji powstaje tuż przy plaży nad Jeziorem Kierskim w Chybach koło Poznania (gmina Tarnowo Podgórne). Eko-rezydencje w Chybach to projekt nowatorski nie tylko z uwagi na malownicze położenie nad jeziorem. Inwestor – deweloper EM4 – postawił na oryginalną technologię budowy. Domy są wykonywane z litego drewna ocielonego wełną drzewną i osiągają parametry domu pasywnego. Rezydencje będą posiadać szereg proekologicznych rozwiązań, w tym między innymi – własne elektrownie fotowoltaiczne, system grzania i chłodzenia 3 Thermo oraz pompy ciepła. Zdaniem inwestora, mieszkańcy Osiedla Chyby Nad Jeziorem będą niemal całkowicie uniezależnieni od zewnętrznych dostaw energii, a na wysoki komfort mieszkania wpłynie bogate wyposażenie, np. trzyszybowe okna oraz system inteligentnego zarządzania domem. Czas dojazdu z Chyb do Poznania wynosi niespełna 15 minut, co stanowi istotny plus lokalizacji. Ceny rezydencji należą do najwyższych w okolicy Poznania i wynoszą od 1,8 do 2,8 mln zł.


Miejsce 2. Osiedle Domów Hybrydowych w Trzaskowie (gmina Czerwonak)

Osiedle Domów Hybrydowych Trzaskowo to obecnie najbardziej zaawansowana technologicznie inwestycja deweloperska w okolicy Poznania. Jak informuje inwestor, domy hybrydowe są niemal całkowicie niezależne energetycznie – prawie cała energia potrzebna do ogrzania domu oraz wody jest produkowana z odnawialnych źródeł energii. Lista nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w domach jest naprawdę długa. Są to między innymi: kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz rekuperacja. Domy hybrydowe powstają z bloczków silikatowych ocieplonych wełną skalną i posiadają wysokiej jakości okna. W efekcie, osiągają standard domu pasywnego potwierdzony odpowiednim certyfikatem. Budowa pierwszych ośmiu domów pasywnych ma ruszyć na wiosnę 2017 roku. W sumie, w ramach pierwszego etapu Osiedla Trzaskowo mają powstać 22 domy jednorodzinne na działkach o powierzchni wynoszącej 1 200 m2 lub 2 500 m2. Do wyboru jest dziesięć projektów domów. Koszt zakupu domu hybrydowego zaczyna się od około 530 tys. zł, a kończy na około 990 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszt zakupu działki, który kształtuje się na poziomie 140 zł/m2. Plusem tej lokalizacji jest bezpośrednie sąsiedztwo pola golfowego Trzaskowo Golf Club oraz Puszczy Zielonki. Czas dojazdu z Trzaskowa do centrum Poznania wynosi około 40 minut.


Miejsce 1. Osiedle Słoneczne w Kaźmierzu

Parterowe domy wolnostojące oraz bliźniaki budowane w systemie nanotechnologii powstają w Kaźmierzu, około 24 km od Poznania. Do budowy domów wykorzystuje się drewniany szkielet, a ściany powstają z kilku warstw o łącznej grubości 31,5 cm. Domy są niezależne od zewnętrznych dostaw energii – nie są nawet podłączone do sieci gazowej, ponieważ całą energię potrzebną do ogrzania budynku oraz wody wytwarzają zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne. Kolejnym nowatorskim rozwiązaniem jest sposób ogrzewania domu, do którego wykorzystuje się maty infrared zasilane energią słoneczną. Zdaniem inwestora – firmy F.B.I. FILAR Zenon Augustyn – domy na Osiedlu Słonecznym mają dodatni bilans energetyczny, czyli wytwarzają więcej energii niż są w stanie zużyć. . Czas dojazdu z Osiedla Słonecznego do Poznania (od strony Ogrodów) wynosi 30 minut. A ile kosztują nowe domy w Kaźmierzu? Za bliźniaka o powierzchni od 60 do 94 m2 z ogródkiem zapłacimy od 220 tys. zł do 338 tys. zł. Ceny domów wolnostojących z ogródkiem i garażem o powierzchni około 80 lub prawie 93 m2 wynoszą od 340 tys. zł do 374 tys. zł. Co ważne, podane ceny domów obejmują standard pod klucz. Ceny domów w standardzie niewykończonym, czyli deweloperskim są niższe i zaczynają się od 3,1 tys. zł/m2. Połączenie nowoczesnych technologii oraz konkurencyjnej ceny sprawia, że Osiedle Słoneczne to naszym zdaniem najciekawsza eko-inwestycja realizowana w okolicy Poznania.

 


ZOBACZ NOWY FILM: 2-poziomowy Apartament w oryginalnym budynku!


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 23.02.2017 r.

5 miejsc dla Ciebie!Szukasz domu lub mieszkania w okolicy Poznania i nie wiesz, na co się zdecydować? Możemy Ci pomóc! Wybierzemy 5 miejsc najlepiej spełniających oczekiwania Twoje i Twojej rodziny. Sprawdź jak to działa →