RAPORT: 15 osiedli z mieszkaniami w budynkach wielorodzinnych

RANKING - najlepsze mieszkania w okolicy Poznania

Który deweloper sprzedaje mieszkania w najlepszej relacji ceny do jakości? Gdzie mieszka się najwygodniej? Które lokalizacje gwarantują naprawdę dobry dojazd do Poznania? Gdzie kupisz mieszkanie wykończone pod klucz? Zobacz RAPORT! Sprawdź i porównaj z nami oferty osiedli z mieszkaniami w budynkach wielorodzinnych w okolicy Poznania.


Osiedle Leśna Polana, Dąbrówka

Połączenie bliskości Poznania z dostępem do Zachodniej Obwodnicy Poznania, szynobusu (niespełna 15 minut do centrum) oraz lasu i gotowej infrastruktury każdego rodzaju sprawiło, że liderem Raportu zostało Osiedle Leśna Polana w Dąbrówce. Właśnie ta lokalizacja, naszym zdaniem, zapewnia najwięcej wygód, a więc szybki dojazd do miasta, las na wyciągnięcie ręki, miejscowe galerie handlowe, nowe szkoły, przedszkola oraz ładne osiedlowe place zabaw i zadbaną zieleń. W praktyce, Osiedle Leśna Polana umożliwia zakup funkcjonalnego mieszkania w kameralnej willi, skąd dosłownie w kilka minut można dojść pieszo do marketu, na nowy plac zabaw czy do restauracji i skąd w 20 minut można dojechać samochodem do centrum miasta. Jednocześnie, niska zabudowa sąsiaduje z Lasem Zakrzewskim, który docenią miłośnicy wycieczek pieszych czy rowerowych oraz biegacze. W budynkach typu Villa są dostępne mieszkania o powierzchni wynoszącej od 36 do 69 m2. W 2-piętrowym budynku mieści się tylko 12 mieszkań, co zapewnia mieszkańcom poczucie prywatności. Do jasnych, ustawnych mieszkań przynależą duże ogródki lub wygodne tarasy. Ceny mieszkań są adekwatne do atrakcyjnej lokalizacji oraz przyjaznej architektury i aktualnie wynoszą od 4 do 4,8 tys. zł/m2. Deweloper oferuje także usługę wykończenia mieszkania pod klucz. Taki sam typ zabudowy Linea realizuje w ramach Osiedla Pogodna w Murowanej Goślinie.


Osiedle Widokowe, Bagdanowo

Budowa piątego etapu Osiedla Widokowego w Bogdanowie trwa. Natomiast czwarty etap jest niemal gotowy – termin oddania mieszkań do użytkowania to trzeci kwartał 2017 roku. 5-kondygnacyjne budynki wyróżnia czytelna, nowoczesna architektura. Obok zaplanowano duży parking. Obecnie na Osiedlu Widokowym można kupić mieszkania dwu-, trzy- oraz czteropokojowe, w tym mieszkania z dużymi balkonami. W porównaniu do innych nowych osiedli, tę inwestycję wyróżniają windy w budynkach i jasne klatki schodowe, a także – co pojawi się w najnowszym, piątym etapie – podziemna hala garażowa. Plusem lokalizacji jest też dostęp do Zachodniej Obwodnicy Poznania, do której z osiedla dojedziemy w 10 minut. Z Bogdanowa na Dworzec Jana III Sobieskiego w Poznaniu kursuje także autobus linii 951. W perspektywie najbliższych lat – w 2020 roku  – w Bogdanowie ma powstać nowy przystanek kolejowy. Zmodernizowane połączenie pozwoli na dojazd do centrum pociągiem w zaledwie 22 minuty. Zaplecze handlowo-usługowe oraz szkoły i rozwinięte zaplecze sportowo-rekreacyjne, w tym basen, znajdują się w sąsiednich Obornikach, 5 minut jazdy samochodem od osiedla. Mieszkania na Osiedlu Widokowym można kupić w konkurencyjnej cenie zaczynającej się od 3,5 tys. zł/m2. Za dodatkową opłatą można kupić garaż.


Osiedle przy Trakcie w Rokietnicy

Nowoczesny projekt, bogaty pakiet wyposażenia dodatkowego, szkoły w sąsiedztwie oraz sprawny dojazd do Poznania – to najważniejsze atuty Osiedla Przy Trakcie w Rokietnicy. Aktualnie można tu kupić mieszkania w kameralnych willach miejskich o powierzchni wynoszącej od 37 do 54 m2, co ciekawe, mieszkania na najwyższych kondygnacjach można powiększyć, adaptując nieużytkowe poddasze.Wszystkie mieszkania posiadają własne balkony lub ogródki. W zależności od indywidualnych preferencji, można wybrać mieszkanie z oddzielną kuchnią albo z aneksem. W salonie ogrzewanie podłogowe wyeliminowało konieczność montażu tradycyjnych grzejników, dzięki czemu mamy większą dowolność aranżacji wnętrza. Na Osiedlu Przy Trakcie można kupić mieszkania w dobrej cenie wynoszącej 4,1 tys. zł/m2. Cena ta obejmuje bogaty pakiet wyposażenia dodatkowego – między innymi wspomniane ogrzewanie podłogowe, rolety okienne oraz parapety wewnętrzne z konglomeratu.


Osiedle Księżnej Dąbrówki, Dąbrówka

W Dąbrówce koło Poznania można znaleźć nowe mieszkania powstające w ramach kolejnego etapu osiedla Księżnej Dąbrówki – Fosowa. Nowe lokale dewelopera Nickel będą zajmować powierzchnię od 50 do 75 m2 i będą posiadać balkony, tarasy lub ogródki oraz przynależne komórki lokatorskie i miejsca postojowe (płatne dodatkowo). Na każdej kondygnacji dwupiętrowego budynku znajdą się cztery mieszkania. Ich ceny wynoszą w tej chwili od 4,6 do 4,9 tys. zł/m2.. Oprócz gotowej infrastruktury osiedlowej i dogodnego położenia – około 20 minut jazdy samochodem do centrum Poznania lub niespełna 15 minut szynobusem – osiedle wyróżnia klimat sprzyjający integracji mieszkańców, którzy mogą korzystać z placów zabaw, ze stołu do gry w szachy i ping ponga, a także – z bulodromu. Deweloper Nickel zapewnia też możliwość zakupu mieszkania w tak zwanym standardzie pod klucz. Brak mniejszych metraży w ofercie sprawił, że osiedle znalazło się na dalszym miejscu w Raporcie.


Osiedle Zielona Przystań, Baranowo

Osiedle Zielona Przystań przy ul.Szamotulskiej w Baranowie w gminie Tarnowo Podgórne to przykład niewykorzystanego potencjału atrakcyjnego miejsca. Poprzez wybudowanie zwyczajnych bloków blisko jeziora z plażą, w miejscu zdominowanym przez budownictwo jednorodzinne, deweloper Agrobex zakłócił harmonijny krajobraz ciekawej okolicy. Docelowo, na terenie 2,2 ha powstanie 9 bloków z 348 lokalami. Budynki już istniejące nie prezentują się dobrze – źle wyglądają zwłaszcza ażurowe podjazdy dla samochodów, które po miesiącu użytkowania przy deszczowej pogodzie zamieniają się w błoto. Brakuje także miejsc postojowych przy blokach, niektórzy mieszkańcy muszą parkować auta przy sąsiadującym z osiedlem markecie Biedronka. Warto też wiedzieć, że z uwagi na miejscowy plan zagospodarowania, kupując lokal na osiedlu Agrobexu klienci nabywają de facto lokal użytkowy, za który muszą co roku odprowadzać do gminy wyższy podatek.


Osiedle Zacisze, Swarzędz – Zalasewo

Osiedle Zacisze to relatywnie duże osiedle pod Poznaniem. W ramach inwestycji powstanie w sumie siedem 4-kondygnacyjnych budynków wielorodzinnych z mieszkaniami o powierzchni wynoszącej od 35 do 72 m2. Odległość dzieląca osiedle od poznańskiego Ronda Śródka wynosi jedynie 10 km. Dlatego dojazd z Zalasewa do Poznania zajmuje tylko 15 minut. Alternatywą jest pociąg kursujący ze Swarzędza do stacji Poznań-Główny. Bliskość Poznania to nie jedyny atut osiedla. Kolejnym jest dostęp do nowych szkół w Zalasewie oraz rozwiniętej infrastruktury – drogowej, turystycznej, handlowo-usługowej i sportowej – w sąsiednim Swarzędzu. Na miejscu brakuje jeszcze rozwiniętej strefy handlowej i rekreacyjnej na wzór tej funkcjonującej np. w Dąbrówce lub w Skórzewie. Jedynie z tego powodu osiedle znalazło się na odległym miejscu w Raporcie. Koszt zakupu mieszkania na Osiedlu Zacisze wynosi od 4,1 do 4,3 tys. zł/m2, co – jak na bliskie sąsiedztwo Swarzędza i Poznania oraz dobry stan lokalnej infrastruktury edukacyjnej i drogowej – jest dobrą ofertą.


Nowe mieszkania w Sadach koło Poznania

Nowe mieszkania w Sadach w gminie Tarnowo Podgórne zwracają uwagę dogodnym położeniem – bardzo blisko tras szybkiego ruchu, w tym trasy Poznań – Berlin oraz Zachodniej Obwodnicy Poznania. Tuż obok tej niewielkiej inwestycji znajduje się nowe gminne przedszkole, sklep i apteka. W odległości kilku minut jazdy samochodem funkcjonuje szkoła podstawowa i centrum handlowe. W miejscowości brakuje terenów zielonych, ale po sąsiedzku, w Lusowie można korzystać z piaszczystej plaży, a w Tarnowie Podgórnym – z kompleksu basenów. Z drugiej strony, inwestycja sąsiaduje z domami jednorodzinnymi, co dla części dotychczasowych mieszkańców Sadów może być minusem. W niskim, 3-piętrowym budynku wielorodzinnym znalazły się mieszkania od 25-metrowych kawalerek aż po mieszkania 4-pokojowe o powierzchni do 77 m2. Mieszkania parterowe posiadają przynależne ogródki, a te na wyższych kondygnacjach – loggie lub balkony. Wszystkie mieszkania znalazły już nabywców, jednak deweloper S-Dom planuje budowę kolejnej inwestycji w Sadach.


Inwestycja Wschodnia 19 w Luboniu

Wschodnia 19 w Luboniu to propozycja zakupu nowego mieszkania blisko Poznania dla osób żyjących w szybkim tempie, które docenią sąsiedztwo autostrady A-2, a także – niezbędnej na co dzień infrastruktury, w tym przedszkoli i szkół oraz rozwiniętego zaplecza handlowo-usługowego. Gorzej prezentuje się natomiast dostęp do terenów rekreacyjnych, których w Luboniu jest relatywnie niewiele. Być może z tego powodu inwestor osiedla Wschodnia 19 postanowił wzbogacić budynek o oryginalne zielone tarasy, które częściowo będą przynależeć do wybranych mieszkań. A tych przy Wschodniej 19 powstanie w sumie niemal 150. Wybór jest szeroki – dostępne lokale będą zajmowały zróżnicowaną powierzchnię – od 38 do 88 m2. Uwagę zwracają zwłaszcza dwupoziomowe mieszkania z tarasami. Kolejnym atutem są windy oraz podziemna hala garażowa. Na parterze powstaną lokale handlowo-usługowe. Ceny mieszkań wynoszą od 3,9 do około 4,5 tys. zł/m2. Nowe mieszkania w Luboniu mają być gotowe na początku 2018 roku.


Osiedle Leśne, Koziegłowy

Do dyspozycji mieszkańców Osiedla Leśnego jest rozwinięte zaplecze handlowe, edukacyjne i rekreacyjno-sportowe, w tym pływalnia, kompleks boisk oraz liczne place zabaw. Lokalizacja niedaleko Puszczy Zielonka umożliwia aktywny wypoczynek w zacisznym i atrakcyjnym otoczeniu. Pod względem komunikacyjnym – dzięki przebudowie ulic Gdyńskiej i Bałtyckiej – głównych tras łączących Koziegłowy z Poznaniem, lokalizacja zyskała sprawne połączenie z miastem. Mieszkania w budynku wielorodzinnym w Koziegłowach przy ulicy Józefa Piłsudskiego o powierzchni wynoszącej od 44 do 81 m2 są dostępne w cenie od 4,2 tys. zł/m2, co – moim zdaniem – w perspektywie korzystnych zmian w zakresie transportu – należy uznać za ofertę wartą uwagi.


Osiedle Zielone Wzgórza, Murowana Goślina

Osiedle posiada pełną infrastrukturę, w tym plac zabaw i siłownię zewnętrzną. Sąsiedztwo terenów spacerowych umożliwia spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu, a położony kilka kroków dalej Nowy Rynek – zrobienie szybkich i wygodnych zakupów. Na osiedlu w Murowanej Goślinie szczególnie dba się o… czworonogi, o czym świadczy specjalny wybieg dla psów. W Murowanej Goślinie działa stacja kolejowa, skąd w 30 minut, bez korków i stresu, można dotrzeć do ścisłego centrum Poznania. Dzięki remontom ulic Gdyńskiej i Bałtyckiej, plusem lokalizacji stało się również sprawne połączenie drogowe z centrum. Obecnie na Osiedlu Zielone Wzgórza można kupić na przykład mieszkanie z dużym tarasem, dostępne w cenie od około 4 do 4,5 tys. zł/m2 oraz w wariancie – wykończone pod klucz.


Osiedle Szafirowe, Suchy Las

Osiedle Szafirowe jako jedno z nielicznych posiada w ofercie nowe mieszkania w zabudowie wielorodzinnej w Suchym Lesie. W ramach powstającego aktualnie, drugiego etapu osiedla powstają 44 mieszkania jedno- i dwupoziomowe z ogródkami lub balkonami czy loggiami o powierzchni od 41 m2 do 101 m2. Ceny mieszkań są relatywnie wysokie – wahają się od 4,7 do 5,4 tys. zł/m2. To sporo, bo na poziom cen ma wpływ wygodna lokalizacja. Inwestycja powstaje w jednej z najbogatszych gmin w kraju, przy skrzyżowaniu ul. Sucholeskiej i Diamentowej w centrum Suchego Lasu. Takie położenie gwarantuje spokój i łatwy dostęp do licznych udogodnień. Kilkuminutowy spacer pozwoli mieszkańcom na dotarcie do szkoły, galerii handlowej czy aquaparku oraz innych obiektów sportowych. Jedynym minusem lokalizacji jest zatłoczona niekiedy – w godzinach szczytu ulica Obornicka, która stanowi najkrótszy dojazd do centrum Poznania. Mieszkania z drugiego etapu mają być gotowe pod koniec pierwszego kwartału 2018 roku.


Osiedle Chełmońskiego, Mosina

Osiedle Chełmońskiego wygrywa z konkurencją dzięki podziemnej hali garażowej, nowoczesnej architekturze oraz lokalizacji zapewniającej wygodę i jednocześnie – dostęp do wyjątkowych terenów zielonych. Mosina to przyjazne miejsce do życia, na co wpływ mają nowe szkoły, markety, ładne place zabaw, obiekty sportowe i tereny rekreacyjne dostępne na miejscu, dosłownie na wyciągnięcie ręki. Atrakcją okolicy są piękne lasy i jeziora Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz piaszczysta plaża – Przystanek Glinianki. Wszędzie można bezpiecznie dotrzeć dzięki drodze rowerowej przebiegającej przy osiedlu. Jedynie brak dostępu do obwodnicy zadecydował o tym, że osiedle z Mosiny nie znalazło się na jednym z najwyższych miejsc w raporcie. Warto jednak pamiętać, że Mosina posiada alternatywne połączenie kolejowe z centrum Poznania. Koszt zakupu mieszkania na Osiedlu Chełmońskiego w Mosinie jest konkurencyjny – wynosi od 129 tys. zł do 308 tys. zł. W ramach osiedla powstały mieszkania o zróżnicowanej powierzchni wynoszącej od 34 do 71 m2, w tym lokale z dużymi balkonami (nawet do 15 m2) albo nawet ze 113-metrowymi tarasami na parterze. Kompleks składa się z czterech niskich budynków wielorodzinnych, co nadaje inwestycji kameralny charakter. Mieszkania są już gotowe. Obecnie trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe wokół budynków.


Osiedle Grafitowe, Skórzewo

Mieszkania o powierzchni od 41 do 75 m2 powstają w niskich willach, skąd wszędzie jest blisko. Dojazd samochodem ze Skórzewa do Poznania zajmuje dosłownie kilka minut. Szynobusu brak, ale bezpośrednio przy osiedlu funkcjonuje przystanek autobusowy. Na Osiedlu Grafitowym można kupić mieszkanie z dużym, nawet 130-metrowym ogródkiem lub do wyboru – z jednym lub dwoma balkonami albo loggią. Wśród udogodnień dla mieszkańców są też m.in. rowerownie, wózkarnie, plac zabaw i przedszkole na terenie osiedla. Gimnazjum, szkoła podstawowa, galeria handlowa i markety znajdują się w Skórzewie, kilka minut jazdy samochodem od osiedla. Deweloper zadbał o efektowny, nowoczesny design budynków, zadbaną zieleń na osiedlu oraz o dużą liczbę miejsc postojowych. Ceny mieszkań na Osiedlu Grafitowym wynoszą od 4,2 do 4,7 tys. zł/m2. Co więcej, chcąc od razu wprowadzić się do gotowego mieszkania, można wybrać jedną z opcji wykończenia mieszkania pod klucz. Dla części klientów istotnym minusem osiedla jest niestety brak dużych terenów zielonych, na przykład lasu, w bezpośrednim sąsiedztwie.


Osiedle Tarnowo Centrum, Tarnowo Podgórne

Osiedle położone na terenie jednej z najbogatszych gmin w Polscegminy Tarnowo Podgórne – gwarantuje dostęp do licznych obiektów sportowych, dobrze wyposażonych szkół, rozwiniętej strefy handlowej, dobrej jakości dróg i tras rowerowych oraz szybki dojazd do Poznania. W zasadzie jedynym minusem lokalizacji jest brak rozległych terenów spacerowych w bezpośredniej okolicy. Za to w kilka minut można dojechać z osiedla do nowoczesnego aquaparku Tarnowskie Termy lub nad malownicze Jezioro Lusowskie. W ofercie dewelopera Jakon znajdziemy mieszkania o zróżnicowanej powierzchni wynoszącej od 43 do 80 m2, w cenie około 5 tys. zł/m2. Relatywnie wysokie ceny mieszkań sprawiają, że osiedle Tarnowo Centrum, mimo wysokiego standardu wykonania, atrakcyjnego projektu budynków i lokali oraz dużej dbałości o części wspólne oraz o komfortowe otoczenie inwestycji, nie znalazło się na jednym z czołowych miejsc tego raportu.


Osiedle Rycerza Kostro, Kostrzyn Wielkopolski

Osiedle Rycerza Kostro w Kostrzynie Wielkopolskim, 20 km na wschód od Poznania, to inwestycja warta uwagi co najmniej z trzech powodów. Po pierwsze, dzięki lokalizacji przy trasie krajowej nr 92 i ekspresowej S-5, do poznańskiego Ronda Środka dojedziemy stąd w około 25 minut. Po drugie, szkoły, sklepy, markety i stacja PKP znajdują się tuż przy osiedlu. Wszędzie można szybko dojść pieszo. I wreszcie po trzecie, można tu kupić mieszkania z wystawą na dwie przeciwległe strony świata. W 5-kondygnacyjnych budynkach z ceglaną elewacją i windami są dostępne mieszkania od kawalerek po maksymalnie 3-pokojowe, o powierzchni wynoszącej od 32 do 58 m2. Za nowe mieszkanie trzeba zapłacić od 4,3 do 4,8 tys. zł/ m2. Dodatkowe 3,5 tys. zł/m2 zapłacimy za komórkę lokatorską. Jak na tę lokalizację, nie są to ceny niskie. Tym bardziej, że infrastruktura w Kostrzynie Wielkopolskim prezentuje niższy standard niż w innych prezentowanych lokalizacjach. Z drugiej strony, wizualnie osiedle prezentuje się dobrze, a niezbędne udogodnienia znajdują się w pobliżu.


Wszystkie osiedla, które znalazły się w Raporcie, mają swoje istotne atuty, które warto rozpatrzeć pod kątem własnych potrzeb. Niewątpliwym plusem osiedli w podpoznańskiej Dąbrówce jest rozwinięta miejscowa infrastruktura, możliwość zakupu mieszkania wykończonego pod klucz oraz jednocześnie – dostęp do terenów zielonych i szybkiego szynobusu oraz obwodnicy. Jednak pod Poznaniem nie brakuje też innych ciekawych osiedli. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest  Osiedle Przy Trakcie w Rokietnicy, gdzie w naprawdę korzystnej cenie można kupić nowoczesne mieszkanie z ogrzewaniem podłogowym i roletami okiennymi w standardzie, a nawet – z dodatkową przestrzenią na poddaszu. Z kolei Osiedle Grafitowe z Skórzewie, oprócz możliwości szybkiego dojazdu do Poznania samochodem i dobrą ceną, kusi ładnym designem i wygodnymi klatkami schodowymi.. Z kolei jeśli ktoś poszukuje miejsca, gdzie nie tylko mieszka się wygodnie z dziećmi, ale też gdzie można wybrać się na relaksujący spacer, to trafionym wyborem będzie Osiedle Chełmońskiego w Mosinie, skąd można ruszyć na wycieczkę wprost do parku narodowego albo na piaszczystą plażę na Przystanku Glinianki.

Staraliśmy się, aby w zestawieniu znalazły się osiedla mieszkaniowe z różnych części Aglomeracji Poznańskiej. Co się okazało? Najwięcej budynków wielorodzinnych powstaje po zachodniej stronie Poznania, podczas gdy deweloperzy działający w innych lokalizacjach wyspecjalizowali się między innymi w budownictwie szeregowym. Jeżeli interesuje Cię szeregowy typ zabudowy, zobacz Ranking – 10 najwygodniejszych osiedli szeregowców.


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 12.08.2017 r.