Osiedle Zielona Przystań w Baranowie – inwestycja z niewykorzystanym potencjałem

Osiedle Zielona Przystań - apartamenty w Baranowie, deweloper AgrobexOsiedle Zielona Przystań w Baranowie to przykład niewykorzystanego potencjału atrakcyjnego miejsca. Poprzez wybudowanie zwyczajnych bloków wielorodzinnych, deweloper wprowadził zabudowę wysoką w miejsce zdominowane przez budownictwo jednorodzinne. Co na to mieszkańcy?

Takie działanie wywołało oburzenie części mieszkańców Baranowa. Ich zdaniem rozbudowa spowoduje zwiększenie ruchu samochodowego i w efekcie obniży komfort życia w Baranowie.

Agrobex planuje wybudować na terenie 2 hektarów w sumie 9 bloków, w których znajdzie się 348 lokali. Na osiedlu Zielona Przystań będzie więc mieszkać około 1000 osób, korzystających z mniej więcej 500 samochodów. Są to liczby, które istotnie wpłyną na poziom życia dotychczasowych mieszkańców miejscowości. Stąd liczne protesty części mieszkańców, którzy proponowali, aby wygląd budynków został zmieniony w kierunku podmiejskich willi. Tak się jednak nie stanie. Protesty części mieszkańców Baranowa nie przyniosły oczekiwanych skutków – bloki w swoim pierwotnym kształcie nadal powstają. Za to zgodnie z ostatnią decyzją Rady Gminy Tarnowo Podgórne, na pozostałym obszarze należącym do Agrobexu w okolicy ulicy Szamotulskiej – obok wspomnianych 9 bloków – powstanie juz wyłącznie zabudowa jednorodzinna oraz niewielka część usługowa.

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania w Baranowie na osiedlu Zielona Przystań powinny wiedzieć, że bloki zostały zbudowane na terenie, który zgodnie z aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego określa ten obszar jako rekreacyjno-hotelowy i turystyczny. Co to oznacza?

W praktyce oznacza to, że lokale znajdujące się w powstałych już budynkach nie są lokalami mieszkalnymi, tylko użytkowymi. Z relacji mieszkańców osiedla Zielona Przystań wynika, że o tym, iż nie kupują oni lokalu mieszkalnego, a lokal hotelowy dowiadują się dopiero przy podpisaniu aktu notarialnego.

Agrobex widocznie spodziewał się, że atrakcyjne miejsce i bliskość jeziora przyćmią przeciętny charakter budynków. Tak się jednak nie stało. W ciągu ostatnich trzech lat deweloper sprzedał tylko połowę lokali (z ogólnej liczby 60). Nieciekawie wyglądają także ażurowe chodniki i podjazdy samochodowe, które w celu spełnienia wymagań dotyczących wielkości powierzchni biologicznie czynnej miały być wypełnione trawą, a są wypełnione błotem.

Inwestycja mieszkaniowa Agrobexu w Baranowie jest obecnie przykładem niewykorzystanego potencjału wspaniałego miejscaBaranowo w gminie Tarnowo Podgórne zostało wcześniej opisane w artykule – “Gdzie warto mieszkać? Baranowo..”

Gdyby deweloper podszedł do budowy osiedla z lepszym planem, na pewno nie wzburzyłby części dotychczasowych mieszkańców wsi, a osoby pragnące zamieszkać pod Poznaniem mogłyby kupić mieszkanie w Baranowie, czyli w ładnym miejscu blisko jeziora i lasu. Tymczasem, osoby wizytujące teren inwestycji widzą rozgrzebany plac budowy oraz bloki z mieszkaniami na wynajem (deweloper próbuje w ten sposób przyciągnąć klientów). A mogły tu przecież powstać wille o bardziej atrakcyjnym wyglądzie.


Zobacz nowe osiedle bliźniaków z dużymi ogrodami w Tarnowie Podgórnym:


bliskopoznania-krzysztof-maleckiAutorem wpisu jest: Krzysztof Małecki
Ostatnia aktualizacja dnia 27.10.2016 r.

Odwiedzam z kamerą nowe mieszkania

Zobacz ze mną 2-poziomowe mieszkanie z ogromnym tarasem blisko Poznania. Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

One thought on “Osiedle Zielona Przystań w Baranowie – inwestycja z niewykorzystanym potencjałem

  1. Pingback: Gdzie warto mieszkać? Baranowo – gmina Tarnowo Podgórne | Blisko Poznania

Dodaj komentarz