Gdzie warto mieszkać? Luboń – blisko Poznania, ale tłoczno

Luboń – osiedle przy ulicy WschodniejBliskie sąsiedztwo Poznania oraz Autostrady A-2 przyciąga do Lubonia rzesze nowych mieszkańców, którym zależy na krótkim czasie dojazdów do pracy oraz na domu w dobrej cenie. To fakt, ale z drugiej strony, przeludnienie, korki uliczne i brak dużych terenów rekreacyjnych nie dodają miastu uroku.

Luboń od północy graniczy z Poznaniem, od południa z Wielkopolskim Parkiem Narodowym, a od zachodu z Komornikami. Po wschodniej stronie miasteczka płynie rzeka Warta. Jeszcze kilkanaście lat temu w Luboniu przeważała niska zabudowa jednorodzinna. Obecnie przybywa nowych osiedli domów szeregowych, jedno – i wielorodzinnych, na których wciąż często brakuje choćby… wybudowanych dróg. Mimo to, coraz więcej osób wybiera Luboń na miejsce zamieszkania.

Liczba mieszkańców Lubonia systematycznie rośnie. Na przestrzeni ostatnich 18 lat zwiększyła się o niemal 10 tys., aby przekroczyć 30,5 tysiąca. Motorem wzrostu jest rozbudowa osiedli mieszkaniowych. Co roku w Luboniu budowanych jest prawie 200 nowych mieszkań. Ich ceny są konkurencyjne i zaczynają się od około 2,5 tys. zł/ m2.

Szeregowiec numer 1!

Zobacz zwycięzcę Rankingu! – najwygodniejszy szeregowiec pod Poznaniem. Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

osiedle-krolewskie-yt-play-300x169

Miasto nie nadąża z inwestycjami w edukację i infrastrukturę, które powinny iść w ślad za rosnącą liczbą mieszkańców. Dochody Miasta Lubonia wynoszą 76,5 mln zł rocznie przy 30,5 tys. mieszkańców. Dla porównania, dochody liczącej 8 tys. mieszkańców mniej gminy Komorniki przekraczają 80 mln zł. Lubońskie szkoły są zatłoczone. Jak dotąd, rozbudowano jedną z czterech lubońskich szkół podstawowych – Szkołę Podstawową nr 1. W Luboniu działają również 3. gimnazja oraz liceum.

W budżecie miasta brakuje wystarczających środków na zadowalającą rozbudowę infrastruktury drogowej. Efekt jest taki, że do nowych osiedli często prowadzą nieutwardzone drogi, a przemieszczanie się po miasteczku samochodem, jak również znalezienie miejsca parkingowego staje się coraz częściej kłopotliwe.

Atutem Lubonia jest za to dogodne połączenie komunikacyjne z Poznaniem. Pociągiem na stację Poznań Główny można dotrzeć w 10 minut. Podróż samochodem trwa krócej bądź dłużej w zależności od pory dnia. Można przyjąć, że czas dojazdu do centrum ulicą Głogowską zajmuje przynajmniej 20 minut. Autobusy kursują regularnie, a przystanki są zlokalizowane z pobliżu większych osiedli. W pobliżu Poznania znajdują się jednak miejscowości oferujące porównywalne połączenie z Poznaniem i jednocześnie zapewniające wyższy komfort życia. Tak jest w przypadku gmin: Tarnowo Podgórne (miejscowość wyróżniona ZŁOTYM DOMEM) i Suchy Las.

Wśród plusów mieszkania w Luboniu można wymienić dostęp do różnorodnej oferty handlowo–usługowej, bazy gastronomicznej, poczty, banków, przychodni i aptek. Dostępne są m.in. markety Intermarche, Biedronka i Netto. Działa też targowisko. Przy ul. Żabikowskiej znajduje się dom handlowy Pajo Centrum. Nieco dalej, odzieżowy Factory Outlet. Sąsiedztwo autostrady pozwala na szybki dojazd do centrum handlowego Auchan – Komorniki.

Osiedle Leśna Polana i Leśna Osada - Dąbrówka. Deweloper LineaPOLECAMY! Osiedle Leśna Polana i Leśna Osada w Dąbrówce zostały przez nas wyróżnione ZŁOTYM DOMEM. Sprawdź dlaczego!

Mieszkanie w Luboniu daje możliwość jedynie umiarkowanego obcowania z przyrodą. Tereny nadwarciańskie w Luboniu są słabo zagospodarowane, przez co strach jest zapuszczać się w ich pobliże po zmroku. Osoby lubiące aktywnie wypoczywać docenią jednak ścieżkę rowerową wiodącą wzdłuż starorzecza Warty. Malowniczych terenów Wielkopolskiego Parku Narodowego, z którymi sąsiaduje miasto nie trzeba nikomu specjalnie rekomendować, jednakże w Luboniu brakuje ścieżek rowerowych, którymi można tam dojechać. W samym mieście brakuje również terenów rekreacyjnych, jedynym miejscem, gdzie można iść na spacer z dziećmi jest Park Papieski na Wzgórzu Jana Pawła II.
Pod Poznaniem bez trudu można znaleźć ciekawsze miejsca umożliwiające wypoczynek na świeżym powietrzu.

Przykład Lubonia pokazuje, że szukając domu lub mieszkania w okolicach Poznania nie zawsze warto kierować się ceną. Uciążliwości związane z błotem na drodze dojazdowej do posesji, czy brakiem dostępu do terenów zielonych blisko domu mogą przyćmić satysfakcję płynącą z zaoszczędzenia kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przykładowe duże osiedla mieszkaniowe w Luboniu:

 • Osiedle Wschodnia dewelopera Immo – Invest to powstające u zbiegu ul. Wschodniej i al. Jana Pawła II dwa duże budynki wielorodzinne z podziemnymi halami garażowymi, z których pierwszy jest gotowy, a drugi – w trakcie realizacji. Na parterze znajdą się lokale handlowo-usługowe. Osiedle Wschodnia jest zlokalizowane w pobliżu stacji PKP oraz licznych punktów handlowo-usługowych. Cena za metr kwadratowy powierzchni w stanie deweloperskim zaczyna się tu od 3 900 zł/ m2.
 • Inwestycja Wschodnia 19 dewelopera NCS-Bud powstaje po sąsiedzku, w nowym centrum Lubonia. Budynek wielorodzinny obejmuje ponad 140 mieszkań w cenie od 4 600 do 5 300 tys. zł/m2 i dwa lokale usługowe w 5-kondygnacyjnym budynku wielorodzinnym. Co ważne, budynek będzie wyposażony w windy oraz podziemną halę garażową. Ciekawostką są zielone tarasy zlokalizowane na najwyższej kondygnacji.
 • Osiedle Warta Park (deweloper Pajo) – docelowo w skład kompleksu ma wejść 19 niskich bloków położonych bezpośrednio nad Wartą, w cichej okolicy. Inwestycja budzi sporo kontrowersji ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo potencjalnych terenów zalewowych oraz opóźnienia w realizacji inwestycji. Bloki są budowane z prefabrykatów, a całość ma prosty styl. Niektóre dwukondygnacyjne apartamenty zapewniają widok na rzekę. Każdy z budynków posiada windę i podziemną halę garażową.
 • Osiedle Na Skarpie Akropol Inwestycje obejmuje niskie budynki wielorodzinne z widokiem na rzekę Wartę. Niewielka powierzchnia oferowanych mieszkań oraz ich konkurencyjne ceny sprawiają, że wszystkie mieszkania z pierwszego etapu znalazły już nabywców.

Wszystkie nowe inwestycje deweloperskie aktualnie realizowane w Luboniu znajdziesz w RAPORCIE, do którego odsyłam.

Plusy i minusy mieszkania w Luboniu:

 • + dobre połączenie komunikacyjne z Poznaniem oraz sąsiedztwo autostrady
 • + rozbudowana oferta handlowo – usługowa
 • + możliwość korzystania z placów zabaw, boisk i centrum fitness (Orlik, Luboński Ośrodek Sportu i Rekreacji, kilka placów zabaw)
 • duża gęstość zaludnienia
 •  brak zadowalającej infrastruktury drogowej na terenie nowych osiedli i nie tylko
 •  tłok panujący w szkołach
 •  mała liczba parków i skwerów na terenie miasta

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 29.10.2018 r.

Odwiedzam z kamerą nowe mieszkania

Zobacz ze mną mieszkanie pokazowe w bliźniaku na nowym osiedlu koło Poznania. Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

osiedle-nowe-zlotniki-yt-play-300x169

Dodaj komentarz