Gdzie warto mieszkać? Mosina i Krosno – wygodne miejsce dla rodzin z dziećmi

Rynek w MosinieCo przyciąga mieszkańców do Mosiny? Lepsze ceny niż w innych gminach pod Poznaniem oraz wyjątkowe tereny rekreacyjne Wielkopolskiego Parku Narodowego i Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. W otoczeniu takiej przyrody można znaleźć nowe mieszkanie w przystępnej cenie.

Mosina (13 km od Poznania) to klimatyczne miasteczko z rozwiniętym zapleczem handlowo–usługowym. Uwagę zwraca zabytkowy rynek, który wciąż tętni życiem, jak również Kanał Mosiński, wzdłuż którego ciągnie się promenada. Liczba mieszkańców Mosiny systematycznie rośnie za sprawą nowych osiedli mieszkaniowych, przeważnie ze starannie utrzymaną infrastrukturą. Ich wybór jest szeroki:

 • Spółka Swój Dom ma w ofercie 2 – lub 3 – pokojowe mieszkania na Osiedlu Morena w Krośnie. W czterech nowoczesnych budynkach wielorodzinnych powstanie ponad 60 mieszkań. Te na parterze będą miały przynależny ogródek, te na piętrach – balkon. Ceny są zachęcające, dla przykładu 3 – pokojowe mieszkanie o powierzchni 65 m2 można kupić za 240 tys. zł.
 • Propozycją PB Lechbud w Mosinie jest Osiedle Królewskie składające się z niemal 70 domów szeregowych o powierzchni 110 m2 z ogródkami. Co ciekawe i obecnie nieczęsto spotykane, nowe domy w Mosinie są podpiwniczone. W porównaniu z szeregowcami w Plewiskach czy Komornikach cena domów jest konkurencyjna i wynosi 290 tys. zł.
 • Kolejne nowe mieszkania w Mosinie powstały w ramach Osiedla Słoneczne Zacisze. Dostępne są mieszkania 47 – metrowe na parterze lub 57 na piętrze – każde z ogródkiem oraz wiatą garażową lub miejscem postojowym. Przykładowo, za 225 tys. zł można stać się właścicielem mieszkania 3-pokojowego o powierzchni 57 m2.
Osiedle Królewskie w Mosinie to funkcjonalna przestrzeń domu z ogrodem i przyjazne otoczenie. Sprawdź dlaczego rekomendujemy tę ofertę.

Deweloperzy równie chętnie inwestują w najbliższej okolicy Mosiny, zwłaszcza w Krośnie.

 • Jednym z nich jest Lechbud, znany z budowy Osiedla Miodowego w Krośnie. Osiedle budynków wielorodzinnych zostało oddane do użytku w marcu br. ale wszystkie z blisko 180 mieszkań znalazły właścicieli już w trakcie budowy. Nic w tym dziwnego. Opinie o Osiedlu Miodowym w Krośnie są wyłącznie pozytywne. Osiedle zlokalizowane niedaleko Wielkopolskiego Parku Narodowego posiada ponadstandardową infrastrukturę. Deweloper Lechbud wybudował nie jedno, jak to najczęściej bywa na podpoznańskich osiedlach, lecz kilka placów zabaw oraz boisko do gry w koszykówkę. Zadbał też o tereny zielone oraz utwardzone drogi i oświetlenie. Na terenie Osiedla Miodowego w Krośnie znajduje się Galeria Familijna z marketem Biedronka i szeregiem mniejszych sklepów, co korzystnie wpływa na komfort mieszkania w Krośnie.
 • Zaraz obok znajduje się spore jak na ten rejon, bo liczące ponad 230 mieszkań Osiedle Olszynka. Dostępne powierzchnie wynoszą od 35 do 68 m2. Ceny nowych mieszkań z tarasami w 4-piętrowych, estetycznych budynkach zaczynają się od 3 300 zł/ m2. Trudno o równie atrakcyjną ofertę sprzedaży mieszkań w tej okolicy Poznania. Ceny mieszkań pod Poznaniem potrafią być dużo wyższe, jak na przykład na osiedlach w Komornikach.

Na nowych osiedlach w Krośnie mieszkają przeważnie rodziny z dziećmi. Jak gmina dba o nowych mieszkańców? Jak się mieszka w Krośnie? Na miejscu znajduje się przedszkole i rozbudowywana właśnie szkoła podstawowa. Aktualnie trwa budowa Świetlicy Wiejskiej. Z Krosna do sąsiedniej Drużyny prowadzi bezpieczna droga rowerowa. Wymienione udogodnienia w zestawieniu z ofertą tanich mieszkań koło Poznania przekładają się na dobrą jakość życia w Krośnie.

 

Warto porównać Krosno z dynamicznie rozwijającą się pod względem budownictwa mieszkaniowego Dąbrówką (gmina Dopiewo). Obydwie miejscowości posiadają zbliżoną infrastrukturę, dostęp do linii kolejowej, przedszkola i szkoły. Dąbrówka może pochwalić się lepszym połączeniem komunikacyjnym z Poznaniem, ale ostatecznie z tego starcia to jednak Krosno wychodzi zwycięską ręką. Dlaczego? Po pierwsze, polityka cenowa tutejszych deweloperów jest bardziej przyjazna niż inwestujących w Dąbrówce dwóch dużych graczy (Linea i Nickel), co w efekcie przekłada się na niższe ceny. Po drugie, mieszkańcy Krosna mogą aktywnie wypoczywać w Wielkopolskim Parku Narodowym. To zdecydowanie bardziej atrakcyjne tereny niż okolice Dąbrówki. I po trzecie, dzieci z Krosna będą miały lepsze warunki do nauki. Szkoła podstawowa w Dąbrówce jest przepełniona. Szkoła w Krośnie, co prawda późno, ale w końcu jest rozbudowywana o nowe klasy.

Mapa - dojazd do Poznania z Mosiny i Krosna (różne warianty)

Mapa – dojazd do Poznania z Mosiny i Krosna (różne warianty)

Atrakcyjne położenie gminy Mosina wśród terenów zielonych może niestety zostać przyćmione przez stosunkowo kiepski dojazd do Poznania. Jedyna droga łącząca Mosinę z Poznaniem prowadzi przez Puszczykowo i Luboń i niestety często jest zakorkowana, zwłaszcza w godzinach szczytu. W połowie drogi do Poznania znajduje się przejazd kolejowy, który po zamknięciu powoduje powstanie dużego korka. Mosina ma natomiast świetne połączenie kolejowe z Poznaniem. Pociągi jeżdżą z dużą częstotliwością, a czas przejazdu do stacji Poznań Główny wynosi niecałe 30 minut. Pod względem komunikacyjnym lepsze warunki proponuje jednak np. gmina Czerwonak, gdzie realizowana jest gruntowna przebudowa drogi dojazdowej do stolicy Wielkopolski.

 

Plusy i minusy mieszkania w Mosinie i Krośnie:

 • + mieszkania deweloperskie w dobrej cenie
 • + korzystne ceny działek
 • + sąsiedztwo terenów zielonych – WPN i rzeka Warta, Rogaliński Park Krajobrazowy
 • + szybki i sprawny dojazd do Poznania koleją
 • + nowe osiedla stanowią przyjazne miejsce dla rodzin z dziećmi, deweloperzy i gmina budują niezbędna infrastrukturę
 •  brak trasy szybkiego ruchu prowadzącej do Poznania

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 14.04.2016

5 miejsc dla Ciebie!Szukasz domu lub mieszkania w okolicy Poznania i nie wiesz, na co się zdecydować? Możemy Ci pomóc! Wybierzemy 5 miejsc najlepiej spełniających oczekiwania Twoje i Twojej rodziny. Sprawdź jak to działa →

Dodaj komentarz