Oglądamy DOM MARZEŃ w małej skali – Prosta bryła i nowoczesne wnętrze otwarte na ogród

Dom marzeń - Oglądamy dom o powierzchni 140 m2Zapraszam Was do domu marzeń, ale w rozsądnej skali – takiej do mieszkania. Dom w otoczeniu wielkopolskich lasów i jezior jest nowoczesny, ale jednocześnie wpisuje się w naturalny krajobraz. Jego minimalistyczna bryła to wyraźny ukłon w stronę prostoty. Maksymalne otwarcie domu na zieleń podkreśla przeszklona jadalnia, która w ciepłe dni zamienia się w prawdziwy pokój w ogrodzie. Mieszkańcy chcieli być bliżej natury w pełnym tego słowa znaczeniu. Dlatego budynek jest też niezależny energetycznie. Zobaczcie całość na filmie!

Autorzy projektu: Autorski projekt architektoniczny, projekt wnętrz i ogrodu – pracownia AHOR architekt Anity Horowskiej i architekt Anna Hoffmann-Gilewicz.

Kompleksowy, pełno branżowy projekt budowlany, pozwolenie na budowę oraz koordynacja prac budowlanych – arch. inż. Roman Lis, z biura projektowego easy project.


Inwestorzy postawili na indywidualizm oraz wyposażenie wysokiej jakości, w tym:

Instalacja fotowoltaiczna Sun Invest
Turkusowa sofa oraz fotele Tevere marki ARISconcept
Fotel w sypialni See-me marki ARISconcept
Zabudowa kuchenna marki RUST
Donice, wazon oraz misa ceramiczna marki Belldeco


Powierzchnia domu wynosi około 140 m2 części mieszkalnej plus około 40 m2 pomieszczeń gospodarczych. Na parterze zaplanowano przeszkloną jadalnię, kuchnię z wyspą połączoną z wysokim salonem z antresolą, oraz pierwszą łazienkę i strefę przechowywania. Drugi poziom na antresoli mieści sypialnię gospodarzy z garderobą, drugą łazienkę, a także kolejny pokój.

Zanim powstał, gotowa była już północna część ogrodu. Podczas budowy wszystkie drzewa ocalały. Teraz można je podziwiać z niemal każdego zakątka posiadłości.

Maksymalne otwarcie domu na zieleń pozwala gospodarzom wraz z całą rodziną w pełni obcować z naturą, również podczas wykonywania codziennych czynności.

O założeniach projektowych opowiada architekt Anita Horowska, pracownia AHOR: – Okolica, w której powstał dom jest niezwykle urokliwa w swojej prostocie. I taki miał być ten dom. Nienachalny, prosty, bliski ludziom i otoczeniu. – opowiada. – Całość wnętrza miała być bardzo skromna. Kolory wnętrzu miały nadać widoki zza okien, zmienne przecież każdego dnia i o każdej porze roku. Nastrój w domu miał zmieniać się tak, jak zmienia się każdego dnia natura wokół niego. – podsumowuje autorka.

– Zależało nam na tym, aby będąc we wnętrzu miało się wrażenie bycia w ogrodzie, aby ogród nie był osobnym zewnętrznym elementem – tylko integralną, żywą częścią całego domu. – mówi architekt Anita Horowska z Pracowni AHOR.

Przeszklona jadalnia to miejsce, gdzie rodzina chętnie wypoczywa, nie tylko latem. W zależności od potrzeb, przestrzeń może być albo częścią domu albo – pokojem w ogrodzie. Będąc w jadalni, można w pełni podziwiać ogród, ponieważ widoku nie przesłania żadna część konstrukcyjna okna. Bezsłupkowy system okien przesuwnych HST pozwala zintegrować wnętrze z zewnętrzem. Podobnie jak brak barier architektonicznych – z jadalni na taras przechodzimy bez żadnego stopnia.

10 m ściany po prostu nie ma. Część budynku wisi więc w powietrzu, dając efekt lekkości.

Kolejnym charakterystycznym elementem jest monumentalny salon połączony z kuchnią. Wysokość strefy dziennej wynosi ponad 7 m. Nowoczesna przestrzeń z dużymi oknami zyskuje indywidualny charakter dzięki mocnym, ale oszczędnie dawkowanym barwom. Inwestorzy postawili na turkusowy zestaw z linii Tevere marki ARISconcept.

Na pierwszym planie – turkusowa sofa marki ARISconcept o lekkiej, oryginalnej formie i wygodne fotele z podnoszonymi zagłówkami z tej samej kolekcji.

Gra kolorów jest widoczna także w dodatkach, na przykład – donicach marki Belldeco o ciekawej strukturze. Lekki wakacyjny klimat wprowadza z kolei ceramika w jaśniejszym odcieniu. Jej chropowata faktura pasuje do granitowego blatu.

Zabudowa kuchenna marki RUST jest pojemna, ale nie przytłacza wnętrza. Jest przestrzenią wspólną, ponieważ przygotowując posiłki przy wyspie można mieć stały kontakt z resztą domowników.

Na całej powierzchni parteru konsekwentnie zastosowano jednolitą posadzkę betonową. Mebli jest niewiele, ale są najwyższej jakości. To celowy zabieg, ułatwiający swobodne przenikanie się przestrzeni.

Otaczający dom las wchodzi też do wnętrza. Oryginalna grafika na ścianie w znacznej mierze tworzy klimat sypialni, sprzyjający wyciszeniu. Optymalny dostęp naturalnego światła to zasługa okien kolankowych. Liczbę mebli ograniczono do minimum, by nic nie zasłaniało widoków ogrodu.

Dom przyjazny środowisku całość energii pozyskuje z natury dzięki pompom ciepła oraz panelom fotowoltaicznym Sun Invest.

W nowoczesnym domu zastosowano szereg ciekawych rozwiązań, takich jak gruntowe pompy ciepła i panele fotowoltaiczne o dużej mocy. Realizatorem instalacji jest firma Sun Invest. Szczegóły wyjaśnia inż. Roman Lis: – Budynek jest ogrzewany poprzez pompy ciepła. Natomiast, jak wiadomo, pompa ciepła wymaga jeszcze podgrzania. Tu energię pobieramy z ogniw fotowoltaicznych na dachu o mocy 20 kW. Może się wydawać, że to dużo, ale trzeba pamiętać, że pozyskaną energię wykorzystujemy także do podgrzania ciepłej wody w basenie, oraz do ogrzania domku dla gości. Zwrot kosztów z takiej inwestycji następuje po około 10-15 latach.


Autorki projektu zaplanowały w ogrodzie kilka przenikających się stref. Pierwsza to istniejący wcześniej, zadrzewiony ogród. Obok znajduje się taras i basen, a dalej – strefa relaksu z sauną. Co ciekawe, dzięki kostce ekologicznej, w części wjazdowej również jest zielono. Inwestorzy uwielbiają eksperymenty w kuchni i zdrową żywność, dlatego założyli również własny ogród warzywny.


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 15.06.2019 r.