PRZED i PO: Generalny remont domu pod Poznaniem. “To był zimny, zagracony dom. Teraz nas wręcz otula!” / Roszczewska Wnętrza

Dom na nowo! Totalna metamorfoza domu jednorodzinnego.– Dom nas otula i nie chce wypuścić ze swych objęć. Gdy tu jesteśmy, nie mamy ochoty jechać nigdzie indziej! – tak o swoim “nowym – starym azylu” mówią mieszkańcy. Czując ten przyjemny klimat aż trudno uwierzyć, że jeszcze do niedawna dom przytłaczał ich ciemnymi kolorami, niewykorzystaną przestrzenią, oraz wadliwie wykonanym ogrzewaniem. W odcinku typu “PRZED i PO” architekt Małgorzata Roszczewska pokazuje efekt generalnego remontu domu, oraz mnóstwo praktycznych patentów na wygodne wnętrza, w tym aranżację łazienek ze skosami oraz ponadczasową kuchnię! Oprócz tego, zobaczycie, jak w prosty sposób można zyskać wymarzoną, ciepłą podłogę w modernizowanym domu!

Projekt: mgr. inż. arch. Małgorzata Roszczewska, Pracowania Projektowa Roszczewska Wnętrza
Partnerzy odcinka:
Radaway: Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń pod skosami, mieszkańcy wybrali kabiny prysznicowe dopasowane do swoich potrzeb w ramach programu “Radaway Na Miarę“. W odcinku zobaczycie kabiny w dwóch całkowicie odmiennych, designerskich odsłonach!
Heat Decor: Pokażemy, jak w prosty sposób i niedużym nakładem kosztów w domu rodzinnym udało się zyskać wymarzone ogrzewanie podłogowe dzięki foliom grzewczym Heat Decor. To wydajne, nowoczesne i bezobsługowe ogrzewanie podczerwienią cechuje się trwałością na całe życie i można je stosować pod różne rodzaje posadzki, o czym przekonacie się, oglądając film!

W rozświetlonej kuchni nie zabrakło okrągłego stołu. Podkreślony designerską lampą, stanowi przytulny kącik do rozmów przy kawie.

– Rodzina z dwoma nastoletnimi synami zgłosiła się do mnie z chęcią przeprowadzenia remontu. Dom zaczął ich przytłaczać ciemnymi barwami, ciężkimi meblami. Był też niedoświetlony. Okazało się, że są też problemy z ogrzewaniem, z akustyką i wentylacją. Był po prostu niefunkcjonalny. – wspomina początki metamorfozy arch. Małgorzata Roszczewska.

Problemem dla inwestorów było tez poddasze pełne skosów. Przestrzeń pod nimi była niewykorzystana, sprawiając wrażenie, jakby dom był mniejszy niż jest w rzeczywistości. Pokoje dziecięce też wymagały nowej aranżacji ze względu na dorastających młodych lokatorów, którzy potrzebowali przestrzeni do nauki, jak i spotkań z kolegami. Wspólnie z inwestorami podjęliśmy decyzję o remoncie generalnym. – podkreśla.

Remont domu ze skosami był wyzwaniem! Zakres prac i autorskie rozwiązania, jakie zaproponowała Małgorzata omawiamy na filmie.

Natomiast na zdjęciach możecie zobaczyć wybrane kadry tej rodzinnej przestrzeni i – jak zwykle – kilka ujęć backstageowych z naszego nagrania. Powiem szczerze, że tyle praktycznych patentów zgromadzonych w jednym domu dawno nie widziałam! Napiszcie koniecznie w komentarzu pod filmem na naszym kanale YouTube, które dla Was są szczególnie ciekawe!

– Skala remontu była tak duża, że cała rodzina musiała się wyprowadzić z domu do wynajętego mieszkania na pół roku. Jednak efekt końcowy wynagrodził im ten trudny czas.

Mieszkańcom zależało na pozostawieniu kuchni jako oddzielne pomieszczenie. Projektując tę przestrzeń na nowo, Małgorzata postawiła na przemyślane miejsca na przechowywanie i solidne materiały w jasnej tonacji. To one stanowią bazę aranżacji tej ponadczasowej kuchni.

Stół w kuchni, podobnie jak wszystkie meble, został wykonany przez stolarza według projektu architektki. Podkreślony stylową lampą i towarzystwem kultowych krzeseł sprawia, że poranna kawa smakuje jeszcze lepiej. W tle widzimy witrynę zaprojektowaną z myślą o ulubionym serwisie porcelany właścicieli.

– Wprowadziliśmy szafki pod sam sufit, więc przestrzeń kuchni jest w pełni wykorzystana. Wcześniej tego nie było. – opowiada Małgorzata.

– W aranżacji znajdziemy górne szafki lakierowane w bieli, a także fronty z forniru dębowego oraz blat z kwarcogranitu we wzorze calacatta. – Jest on również powtórzony na panelu ściennym nad blatami. Mamy nim również wypełnioną całą ścianę okienną. Powtórzyłam ten sam materiał także na blatach w łazienkach, co czyni całe wnętrze czystym i jasnym. – podkreśla.

Okazało się, że remont generalny domu to również świetna okazja do tego, aby zyskać nowoczesne, bezobsługowe ogrzewanie podłogowe. – Wcześniej właściciele nigdy nie mogli domu dogrzać. Po analizie okazało się, że dom miał wadliwie wykonane ocieplenie posadzki, po prostu całe ciepło szło w ziemię. Stąd całość musieliśmy skuć oraz wykonać wylewkę na nowo. – tłumaczy.

– Na całej powierzchni parteru – zarówno pod płytkami, jak i pod podłogą drewnianą, mamy folię grzewczą Heat Decor. W domu nareszcie jest ciepło.

– Domownikom marzyła się ciepła podłoga, stąd folia grzewcza Heat Decor, czyli ogrzewanie podłogowe podczerwienią. Wyłożyliśmy nią cały parter, a mamy tutaj różne rodzaje posadzki. W salonie mamy podłogę drewnianą, w pozostałych pomieszczeniach płytki gresowe. Co ciekawe, takie folie możemy z powodzeniem stosować także na ścianach, czy na sufitach. – tłumaczy architekt Małgorzata Roszczewska.

Ogrzewanie podczerwienią z foliami Heat Decor można instalować bezpośrednio pod panele lub deskę warstwową.Jednak w przypadku większego remontu, tak jak w oglądanym domu, warto zainstalować folię pod wylewkę anhydrytową lub cementową. Na wylewkę można wówczas położyć dowolne wykończenie współpracujące z ogrzewaniem podłogowym. Jest to jednorazowa inwestycja, która zapewni równomiernie ciepłe podłogi, umiarkowane rachunki za ogrzewanie i trwałość na całe życie. Co równie ważne, ogrzewanie jest w pełni bezobsługowe i ciche.

W tym wnętrzu znajdziemy znacznie więcej praktycznych patentów. Dobrym przykładem jest mistrzowska aranżacja pomieszczeń na poddaszu. Autorska zabudowa meblowa, a także inne rozwiązania szyte “na miarę” sprawiły, że miejsce pod skosami zostało wykorzystane maksymalnie.

Szukając kabin prysznicowych do łazienek z dużymi skosami, mieszkańcy zdecydowali się na modele wykonane na indywidualne zamówienie w programie Radaway „Na Miarę”.

Program ten pozwala dopasować kabinę do niestandardowej sytuacji w łazience. Idealne dopasowanie kabiny do nietypowych wymiarów pomieszczenia to jednak nie wszystko. W kabinie możemy wybrać jeden z kilku dostępnych wariantów szkła, oraz okuć. Można też wykonać nadruk lub grawer na szkle. Aby wybrać odpowiednie opcje, można skorzystać z wygodnego konfiguratora dostępnego na stronie producenta.

– W łazience nastolatków zdecydowaliśmy się na okucia w kolorze chrom i szkło przezroczyste, a w drugiej – na czarne okucia z efektownym szkłem ornamentowym Master Soft od Radaway. – opowiada arch. Małgorzata Roszczewska.

Szkło w kabinie każdorazowo pokryte jest powłoką Easy Clean, która ułatwia utrzymanie kabiny w czystości. Powłoka ta posiada właściwości hydrofobowe, dzięki czemu krople wody nie przyklejają się do szkła, tylko po nim spływają, nie pozostawiając śladów.

Pokoje nastolatków, mimo skosów, zyskały dużo miejsca na przechowywanie, oraz wydzielone strefy do spotkań z kolegami.

Jeśli chcecie poznać więcej ciekawostek dotyczących projektu wnętrz autorstwa pracowni Roszczewska Wnętrza, zachęcam do oglądania całego odcinka, który jest już dostępny na kanale YouTube Oglądamy domy marzeń!

Artykuł zawiera lokowanie produktu: folii grzewczej Heat Decor oraz kabin prysznicowych, wykonanych w programie Radaway “Na Miarę”.