Dom z atrium, czyli jak zyskać prywatność w domu parterowym i być bliżej natury! / MOKAA Architekci

Dom marzeń z ATRIUM!– Mieszkańcom zależało na bliskim kontakcie z naturą i od początku chcieli mieć dom parterowy, ale taki, który zapewnia prywatność również w strefie nocnej. Pojawił się pomysł rozdzielenia stref. Stąd idea przeszklonego atrium, które łączy część nocną zlokalizowaną w parterowej bryle ze strefą dzienną z wysokim sufitem i dwuspadowym dachem. – mówi architekt Anna Lorenz z pracowni MOKAA Architekci. Przechodzące w szklany dach nad jadalnią, atrium w nietuzinkowy sposób przybliża mieszkańcom niebo, drzewa i zieleń. Tak przyjemne doznania wizualne mają także swój wymiar praktyczny. Więcej szczegółów w nowym odcinku, który swoim Patronatem objęła Grupa Tubądzin, pionier produkcji wielkoformatowych płyt ceramicznych w Polsce.

Kompleksowy projekt architektury oraz wnętrz: MOKAA Architekci
Partner odcinka:
Grupa Tubądzin. W odcinku prezentujemy ciekawe zastosowania wielkoformatowych płyt z kolekcji Grand Cave, oraz Industrio Ivory.


Integracja wnętrza z otoczeniem znalazła swoje odbicie w układzie ogrodu. Oś podziału domu wyznaczona przez atrium płynnie przechodzi w ścieżkę prowadzącą do sąsiedniego parku.

W domu z atrium przenikanie wnętrza i natury zyskuje zupełnie nowy wymiar. – Mieszkańcy doświadczają zmienności pór roku. Mogą widzieć to, jak przyroda się zmienia przez cały rok. – podkreśla Anna.

– Chcieliśmy uniknąć problemu, jaki często pojawia się w domach parterowych, czyli niedoświetlone strefy komunikacji. Przeszklone atrium doświetla korytarz, ale jest również niezwykle atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem.

Wnętrze domu miało być ciepłe i przyjazne w odbiorze. – W tym projekcie zależało nam na tym, aby z jednej strony stworzyć wnętrze proste, minimalistyczne, a z drugiej bardzo przytulne. Ten efekt udało nam się uzyskać dzięki zastosowaniu wielkoformatowych płyt ceramicznych, naturalnego drewna, oraz poprzez starannie zaplanowane przeszklenia, które kadrują widoki ogrodu. – opowiada architekt Anna Lorenz. Płyty wielkoformatowe od Grupy Tubądzin powstają z naturalnych i szlachetnych surowców. Idealnie odwzorowują piękno naturalnej skały, a na takim efekcie zależało architektom.

Kolekcja marki Monolith od Grupy Tubądzin jest wzorowana na naturalnym kamieniu spowitym kremowym, delikatnym odcieniem beżu. Dodaje wnętrzu naturalnej lekkości i ma wiele możliwości aranżacyjnych.

Dodatkowo płyty są znacznie lżejsze niż naturalny kamień i mogą być stosowane jako wykończenie ścian, tak jak w tym przypadku, podkreślając strefę jadalni, lub jako okładzina blatów, frontów meblowych, wykończenie kominka, czy dekor uzupełniający zabudowę meblową. Przykłady tych zastosowań pokazujemy na filmie.

Wykorzystanie – zamiast naturalnego kamienia czy drewna – materiałów, które oddają piękno surowców, to nie tylko kwestia ekologiczna, ale także praktyczna. Taką powierzchnię łatwiej pielęgnować, nie oddziałują na nią środki chemiczne i detergenty, a wzór i faktura pozostają niezmienne przez lata użytkowania.

– W centrum strefy dziennej znajduje się kuchnia z majestatyczną wyspą. Materiał użyty do wykończenia wyspy nawiązuje do jadalni, jak również do strefy wejściowej.

– Co ciekawe, ten sam materiał został zastosowany w strefie wejściowej jako wykończenie frontów meblowych. Dzięki temu, zyskujemy bardzo spójny charakter całego wnętrza. – podkreśla architekt Anna Lorenz.

Tym, co wyróżnia wnętrza domu jest ich spójność. W strefie prywatnej znajdziemy te same materiały, które wcześniej widzieliśmy w salonie, a więc rozbielone drewno połączone z wielkoformatowymi płytkami ceramicznymi Tubądzin inspirowanymi naturą. Dzięki temu, w całym domu panuje nastrój skłaniający do wyciszenia.

Za drzwiami ukrytymi w ścianie wykończonej bielonym drewnem znajduje się prywatna łazienka do wyłącznej dyspozycji właścicieli.

– Strefa prywatna składa się z głównej sypialni master wraz z garderobą i łazienką oraz dwóch pokoi i dodatkowej łazienki. Zlokalizowanie łazienki tuż przy sypialni gwarantuje pełen komfort użytkowania. Przy projekcie głównej łazienki bardzo nam zależało, aby była ona możliwie praktyczna. Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie dwóch umywalek z dwoma pojemnymi szafkami, wanny, prysznica typu walk-in, oraz toalety wraz z bidetem. – kontynuuje.

– W łazience zastosowaliśmy płytki Grand Cave Tubądzin. W tej kolekcji wyciszone kolory nabierają zadziorności za sprawą strukturalnej powierzchni.

Płytki wielkoformatowe, dzięki niewielkiej spoinie, tworzą jednolitą taflę, która daje efekt prostej i otwartej formy. Minimalna liczba fug ułatwia utrzymanie łazienki w czystości.

Znacznie więcej detali, ciekawych i niestandardowych rozwiązań z tego wnętrza zobaczysz, oglądając nowy odcinek na kanale YouTube Oglądamy domy marzeń! Zapraszam serdecznie!

Artykuł zawiera lokowanie kolekcji płytek wielkoformatowych marki Monolith Grupy Tubądzin.