NOWOCZESNY DOM W GÓRACH z widokiem marzeń! Budowa na skarpie “To była praktycznie skocznia”

Nowoczesny dom w górach!Zjawiskowy dom w górach i spektakularne widoki! Dzisiaj jesteśmy w Kościelisku, gdzie poznamy odważnych mieszkańców, Justynę i Samuela. Opowiedzą o ekstremalnej budowie domu marzeń na skarpie! Jakim wyzwaniom musieli sprostać, żeby  cieszyć się panoramicznym widokiem Tatr? Jak wyglądało projektowanie, urządzanie i budowa domu na małej działce o dużym spadku terenu? Jak w projekcie domu energooszczędnego udało się połączyć duże okna, nowoczesne wnętrza, elementy architektury podhalańskiej, oraz ciekawe udogodnienia dla całej rodziny? I wreszcie – jak się mieszka na zboczu góry, ponad 1000 m n.p.m? O tym wszystkim bohaterowie opowiedzą na filmie! Partnerem odcinka jest Aluprof – producent innowacyjnych, energooszczędnych i bezpiecznych systemów aluminiowych do produkcji okien, drzwi, fasad i osłon przeciwsłonecznych.

Bohaterowie odcinka: Justyna i Samuel Rusnak, IG @budujemydomwgorach
Projekt architektury oraz zagospodarowania terenu, a także projekt i wykonanie więźby dachowej oraz inne elementy drewniane: Domy Drewniane Drewnex

Zbocze Gubałówki. Tuż przed naszym przyjazdem spadło tu blisko 1,5 metra śniegu. Przejrzyste powietrze  i monumentalne górskie szczyty na wyciągnięcie ręki. W miejscu takim jak to człowiek oddycha pełną piersią. – Kupić działkę z takim widokiem to naprawdę jest nie lada wyzwanie, bo takich działek po prostu nie ma zbyt wiele. – przyznaje Justyna. Mimo to, wcześniej nikt nie zdecydował się na budowę w tak ekstremalnych warunkach. – Widok był elegancki. Cała panorama Tatr od wschodu aż do zachodu, ale jednak był problem, bo spadek terenu na działce wynosił 16 metrów. To była praktycznie skocznia i ten problem trzeba było rozwiązać. – dodaje Samuel.

– Na działce nie było ani jednego metra równej powierzchni. Spadek terenu wynosił 16 metrów. To była praktycznie skocznia. – przyznają mieszkańcy.

– Projektowanie domu zaczęliśmy od okna narożnego w salonie, żeby od wschodu aż po Giewont była widoczna piękna panorama Tatr.

Do tego przeszklony taras, również z widokiem na góry, który wizualnie powiększa nam ten niewielki salon. To był punkt wyjściowy całego projektu. – mówi Justyna. – Zależało nam na nowoczesnym i ponadczasowym wyglądzie wnętrz. Decyzja zapadła, żeby okna były aluminiowe. Ze względu na gabaryty okien, inne nie wchodziły w grę. I jeszcze bardzo mi zależało na tym, żeby okna były czarne, więc wybraliśmy profile w strukturze, w kolorze czarnym. Jest to taki element góralszczyzny, ponieważ przeważnie na Podhalu stosuje się najczęściej dachy czarne i chcieliśmy, żeby okna również tutaj pasowały. Wszędzie zastosowaliśmy okna przesuwne. Dzięki temu, możemy mieć okna cały czas otwarte i one nie zajmują miejsca w środku. Bardzo sobie cenimy tą łatwość w komunikacji. – dodaje.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne MB-77HS od Aluprof z całoszklanym narożnikiem zapewniają wizualną bliskość gór, na której zależało mieszkańcom.

  • Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne w systemie MB-77HS od Aluprof zapewniają łatwą komunikację między wnętrzem domu a tarasem. Wrażenie to potęguje niski próg.
  • Konstrukcja skrzydła daje możliwość zabudowy narożnej 90° oraz 270°, co umożliwia otwarcie pomieszczeń na wyjątkowo dużą przestrzeń.
  • Maksymalne wymiary skrzydła to 3,2 m wysokości i 3,3 m szerokości. Mimo tak sporych rozmiarów, konstrukcja drzwi jest wizualnie lekka. Efekt ten osiągnięto poprzez wykorzystanie smukłych, lecz wytrzymałych profili.
  • Warto też wspomnieć o wysokich parametrach technicznych systemu. Mowa o wodoszczelności na poziomie klasy 9A, odporności na obciążenie wiatrem do klasy C4 oraz izolacyjności termicznej Uw od 0,84 W/(m2K).

Widok na Giewont od razu po przebudzeniu? Ściana słupowo-ryglowa od Aluprof w sypialni z wyjściem na kolejny taras daje taką możliwość.

Okno narożne w salonie to nie jedyny element zapewniający niespotykaną bliskość gór. Wart uwagi jest również design przeszklonej fasady frontowej, gdzie zastosowano ścianę słupowo-ryglową MB-SR50N od Aluprof. Zauważcie, że dopracowany kształt profili daje efekt zlicowania powierzchni słupów i rygli od strony wewnętrznej fasady. Dzięki temu zabudowa przeszklenia stanowi jednolitą w widoku kratownicę z widocznymi, wąskimi liniami podziału. Jednocześnie zapewnia wytrzymałość konstrukcji w każdych, nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. W pozostałych pomieszczeniach również zostały użyte systemy aluminiowe, a konkretnie system okienno-drzwiowy MB-86N łączący wysoką wytrzymałość z dopracowaną estetyką.

Spektakularna panorama Tatr zainspirowała mieszkańców do budowy domu na skarpie, która – z uwagi na trudny teren – wymagała zaangażowania ciężkiego sprzętu, zabiegów logistycznych, technologicznych, oraz wykonania prac ziemnych w znacznie większym zakresie niż standardowo.

– Na dzień dobry musieliśmy wywieźć 1400 m3 ziemi, czyli mniej więcej 200 ciężarówek ziemi, żeby w ogóle zacząć budowę fundamentów.

– Warte wspomnienia jest, że stan zero budynku osiągnęliśmy dopiero po pół roku grzebania w ziemi. – kontynuuje Samuel. – Ale tak naprawdę największym wyzwaniem był nasz szalony pomysł połączenia garażu podziemnego z resztą budynku, przez co powstały nam dwie piwnice. – tłumaczy Justyna. – Wszystko wiązało się z tym, że musieliśmy zrobić bardzo duży wykop pod fundamenty, a na tak niewielkiej działce to było bardzo duże przedsięwzięcie logistyczne. – Finalnie dom jest więc czterokondygnacyjny, z czego dwie dolne kondygnacje są w całości ukryte pod ziemią. – dodaje. – To była nasza najlepsza decyzja. Dom buduje się raz w życiu i gdybyśmy tego nie zrobili to do końca życia byśmy tego żałowali. – przyznaje Samuel. – To przejście przez garaż świetnie nam się sprawdza, ponieważ mamy tutaj tyle schodów, że one przez większość zimy były niezdatne do użytkowania, co chwilę trzeba było je odśnieżać. – śmieje się Justyna.

Jasna baza, drewno i kamień z dodatkiem metalu – właśnie te elementy wystroju wnętrza – zdaniem mieszkańców – nie znudzą się szybko.

Na co dzień, w swojej rodzinnej firmie, mieszkańcy projektują i budują domy z bala. Jednak w swoim domu na skarpie postanowili połączyć tradycyjne elementy – takie jak drewniana więźba dachowa – z nowoczesnymi materiałami. Biała podłoga z żywicy poliuretanowej, surowy beton na ścianach, wielkoformatowe spieki ceramiczne, czy wanna w sypialni to niektóre przykłady.

Wnętrze z charakterem pełne jest designerskich mebli i odważnych rozwiązań, które mieszkańcy postanowili połączyć z tradycyjną, drewnianą więźbą dachową.

Element luksusu wprowadza strefa spa w domu. – Uwielbiamy relaks przez saunowanie oraz rytuał związany z korzystaniem z balii. –  przyznają mieszkańcy.


Budowa domu na skarpie – Ciekawostki:

  • – Ponieważ mieliśmy tutaj duże mury oporowe, w pewnym momencie nie było już możliwości, żeby na działkę mogła swobodnie wjechać koparka, więc przenosiliśmy koparkę dźwigiem. – mówi Justyna. Cała ekipa zamarła również, gdy nad gotowym już dachem i zamontowanymi oknami przenosiliśmy dźwigiem beton. – wspomina.
  • Wyzwaniem okazała się również niewielka powierzchnia samej działki i brak miejsca na składowanie materiałów budowlanych. – Przez rok to był mój etat, żeby na bieżąco dowozić materiały tak, aby ekipa miała co robić. Łącznie przez dwa lata odwiedziłem budowę 500 razy i pokonałem łącznie tam i z powrotem 40 000 km samochodem. – wylicza Samuel.
  • Jeśli chodzi o skalę przedsięwzięcia to warto wiedzieć, że do budowy domu zużyto 40 ton stali oraz 60 ciężarówek betonu.
  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego narzucił między innymi kąt nachylenia dachu, czy maksymalną szerokość domu, która mogła wynieść maksymalnie 6,5 metra. To sprawiło, że mieszkańcy przez niemal rok starannie planowali rozkład pomieszczeń w domu. Zależało im między innymi na tym, aby przy każdej sypialni znalazła się własna łazienka.

Jesteście ciekawi, jakie inne rozwiązania sprawdzają się pod kątem wspólnego, rodzinnego spędzania czasu w domu w górach? Które elementy w domu właściciele wykonali samodzielnie? Dlaczego w domu są dwa salony z aneksami kuchennymi? Zapraszam Was na kanał YouTube Oglądamy domy marzeń! W odcinku poznacie wszystkie szczegóły!

Możecie również odwiedzić ten luksusowy dom w Kościelisku osobiście, ponieważ obecnie właściciele – w wybranych miesiącach i niektórych terminach – zdecydowali się na okazjonalny wynajem domu.

Artykuł zawiera lokowanie produktu – aluminiowych systemów okienno-drzwiowych  Aluprof.