Dom jak ze snów! “Kolory ziemi i akcenty boho dają lekki podmuch wakacji. Industrialne okna ze szprosami wprowadzają kontrast.” / TROOMONO

Dom jak ze snów!Kojący widok na las i jasna, otwarta przestrzeń. Zapraszam Was do domu z antresolą – prawdziwego domowego azylu! – Właściciele chcieli połączyć we wnętrzu trzy style: klasyczny, modernistyczny, oraz elementy stylu boho. Największym wyzwaniem było to, żeby znaleźć w tym równowagę. – opowiada Agnieszka Graczykowska z pracowni TROOMONO. – Bazą, która spaja wszystko w całość są naturalne materiały i barwy ziemi. Ponieważ dom sąsiaduje z lasem, rodzina chciała również otworzyć wnętrza na otoczenie. Stąd spektakularny salon z antresolą, oraz wysokie na pięć metrów okna w wąskich ramach aluminiowych. Dzięki indywidualnym rozwiązaniom, nie tylko kadrują widoki ogrodu, ale również nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter. Zobaczcie więcej w odcinku, który swoim Patronatem objęła firma Aluprof SA, producent wysokiej jakości okienno-drzwiowych systemów aluminiowych.

Projekt architektury budynku: architekt Małgorzata Igłowicz – Betlej, Agrafa Architekci
Projekt wnętrz: architekt wnętrz Agnieszka Graczykowska, TROOMONO
Zastosowany okienno-drzwiowy system aluminiowy MB-Slimline: Aluprof SA

Przytulna i zarazem otwarta przestrzeń. Kadry zieleni za oknem. Balans między klasyką a minimalizmem. I wreszcie – detale inspirowane wakacyjnym luzem. To wszystko pozwoliło na stworzenie domowego azylu jak ze snów!

– Chcąc uniknąć takiego sztywnego wyglądu strefy wejściowej, zastosowałyśmy na podłodze nowoczesną podłogę z mikrocementu, żeby stanowiła tło dla pozostałych elementów. Fronty meblowe są spójne, ale nie są takie same. Z jednej strony mają one drewniane szprosy, a z drugiej fronty z wykorzystaniem wikliny. – wymienia architektka wnętrz. – W zabudowę meblową wkomponowane zostało również siedzisko, a pod nim mamy skrytkę na odkurzacz, żeby całość była maksymalnie funkcjonalna. – dodaje.

Otulone lnem i bawełną, rozświetlone odcieniami beżu i bieli. Wnętrze domu jest lekkie, ale z charakterem!

Idąc dalej, widzimy strefę dzienną otwartą ku górze. – Centralną częścią tej przestrzeni jest wysoki kominek. Jest on bardzo dobrze widoczny, gdyż znajduje się między dwoma oknami, które mają wysokość pięciu metrów. Zadbaliśmy o to, żeby okna stanowiły integralną część wnętrza domu. – opowiada.

– Bardzo ważny był dla nas dobór podziałów szprosów, żeby stworzyć spójną całość z wnętrzem.

– Dlatego wraz z właścicielami wybraliśmy duże przeszklenia z symetrycznym podziałem szprosów, oraz jak najcieńszą ramą. – tłumaczy architekt wnętrz Agnieszka Graczykowska.

Zastosowane okna i drzwi aluminiowe MB-Slimline od Aluprof to nie tylko doskonały styl i wygląd na lata. To również najwyższej klasy okucia i wytrzymała konstrukcja dająca możliwość budowy przeszkleń o dużych gabarytach oraz o indywidualnym charakterze.

Wąskie profile aluminiowe MB-Slimline od Aluprof pozwoliły na realizację marzeń właścicieli o tym, aby okna stanowiły ważny element wystroju wnętrza.

Dzięki wysokim parametrom izolacyjności termicznej, okna i drzwi w systemach aluminiowych od Aluprof są przeznaczone do nowoczesnego budownictwa energooszczędnego, gdzie przeszklone mogą być całe ściany i ciągi komunikacyjne. Tego typu rozwiązanie znajdziemy w przejściu między częścią mieszkalną a garażem. Dzięki niemu, nawet podczas przenoszenia zakupów z samochodu do kuchni mamy kontakt z otaczającą przyrodą.

– Detale też odgrywają bardzo dużą rolę w tym wnętrzu. Wymieniłyśmy z właścicielką setki wiadomości, poszukując odpowiednich drzwi wejściowych oraz uchwytów, które mają kształt liścia i są w złotym kolorze, żeby całość była spójna. W dolnej łazience z kolei mamy uchwyt meblowy w kształcie ptaszka, jego odcień jest idealnie dopasowany do koloru baterii oraz lustra. – opowiada Agnieszka. – Kolejnym elementem, którego szukałyśmy dość długo, były lampy wiszące nad wyspą kuchenną, ostatecznie wybór padł na minimalistyczne, białe oprawy.

Dodatki w stylu boho mają w sobie niezwykły urok. – Huśtawka w salonie, ręcznie wykonane płytki, czy uchwyty do drzwi w kształcie liścia dają lekki podmuch wakacji. – przyznaje z uśmiechem Agnieszka.

– Kuchnia dzieli się na trzy strefy. Pierwsza to strefa gościnna, gdzie możemy przyjąć gości i wraz z nimi gotować. Żeby było funkcjonalnie i wygodnie, kolejną strefą jest strefa brudna i trzecia strefa to wykusz z krzesłami i stolikiem do spożywania śniadań.

Właścicielka marzyła o kameralnym miejscu, gdzie będzie mogła w ciszy wypić poranną kawę. Tak powstał przeszklony wykusz z kącikiem śniadaniowym.

– Żeby dopasować stylistycznie kuchnię do salonu i żeby to była integralna jego część, za wyspą kuchenną zastosowałyśmy niższe szafki, które zazwyczaj są charakterystyczne dla szafek salonowych i umocniliśmy ten efekt obrazami, które wiszą nad nimi. Z kolei takie charakterystyczne dla kuchni elementy jak na przykład blat roboczy, piekarnik, czy witrynka na naczynia umieściłyśmy z boku, żeby dla osób siedzących w salonie były one trochę mniej widoczne.  – tłumaczy Agnieszka Graczykowska.

Charakterystyczne materiały widoczne na parterze mają swoją kontynuację również w strefie nocnej zaplanowanej na drugiej kondygnacji. – W każdym pomieszczeniu dla domowników ważne było, żeby mieć ładny widok na to, co znajduje się na zewnątrz. Dlatego też w łazience wanna jest usytuowana zaraz przy oknie. Oczywiście tutaj także bazowaliśmy na barwach ziemi. Znajdziemy tu pozbawioną fug podłogę z mikrocementu w jasno kremowym kolorze, z lekkimi przetarciami, aby było bardziej funkcjonalnie. Podłoga jest świetnym tłem dla białych, ręcznie wykonanych płytek. Taką “kropką nad i” są baterie w złotym kolorze, które nadają elegancji. – kontynuuje opowieść.

– W sypialni znalazło się kojarzone z wakacjami łóżko z baldachimem oraz bielone drewno. Do tego dobraliśmy klasyczne szafy na wymiar.

– Pokoje dzieci miały być kontynuacją stylu, jaki widzimy w całym domu, dlatego tutaj również pojawiają się kolory ziemi, takie jak szałwia, czy ciemniejsza zieleń. Dodaliśmy również element ozdobny w postaci tapety w stylu safari. – dodaje architekt wnętrz Agnieszka Graczykowska.

Całą rozmowę z architekt wnętrz Agnieszką Graczykowską, w tym ciekawe rozwiązania do pokoju dzieci, zobaczycie na moim kanale YouTube Oglądamy domy marzeń.

Artykuł zawiera lokowanie produktu, aluminiowych systemów okienno-drzwiowych firmy Aluprof SA.