Oglądamy EKO DOM szybki w budowie / GENERO DOMY

Nowy DOM szybki w budowie - wystarczy 120 dni– Chcieliśmy jak najszybciej zamieszkać w nowym domu. Powiększała nam się rodzina, stąd zdecydowaliśmy się właśnie na tę technologię. – mówią Natalia i Kuba, którzy swój wymarzony dom “wybudowali” w zaledwie… 4 miesiące! Żeby skrócić cały proces, zamiast instalacji gazowej, zdecydowali się na powietrzną pompę ciepła z rekuperacją. Dom szkieletowy jest nowoczesny, ale i pełen ciepła. Nie brakuje tu odważnych rozwiązań, takich jak multifunkcjonalna klatka schodowa, mapa Rzymu na suficie czy mini antresola w salonie. Dom przyjazny rodzinie i środowisku udało się stworzyć dzięki współpracy z arch. dr Barabarą Linowiecką z pracowni Genero, odpowiedzialnej za całościowy projekt i realizację pod klucz. Dodatki: Design by Women.

– Zależało nam na tym, aby przestrzeń była otwarta, pełna światła.

Jeśli chodzi o pomieszczenia, to potrzebowaliśmy na pewno oddzielnej garderoby, pralni i gabinetu, tak żeby możliwa była praca zdalna z domu. – wymienia Natalia. W efekcie, dom dla młodej rodziny zajmuje powierzchnię 130 m2 + garaż. Na parterze zaplanowano pokój dzienny z jadalnią oraz otwartą kuchnią z wyspą, pierwszą łazienkę oraz gabinet, z którego można wyjść na taras.

Na taras można wyjść wprost z salonu, a także z domowego biura. Przytulny klimat tworzą dodatki ze sklepu Design by Women.

Natomiast bezpośrednie przejście z garażu do części mieszkalnej przydaje się zwłaszcza zimą. – Gdy synek zaśnie w aucie, mogę go szybko wnieść do środka, bez ryzyka że się wybudzi. – tłumaczy Natalia. Drugi poziom obejmuje sypialnię rodziców z garderobą, pokoje dzieci, dużą łazienkę z wanną i prysznicem, oraz pralnię zaplanowaną tuż przy sypialniach.

Granica między wnętrzem a otoczeniem pełnym zieleni zaciera się dzięki dużym oknom.

Choć trudno w to uwierzyć, to kompleksowa budowa domu, łącznie z montażem płyty fundamentowej, elementów konstrukcyjnych oraz instalacji, w tym ogrzewania podłogowego, rekuperacji i powietrznej pompy ciepła trwała zaledwie 4 miesiące. Presja czasu i konieczność jak najszybszego zamieszkania na swoim zadecydowały o wyborze technologii budowy.

Kompleksowa budowa domu trwała zaledwie 4 miesiące, w tym montaż płyty fundamentowej oraz wszystkich instalacji.

Mowa o technologii szkieletu drewnianego, w której brak prac mokrych, typu tynki wewnętrzne i wylewki oraz eliminacja czasu potrzebnego na ich schnięcie skraca proces budowy. W parze z szybkim tempem budowy domu idzie jego wysoka energooszczędność. Za kompleksowy projekt oraz realizację budynku i wykończenie wnętrz odpowiedzialna jest poznańska pracownia Genero.

– Ażurowa klatka schodowa przybiera formę rzeźby, łącząc przy tym kilka funkcji.

– Mamy w tym projekcie ewidentny podział na otwartą przestrzeń parteru i przestrzeń prywatną, którą stanowi piętro. Takim miejscem łączącym te dwie strefy jest ażurowa klatka schodowa i antresola – niewielka, jednakże budująca poczucie integracji między tymi dwoma przestrzeniami i relacji między nimi. Natomiast głównym elementem stanowiącym kompozycję tego wnętrza jest klatka schodowa przybierająca formę rzeźby. Klatka schodowa jest otwarta, połączona z funkcją wchodzenia i schodzenia, ale jest również formą regału, miejsca na przechowywanie i siedziska. To bardzo mocno wpłynęło na otwartość tej przestrzeni. – tłumaczy arch. dr Barabara Linowiecka.

– Udało nam się powiększyć jadalnię poprzez zamontowanie siedziska obok okna. Zazwyczaj podczas imprez rodzinnych siadają tu dzieci.

Zmieści się tu zazwyczaj 2-3 dzieci, tak żeby wspólnie z nami mogły być przy stole. – kontynuuje Natalia. Przestrzenią wspólną stała się także kuchnia, która integruje domowników. Dzięki wyspie, sprzyja gotowaniu w szerszym gronie. Ażurowa konstrukcja nadaje nowoczesnemu wnętrzu lekkość i stanowi wizualne dopełnienie całości. – Jeśli chodzi o kuchnię, to gotuje się w niej bardzo wygodnie, pomimo, że przestrzeni nie ma dużo, to szafki są bardzo sprytnie ułożone. Projekt kuchni powstał już na początku budowy. Kuchnia powstała jako pierwsza i jest bardzo użyteczna.

– Wyspa bardzo się przydaje. Czasami chcemy zamknąć przestrzeń, która dla gości nie powinna być widoczna, ale jednocześnie chcemy, żeby kuchnia nadal była otwarta i stanowiła całość z salonem.

Przytulny klimat wprowadzają elementy drewna, kosze z naturalnych materiałów i przyjemne w dotyku, wysokogatunkowe tkaniny. Uwagę przyciągają zwłaszcza poduszki w ciepłej tonacji beżu i terakoty. Wszystkie znajdziecie w sklepie Design by Women. Obok wyraziste krzesła i akcenty czerni. Zdaniem właścicielki, kontrasty tworzą we wnętrzu niepowtarzalny klimat – Czerń trzeba dawkować. W naszym domu jest ona dobrze zbilansowana z innymi kolorami, więc daje taki przyjemny kontrast, przez to odczuwanie innych barw jest całkiem w porządku.

Ciekawy efekt zyskujemy łącząc różne kolory i struktury, w tym ceramikę w tonach szarości z drewnem z recyklingu.

Zabawa kształtem i grafiką wprowadza do nowoczesnej przestrzeni element zaskoczenia. Wykonana na zamówienie mapa Rzymu ozdabia sufit w toalecie. O szczegółach opowiedziała nam Pani arch. dr Barbara Linowiecka: – W toalecie na parterze mamy ciekawą relację sufitu z podłogą, gdzie na suficie znajduje się czarno-biała mapa Rzymu, zaś na podłodze geometryczne wzory.

Płytki heksagonalne w dynamicznej kompozycji zdobią łazienkę. Duży wpływ na efekt końcowy miało precyzyjne docięcie lustra przy umywalce, co było nie lada wyzwaniem dla szklarzy.

Pokój dziecięcy, za sprawą prostych rozwiązań, delikatnie pobudza wyobraźnię. Natomiast oszczędny wystrój głównej sypialni pozwala odnaleźć spokój. Przestronna garderoba była marzeniem gospodyni.

– W naszym domu jest dużo okien do podłogi, co sprawdza się przy małym dziecku, które wszystko chce zobaczyć i każde miejsce odwiedzić.

Zdaniem mieszkańców, dom sprawdza się także w chłodne dni. Ściany są dyfuzyjnie otwarte, co pozwala na wyprowadzenie wilgoci z domu na zewnątrz. Przyjemny klimat we wnętrzu idzie w parze z niskimi kosztami eksploatacji. O szczegółach opowiada właściciel: – Chcieliśmy, żeby dom był energooszczędny. Dlatego zdecydowaliśmy się na powietrzną pompę ciepła. 

Powietrzna pompa ciepła podgrzewa wodę w zbiorniku, która następnie jest rozprowadzana po instalacji ogrzewania podłogowego.

– Zdecydowaliśmy się na ogrzewanie pompą ciepła, ponieważ ogrzewanie gazowe wymaga dodatkowego przyłącza, które się wiąże z kosztami. Wymaga dodatkowego komina, który komplikuje konstrukcję dachu. To są dodatkowe koszty i czas, a nam zależało na tym, żeby jak najszybciej się wprowadzić. – kontynuuje Kuba.


Detal tworzy całość – Stwórz podobne wnętrze:

Poduszka w kolorze terakoty
Poduszka kaszmirowa
Narzuta Nordic
Filiżanki Amera 
Dzbanek Amera
Kosze 
Czarna łupkowa deska do krojenia

Te i inne dekoracje kupisz w sklepie Design by Women


Porównaj koszty budowy i ogrzewania domu:

  • Pompa ciepła, podobnie jak piec gazowy, wymaga przeglądu rocznego. Jest to koszt około 200 zł. Ponadto, nie ma już innych kosztów. – Roczny koszt ogrzewania kształtuje się na poziomie 2 – 2,5 tysiąca zł. Myślę, że jest porównywalny do ogrzewania gazowego. – podsumowuje Kuba.
  • Ile kosztowała kompleksowa budowa domu? – Jest to dom energooszczędny w konstrukcji szkieletu drewnianego, wyposażony w pompę ciepła i rekuperację. Koszt budowy takiego domu z Genero Domy, wraz z instalacjami, wynosi w stanie deweloperskim około 3-3,5 tys. zł /m2. – mówi arch. dr Barbara Linowiecka.

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 12.10.2020 r.