Przytulny dom parterowy na wsi i sielski ogród! “Ten rodzinny AZYL tworzą: szwedzka architektura i miłość do stylu Modern Farmhouse!” / Genero Domy

Eko dom dla rodziny w sielskim ogrodzie!Sielski ogród i rozwiązania inspirowane szwedzką architekturą. Poznajcie przytulny dom na wsi, gdzie  naturalne materiały, ekologia i zamiłowanie mieszkańców do stylu Modern Farmhouse harmonijnie się ze sobą łączą. Efekt to wyjątkowy azyl w otulinie lasu! Pełen rodzinnego ciepła, spełnia też wysokie normy energooszczędności. Kompleksowy projekt domu oraz wnętrz i realizacja: Genero Domy. Odcinek swoim Patronatem objęła firma CREATON, której ponadczasową dachówkę ceramiczną CANTUS możecie zobaczyć w tej realizacji.

Dom parterowy zbudowano na planie litery L. To rozwiązanie często spotykane w Szwecji. Podobnie jak wysunięte okapy, czarna deska na elewacji i kontrastujące z nią okna z szprosami. – opowiada Paweł Linowiecki z pracowni Genero Domy.

– Inspiracją do tego projektu był zrealizowany przez nas wcześniej dom na szwedzkiej wyspie Grasso, który bardzo spodobał się właścicielom. Na elewacji wykorzystaliśmy deskę szorstko-piłowaną, którą zaimpregnowaliśmy szewdzkim impregnatem. W budynku pojawiają się charakterystyczne, wysunięte okapy.

– Jako poszycie dachu zastosowaliśmy dachówkę CANTUS marki CREATON. Jest to dachówka barwiona w masie. Ma ciekawe przetłoczenie z charakterystyczną muldą, która świetnie koresponduje z całą architekturą budynku.

– Dachówka jest bardzo wytrzymała. W swojej stylistyce pasuje zarówno do budynków klasycznych, jak i nowoczesnych, a tutaj te dwa style świetnie się ze sobą łączą. – kontynuuje autor projektu.


  • Dachówka ceramiczna CANTUS jest barwiona w masie. Dzięki temu, w całym przekroju posiada jednolitą barwę i nie ma potrzeby jej malowania w miejscach cięć.
  • Dzięki zastosowaniu technologii KERALIS dachówka posiada jeszcze większą odporność na działanie czynników atmosferycznych.
  • Idealna konstrukcja zamków i dopracowany system odprowadzania wody deszczowej sprawiają, że dachówkę CANTUS można stosować – przy użyciu odpowiedniej membrany – na połaci dachu o kącie nachylenia już od 10°.
  • Dachówkę wyróżnia niska nasiąkliwość, wyjątkowa trwałość, ale również ponadczasowa stylistyka i ciekawa gama kolorystyczna, która sprawia, że pasuje ona zarówno do domów nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych.
  • Więcej informacji znajdziesz w nowym odcinku, oraz na stronie internetowej producenta, firmy CREATON.

Dom w stylu wiejskim z nutą nowoczesności jest pełen ciepła i naturalnych materiałów. To również siła kontrastów i funkcjonalność.

Częstym wyzwaniem w domach parterowych jest podział na strefy: dzienną i prywatną. W tym przypadku udało się to zrobić! – Zaprojektowaliśmy dom parterowy w kształcie litery L. Jest to naprawdę świetne rozwiązanie dla domu parterowego z uwagi na taki naturalny, dwuskrzydłowy układ, który dzieli wnętrze domu na dwie strefy: otwartą strefę dzienną, w której znajduje się kuchnia, spiżarnia, pierwsza łazienka, salon i jadalnia, oraz strefę nocną, prywatną, w której znajdują się trzy sypialnie, łazienka, gabinet i pralnia. – opowiada architekt wnętrz Barbara Linowiecka.

Układ domu ma bezpośredni wpływ na układ tarasów. Na pierwszy taras wychodzimy wprost z jadalni. Natomiast na drugi taras, gdzie ulokowano jadalnię na świeżym powietrzu – od strony kuchni.

– Właścicielka przywiozła wiele inspiracji ze Stanów Zjednoczonych, gdyż przez kilka lat tam mieszkała i część z nich udało się wdrożyć do projektu.

– Widać to w przestrzeni kuchni, która jest podzielona na dwie kuchnie. – opowiada Barbara Linowiecka. Jedna z nich to kuchnia z dużą wyspą, którą możemy zobaczyć w otwartej części dziennej, druga zaś jest zamknięta za drzwiami. Jest to tak zwana kuchnia brudna, która jest połączona ze spiżarnią. – kontynuuje.

– Charakterystyczny jest styl otwartej, głównej kuchni. Brak w nim tradycyjnych górnych szafek. Zaś dekorację stanowią grube dębowe półki symetrycznie powieszone przy okapie.

Otwarta strefa dzienna zajmuje łącznie 60 m2. Wrażenie dużej przestrzeni potęguje otwarcie salonu ku górze. Dlatego więźba dachowa (tutaj użyta została więźba w układzie kratownicowym) musiała nie tylko spełniać podstawowe założenia w zakresie konstrukcji, ale również – wystroju wnętrza.

– Od początku wiedzieliśmy, że salon będzie otwarty ku górze. Chcieliśmy, żeby elementy konstrukcyjne więźby dachowej były jednocześnie ozdobą tego wnętrza, jak i pełniły swoją funkcję w zakresie konstrukcji.

– Zastosowaliśmy wiązary drewniane, które w przegubach połączyliśmy nie za pomocą płytek kolczastych, tylko zastosowaliśmy połączenia śrubowe, aby ten detal również był ozdobą wnętrza. W dolnym pasie wiązara umieściliśmy oświetlenie, które chowa się za konstrukcją i pełni swoją funkcję. – opowiada Paweł Linowiecki.

Drewniane belki pod sufitem, jasne kolory, to wszystko sprawia, że dom jest ponadczasowy i przytulny, ale ta przestrzeń ma swoje smaczki. Po pierwsze, kontrastujące z resztą wystroju, nieco industrialne elementy, takie jak witrynka eksponująca ulubioną zastawę. Uroku tej przestrzeni dodają również rodzinne pamiątki, takie jak maszyna do pisania po pradziadku, kryształy po babci, czy wreszcie trąbka i płyty jako pamiątki po tacie właścicielki, którego pasją był jazz.

Kolejnym charakterystycznym elementem strefy dziennej są siedziska w oknach.

– Równie ciekawym rozwiązaniem jest tajemne przejście między pokojami dziecięcymi, oraz prywatna sypialnia połączona z garderobą, oraz łazienką. – wymienia Barbara Linowiecka.

Główna sypialnia, tak zwana “master bedroom” nieprzypadkowo znalazła się na końcu korytarza. To zaciszny azyl rodziców.

Tutaj, podobnie jak w strefie dziennej, pojawiają się drewniane belki na suficie. Wprost z sypialni, przez garderobę, przechodzimy do łazienki, czy też bardziej do pokoju kąpielowego. Tutaj, podobnie jak w całym domu, pojawia się kolor biały, akcenty czerni i drewno. Niesamowity kontrast wprowadza wanna wolnostojąca. Celowo umieszczona przy oknie, czarna z zewnątrz, biała w środku. Moim zdaniem to właśnie ona sprawia, że to łazienka z pazurem.

Biorąc kąpiel, można podziwiać ogród, który już na etapie budowy domu zyskał dwa poziomy.

– Działka jest pochylona około dwóch metrów w stronę lasu. Przy wykonywaniu posadowienia budynku, wykonaliśmy niwelację terenu. Ten zabieg dodał funkcjonalności i uroku temu ogrodowi. – przyznaje Paweł Linowiecki.

Technologia budowy domu w oparciu o naturalne materiały także wpisuje się w kontekst miejsca. – Dom został zaprojektowany w technologii szkieletowej. Wykorzystaliśmy drewno dla elementów konstrukcyjnych, ale również dla elementów izolacji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wszystkie przegrody zewnętrzne są dyfuzyjnie otwarte, a zapewnia to odpowiedni mikroklimat w środku i odpowiednią fizykę budowli. – podkreśla Paweł Linowiecki.

– Tak jak wszystkie projektowane przez nas domy, również i ten został posadowiony na płycie fundamentowej. – kontynuuje. – Jest także wyposażony w powietrzną pompę ciepła, oraz panele fotowoltaiczne i stację do ładowania auta elektrycznego. Tak realizowana budowa domu – w zgodzie z naturą – w pełni wpisuje się w filozofię działania naszej pracowni Genero. – podsumowuje.


Więcej szczegółów o technologii budowy domu, o wymiarach działki, oraz wykorzystanych materiałach i ciekawych patentach do wnętrz poznacie, oglądając nowy odcinek na moim kanale YouTube Oglądamy domy marzeń! Zapraszam!

Artykuł zawiera lokowanie produktu – dachówki CANTUS firmy CREATON.


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 30.07.2022 r.