Zaciszny azyl w mieście – Odkryj unikalny design w harmonii z naturą! – Osiedle Nowy Strzeszyn / Poznań

Osiedle Nowy Strzeszyn - Unikalny design w harmonii z naturą.Osiedle wyróżnione ZŁOTYM DOMEMUkryte wśród drzew, z jednej strony zachwyca unikalną formą architektoniczną, oraz różnorodnością użytych materiałów wykończeniowych, a z drugiej – niezwykle kameralnym klimatem. Nowy Strzeszyn to osiedle inne niż wszystkie. Domy pięknie wkomponowane w zastany lasek, zbudowano w zgodzie z rytmem krętych uliczek. Idąc ich tropem, na każdym kroku można odkrywać nowe, zaskakujące detale. Warto przyjechać tu osobiście, aby samemu zobaczyć wiele rozwiązań o indywidualnym charakterze. My właśnie tak zrobiliśmy i korzystając z wrześniowego słońca, odwiedziliśmy Strzeszyn, aby sprawdzić, jak prezentuje się to nagradzane poznańskie osiedle.

Szelest liści, widok roślin oplatających delikatną siecią fasady budynków, promienie słońca w
różny sposób odbijane przez materiały widoczne na elewacji, a więc przez drewno, blachę oraz płytki ceglane o różnym wybarwieniu. Jesienny spacer na osiedlu Nowy Strzeszyn w Poznaniu pobudza wszystkie zmysły. Poczułam spokój, znalazłam tu chwilę wyciszenia. Tym bardziej, że części wspólne urządzone na wzór małych podwórek zapraszają, żeby przysiąść i cieszyć się chwilą. Aż trudno uwierzyć, że tak naprawdę jesteśmy w mieście – z łatwym dostępem do jego wszystkich wygód czekających za rogiem.

Osiedle Nowy Strzeszyn balansuje między miejską wygodą i nowoczesnym designem, atmosferą sielskiego azylu, a poczuciem intymności i odrębności.

Zobaczcie, że wykończone w zróżnicowany sposób są nie tylko fasady budynków, lecz także drzwi wejściowe. Dają one wrażenie pewnej tajemniczości, są formą zaproszenia do prywatnego świata każdego z mieszkańców. Układ okien różni się od tego, do czego przywykliśmy. Wszystko po to, żeby stworzyć niepowtarzalne wrażenia wizualne, a z drugiej strony – aby wpłynąć na atmosferę panującą we wnętrzach mieszkań. Powiem Wam, że to ma swój urok!

Przyjazna skala budynków. Urokliwe zaułki spowite zielenią, różnorodne barwy i faktury. I oczywiście dopracowane detale. To one tworzą harmonię tego miejsca.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że taki organiczny charakter założenia nie wynika wyłącznie z talentu i pomysłowości pracowni Insomia, odpowiedzialnej za projekt architektoniczny. Punktem wyjścia do rozplanowania przestrzeni, układu budynków i komunikacji między nimi była pierwotna chęć dopasowania architektury do porastającego teren młodego lasku brzozowego. Przy budowie drzewa nie tylko ocalały, ale wręcz stanowią swoiste punkty orientacyjne na mapie osiedla. Przyznajcie, że to bardzo ciekawe założenie, a jego skutki są jeszcze ciekawsze!

Spróbowaliśmy, czerpiąc z naszych wieloletnich doświadczeń, stworzyć wyjątkowe i innowacyjne
założenie, będące poszukiwaniem czegoś między domem a mieszkaniem – synergią, połączeniem zalet obu. Ludzka skala skorelowana z faktycznymi potrzebami człowieka zaowocowała zaprojektowaniem racjonalnych i funkcjonalnych domów-mieszkań. Powtarzalność brył ustąpiła miejsca zróżnicowaniu. – tłumaczy architekt Szymon Januszewski z pracowni Insomia, odpowiedzialnej za projekt architektury.

– Urbanistyka osiedla to efekt unikania konfliktów z istniejącą zielenią. Stąd zabudowa między drzewami, czyli poszanowanie tego, co zastane. – podkreśla architekt.

– Tak powstał pomysł na przestrzenie wspólne, tajemnicze przejścia, kameralne placyki. Miejsca
sprzyjające integracji międzysąsiedzkiej oraz własne ogrody pozwalające skryć się, gdy tylko
poczuje się taką potrzebę. – wymienia architekt. Kolejną swoistą cechą osiedla jest zróżnicowany metraż i układ funkcjonalny samych mieszkań.

Aktualnie na osiedlu możemy znaleźć zarówno trzypoziomowe segmenty, zapewniające dużą przestrzeń właściwą dla domu z ogrodem pod miastem, jak i ustawne mieszkania dwupoziomowe. W każdej opcji – z ogrodem.


  • Jeśli zaś chodzi o metraż aktualnie dostępnych lokali, to w tej chwili na Osiedlu Nowy Strzeszyn są dostępne mieszkania o powierzchni wynoszącej od 68 do 99 m2.
  • Wśród nich znajdziemy 3-, 4- lub 5-pokojowe, dwupoziomowe lub trzypoziomowe mieszkania z ogrodami i tarasami. W niektórych mieszkaniach zaplanowano także loggie. Do każdego mieszkania przynależą jedno lub dwa miejsca parkingowe, wybrane lokale posiadają miejsca postojowe w hali garażowej, inne – bardzo komfortowe dwustanowiskowe garaże.
  • Mieszkania wyróżnia ustawna, funkcjonalna przestrzeń dająca możliwości realizacji śmiałych, autorskich rozwiązań aranżacyjnych. Poczucie prywatności zapewnia ogródek odpowiednio odseparowany od sąsiadów.
  • Dodam jeszcze kilka słów o standardzie wyposażenia mieszkań, ponieważ tutaj faktycznie zadbano o każdy najmniejszy szczegół! Przykład? Ogródki mają wysokie, estetyczne ogrodzenia wypełnione np. drewnem, w oknach montowane są żaluzje zewnętrzne, a nad tarasami – elektrycznie sterowane markizy. I to wszystko w standardzie. Deweloper osiedla naprawdę wysoko postawił poprzeczkę.

Na osiedlu oryginalnie rozwiązano również kwestię parkowania samochodów. Przykład? W skrajnym budynku, miejsca postojowe znajdują się w podciętych prześwitach w parterze. Pod częścią budynków zaplanowano podziemną halę garażową. Tym sposobem w dużej mierze udało się odseparować ruch kołowy od pieszego.

Nowy Strzeszyn: tutaj każdy budynek jest inny, a jednak razem tworzą spójną całość – wyrazistą i ponadczasową.

Mimo zwartej zabudowy szeregowej i bliźniaczej, na osiedlu realizowanym w mieście czujemy się  jak byśmy mieszkali na przedmieściach. Tu kolejny ukłon w stronę pracowni Insomia, która zrezygnowała z przewidywalnych szeregowców “od linijki” i w miejsce bezpiecznego “ładu” zaproponowała ciekawy układ i autorską formę budynków. Szczególnie najwyższy budynek wieńczący zabudowę od strony zachodniej udowadnia, że osiedle budowane przez dewelopera nie musi bać się oryginalnych i odważnych rozwiązań!


  • Gdzie jesteśmy? Osiedle powstaje w dzielnicy Strzeszyn, między ulicami Literacką, Epicką, Malewskiej i Różańskiego w Poznaniu, a więc niedaleko Jeziora Strzeszyńskiego, skąd dzięki sieci oznakowanych, leśnych tras rowerowo-spacerowych można dotrzeć nad Jezioro Kierskie i Jezioro Strzeszyńskie. Obok dostępu do rozległych terenów rekreacyjnych, mieszkańcy osiedla mogą korzystać z wygodnego, rozbudowanego zaplecza handlowo-usługowego, oraz pobliskich szkół i przedszkoli. Spokojna okolica i spójna zabudowa w sąsiedztwie pozwolą odnaleźć atmosferę wyciszenia.
  • Deweloper Osiedla: Area Development
  • Liczba mieszkań: łącznie w trzech etapach osiedla powstają 94 mieszkania, przy czym dostępne w ofercie są 3-, 4- lub 5-pokojowe lokale z aktualnie realizowanego, trzeciego etapu inwestycji.
  • Zobacz więcej: strona internetowa inwestycji.

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 23.09.2022 r.