Dlaczego nie poleca się własnoręcznego wykonania instalacji elektrycznej?

Dlaczego nie poleca się własnoręcznego wykonania instalacji elektrycznej w domu?W każdym budynku musi być położona instalacja elektryczna. Nie wyobrażamy sobie, aby jakikolwiek budynek mógł bez niej istnieć. Jednak tego rodzaju prace wymagają wiedzy, a nawet specjalistycznych uprawień i absolutnie nie powinno się wykonywać ich samodzielnie.

Dlaczego nie warto samodzielne wykonywać instalacji w domu?

Zawsze znajdą się osoby, które chwalą się, że samodzielnie położyły instalację elektryczną we własnym domu. Czy jest to jednak rozsądne? Podstawowe uprawnienia SEP do 1 kV można uzyskać po ukończeniu specjalistycznego kursu w tym zakresie. Będą one wystarczające do wykonania prostych prac, jak podłączenie kinkietu do istniejącej sieci. Jednak wymiana elektryki w całym mieszkaniu lub położenie całkowicie nowej instalacji w nowo wybudowanym domu to całkowicie inna sprawa.

Jednym z zadań elektryka jest zaprojektowanie sieci lub też odczytanie planów architektonicznych i wprowadzenie poprawek, aby zapewnić w budynku bezpieczną i funkcjonalną sieć elektryczną. Później trzeba ją wykonać zgodnie z projektem, a wszelkie zmiany, jeśli będą konieczne do wprowadzenia, muszą być skonsultowane z właścicielem obiektu oraz nadzorem budowlanym. Dlatego tylko elektryk, który ma wiedzę oraz stosowne uprawienia, może pracować przy projektowaniu i wykonywaniu instalacji.

Jakie uprawienia powinien mieć elektryk?

W Polsce dopuszczalne są różne uprawienia, jak i sami elektrycy mogą mieć ukończone szkoły zawodowe, techniczne, a nawet studia na politechnice. Równie dobrze mogą wspierać swój rozwój kursami i szkoleniami, w kraju jak i za granicą. Dlatego przeglądając usługodawców na oferteo.pl, można zobaczyć, że oferty się między sobą różnią.

Na co trzeba zwrócić uwagę? Przede wszystkim każdy elektryk musi mieć co najmniej uprawienia SEP. Są one podstawowymi uprawnieniami i mogą mieć również oznaczenia G1, G2, G3. Także osoby, które mają tytuł technika elektryka, mają uprawnienia nadane przez państwową komisję egzaminacyjną, jeśli zdały egzamin po ukończeniu szkoły. Oczywiście elektryk może mieć też wykształcenie wyższe, certyfikaty poświadczające umiejętność korzystania z nowych technologii czy choćby pracy z panelami fotowoltaicznymi i innymi urządzeniami z zakresu zielonej energii. Jednak już same uprawnienia SEP będą świadczyły o tym, że mamy do czynienia z fachowcem.

To możemy zrobić samodzielnie, ale tego absolutnie nie powinniśmy!

Nie bez powodu, aby zostać elektrykiem, trzeba przejść co najmniej kursy i szkolenia. Praca z instalacją elektryczną to nie tylko położenie kabli i łączenie ich ze sobą. Przez instalację będzie przepływał prąd, który musi dotrzeć do każdego puntu, ale też sama instalacja musi być bezpieczna i dobrze zabezpieczona. Można więc powiedzieć, że od tego, w jaki sposób zostanie wykonana instalacja, zależy bezpieczeństwo mieszkańców danego obiektu.

Czy można zatem zrobić coś samodzielnie? Jak najbardziej można brać udział w planowaniu instalacji! Można wskazać, gdzie chcemy mieć gniazdka, żyrandole czy inne lampy. Kiedy instalacja jest już położona, samodzielnie można zainstalować lampę, co wymaga jedynie podstawowych umiejętności i zachowania ostrożności. Złym pomysłem jest jednak położenie instalacji czy jej przerabianie samodzielnie, jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy w tym zakresie.

Wpis został przygotowany przez partnera bloga Bliskopoznania.pl