Ile kosztuje założenie ogrodu przez profesjonalną firmę?

Duży ogród to więcej prywatności, więcej miejsca na spotkania towarzyskie i dziecięcą zabawę oraz uprawę warzyw i owoców. Ale to również więcej pieniędzy, które trzeba wydać na aranżację i pielęgnację ogrodu. Ile kosztuje profesjonalne założenie ogrodu?

Zainteresowanie usługami zakładania i pielęgnacji ogrodów systematycznie rośnie. Zlecając aranżację ogrodu profesjonalistom, trzeba wygospodarować na ten cel niemałą sumę. Jaką dokładnie? Ostateczny koszt założenia ogrodu zależy od kilku czynników.

Ile kosztuje projekt i założenie ogrodu?

Koszt zależy od takich czynników jak:

  • Wielkość ogrodu i jego obecny stan, w tym konieczność uporządkowania terenu
  • Jakość gleby i konieczność wymiany dużej ilości ziemi
  • Styl projektowanego ogrodu – droższy jest styl nowoczesny niż tradycyjny
  • Rodzaj trawy – trawa wysiewana kosztuje około 10 zł/m2 plus koszt nasion, droższa trawa z rolki to wydatek 15 zł/m2,
  • Rodzaj i ilość nasadzeń – rośliny większe są droższe niż młode
  • Elementy dodatkowe takie jak : system nawadniania i oświetlenia, oczka wodne, architektura ogrodowa, elementy kamienne, rzeźby itd.

Przykładowy koszt założenia przez profesjonalną firmę ogrodu o powierzchni 700 m2 zaczyna się od około 20 zł/m2 w wersji oszczędnej do 100 zł/m2 w wersji bardziej bogatej. Ale fantazja klientów nie zna ograniczeń i koszt jednostkowy może przekroczyć nawet kilkaset złotych za metr kwadratowy.

Do tego należy doliczyć koszt wykonania samego projektu, czyli od 1000 do 5 000 zł. Można też zamówić system nawadniania – minimum 5,5 tys. zł przy podanej powierzchni działki. Rezygnując z architektury ogrodowej i oczka wodnego, decydując się na trawę wysiewaną, rośliny średnich rozmiarów, dobrej jakości obrzeża i punkty świetlne oraz nieliczne elementy z kamienia otrzymujemy orientacyjny, średni koszt założenia ogrodu:

  • Projekt – 2 000 zł
  • Założenie ogrodu – 24 000 zł
  • Instalacja systemu nawadniania – 6 000 zł

SUMA: 32 000 zł

Jeśli zamówimy ogród w nowoczesnym albo orientalnym stylu, z oryginalnymi roślinami dużych rozmiarów, a do tego jeszcze ogrodzenie i wygodne meble ogrodowe, to koszt założenia ogrodu mocno wzrośnie. Trzeba też pamiętać, że ogród wymaga całorocznej pielęgnacji. Nawadnianie ogrodu w okresie letnim może podnieść miesięczne rachunki za wodę o kilkaset złotych miesięcznie. Usługi z zakresu pielęgnacji ogrodu są wyceniane indywidualnie, w zależności od rozmiarów trawnika, liczby krzewów do przycinki, stopnia zachwaszczenia ogrodu oraz ilości nagromadzonych liści.


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 8.08.2015

Odwiedzam z kamerą nowe mieszkania

Zobacz ze mną 2-poziomowe mieszkanie z ogromnym tarasem blisko Poznania. Oglądaj więcej recenzji mieszkań →