Oglądamy nowoczesny dom 120 m2 z rekuperacją – Jasne wnętrze i ciekawy projekt domu parterowego

Zapraszam Cię do nowoczesnego domu parterowego dla rodziny z dziećmi! Poznasz ciekawy projekt parterowego domu energooszczędnego. Dowiesz się, ile kosztuje ogrzewanie eko domu z rekuperacją. Zobaczysz, jak wygodnie urządzić rodzinne wnętrze z kuchnią otwartą na salon i jadalnię oraz – jak zagospodarować duży ogród przy domu jednorodzinnym.


Nowoczesny projekt domu energooszczędnego:

 • Zwarta, prosta bryła budynku z dwuspadowym dachem
 • Wszystkie pokoje na jednym poziomie
 • Słoneczna część dzienna z dużymi przeszkleniami
 • Zaplecze techniczne i garaż od strony północnej
 • System rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła marki COMAIR Polska

Projekt nowoczesnego domu energooszczędnego pod Poznaniem powstał z myślą o rodzinie z trójką dzieci. Powierzchnia użytkowa parteru wynosi 120 m2 plus garaż na dwa samochody i pomieszczenie gospodarcze. Adaptując poddasze, można powiększyć dom o około 30 m2, co finalnie daje 160 m2 powierzchni mieszkalnej.

Klimat wnętrza tworzą przyjemne kolory, wygodne meble i dodatki:

 • Meble w salonie: Kolekcja Nappa marki Sweet Sit
 • Zastawa w czarnym kolorze, Taca, Biały Wazon i Talerz Łupek na owoce: Mensa Home
 • Pled wełniany oraz Tablica materiałowa na stole aneksie kuchennym: Space & More

Okna jadalni wychodzą na południe, a salonu – na zachód. Taki układ pomaga wykorzystać naturalną energię słońca do ogrzania budynku.

Otwarty salon z kuchnią i jadalnią to 45 m2 przestrzeni do rodzinnego wypoczynku. Najwięcej czasu rodzina spędza w strefie wypoczynkowej z kominkiem, połączonej z wygodną kuchnią, spiżarnią i jadalnią. Obok znajduje się gabinet, a dalej – master bedroom z prywatną łazienką i zamykaną garderobą. Sypialnie dzieci – z uwagi na ich wiek – aktualnie są połączone. Naprzeciwko znajduje się kolejna łazienka z pralnią. Na wygodę rodziny wpływa też duży hol z pojemną zabudową oraz dwustanowiskowy garaż z warsztatem.

Świeże powietrze w całym domu i ograniczenie strat ciepła zapewnia system rekuperacji i wentylacji marki COMAIR Polska.


Jak urządzić wnętrze nowoczesnego domu parterowego? Bazą dla wystroju wnętrz są jasne odcienie piasku przełamane drewnem, ciemniejszą podłogą i akcentami czerwieni widocznymi w dodatkach. Ciemniejszy kolor widać jedynie w wykończeniu podłogi w salonie. Rodzinny charakter części dziennej podkreślają natomiast drewniane blaty stołów, kominek, domowa galeria dziecięcych prac oraz wygodne meble modułowe marki Sweet Sit, które można swobodnie zestawiać w różnych konfiguracjach, w zależności od okazji. Naturalnym dopełnieniem aranżacji jest piękny stary zegar, miękkie poduszki i zieleń, którą widać również za okazałymi przeszkleniami.


Dom energooszczędny – Technologia budowy

Dom wzniesiono na planie prostokąta na płycie fundamentowej izolowanej od gruntu styropianem grubości 30 cm. Do izolacji ścian z cegły wapienno-piaskowej także użyto 30-centymetrowej warstwy styropianu, a do izolacji stropu nad parterem – wełny mineralnej grubości 40 cm.

Ile kosztuje ogrzewanie w domu z rekuperacją?

W budynku zainstalowano system rekuperacji COMAIR Polska z gruntowym wymiennikiem ciepła, ogrzewanie podłogowe i jednofunkcyjny kocioł gazowy. W skali roku wydatki na energię elektryczną kształtują się na poziomie 2 000 zł. Roczny koszt zużycia gazu nieznacznie tę kwotę przekracza. Aby jeszcze bardziej ograniczyć rachunki, właściciel rozważa montaż ogniw fotowoltaicznych, które pozwolą zyskać parametry domu pasywnego.Duży ogród przy domu nowoczesnym / pasywnym:

 • Ogród zaprojektowany z myślą o dzieciach: duży trawnik idealny do gry w piłkę, mały plac zabaw, domek do zabawy, mini ogródek, miejsce na ognisko
 • Geometryczne strefy ogrody wyznaczają kamienne obrzeża
 • Różnorodne nasadzenia sprawiają. że o każdej porze roku w ogrodzie jest kolorowo (wiosną kwitną różaneczniki, latem ogród ozdabia lawenda i trawy, na jesieni – pięknie wybarwiają się liście drzew i krzewów).
 • Dwa tarasy – jeden od strony jadalni, gdzie domownicy piją poranną kawę, a  drugi – od strony salonu. W ciepłe dni to tutaj toczy się życie rodziny.

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 24.04.2019 r.