Oglądamy nowoczesny dom 120 m2 z rekuperacją – Jasne wnętrze i ciekawy projekt domu parterowego

Zapraszam Cię do nowoczesnego domu parterowego dla rodziny z dziećmi! Poznasz ciekawy projekt parterowego domu energooszczędnego. Dowiesz się, ile kosztuje ogrzewanie eko domu z rekuperacją. Zobaczysz, jak wygodnie urządzić rodzinne wnętrze z kuchnią otwartą na salon i jadalnię oraz – jak zagospodarować duży ogród przy domu jednorodzinnym.


Nowoczesny projekt domu energooszczędnego:

 • Zwarta, prosta bryła budynku z dwuspadowym dachem
 • Wszystkie pokoje na jednym poziomie
 • Słoneczna część dzienna z dużymi przeszkleniami
 • Zaplecze techniczne i garaż od strony północnej
 • System rekuperacji z gruntowym wymiennikiem ciepła marki COMAIR Polska

Projekt nowoczesnego domu energooszczędnego pod Poznaniem powstał z myślą o rodzinie z trójką dzieci. Powierzchnia użytkowa parteru wynosi 120 m2 plus garaż na dwa samochody i pomieszczenie gospodarcze. Adaptując poddasze, można powiększyć dom o około 30 m2, co finalnie daje 160 m2 powierzchni mieszkalnej.

Klimat wnętrza tworzą przyjemne kolory, wygodne meble i dodatki:

 • Meble w salonie: Kolekcja Nappa marki Sweet Sit
 • Zastawa w czarnym kolorze, Taca, Biały Wazon i Talerz Łupek na owoce: Mensa Home
 • Pled wełniany oraz Tablica materiałowa na stole aneksie kuchennym: Space & More

Okna jadalni wychodzą na południe, a salonu – na zachód. Taki układ pomaga wykorzystać naturalną energię słońca do ogrzania budynku.

Otwarty salon z kuchnią i jadalnią to 45 m2 przestrzeni do rodzinnego wypoczynku. Najwięcej czasu rodzina spędza w strefie wypoczynkowej z kominkiem, połączonej z wygodną kuchnią, spiżarnią i jadalnią. Obok znajduje się gabinet, a dalej – master bedroom z prywatną łazienką i zamykaną garderobą. Sypialnie dzieci – z uwagi na ich wiek – aktualnie są połączone. Naprzeciwko znajduje się kolejna łazienka z pralnią. Na wygodę rodziny wpływa też duży hol z pojemną zabudową oraz dwustanowiskowy garaż z warsztatem.

Świeże powietrze w całym domu i ograniczenie strat ciepła zapewnia system rekuperacji i wentylacji marki COMAIR Polska.


Jak urządzić wnętrze nowoczesnego domu parterowego? Bazą dla wystroju wnętrz są jasne odcienie piasku przełamane drewnem, ciemniejszą podłogą i akcentami czerwieni widocznymi w dodatkach. Ciemniejszy kolor widać jedynie w wykończeniu podłogi w salonie. Rodzinny charakter części dziennej podkreślają natomiast drewniane blaty stołów, kominek, domowa galeria dziecięcych prac oraz wygodne meble modułowe marki Sweet Sit, które można swobodnie zestawiać w różnych konfiguracjach, w zależności od okazji. Naturalnym dopełnieniem aranżacji jest piękny stary zegar, miękkie poduszki i zieleń, którą widać również za okazałymi przeszkleniami.


Dom energooszczędny – Technologia budowy

Dom wzniesiono na planie prostokąta na płycie fundamentowej izolowanej od gruntu styropianem grubości 30 cm. Do izolacji ścian z cegły wapienno-piaskowej także użyto 30-centymetrowej warstwy styropianu, a do izolacji stropu nad parterem – wełny mineralnej grubości 40 cm.

Ile kosztuje ogrzewanie w domu z rekuperacją?

W budynku zainstalowano system rekuperacji COMAIR Polska z gruntowym wymiennikiem ciepła, ogrzewanie podłogowe i jednofunkcyjny kocioł gazowy. W skali roku wydatki na energię elektryczną kształtują się na poziomie 2 000 zł. Roczny koszt zużycia gazu nieznacznie tę kwotę przekracza. Aby jeszcze bardziej ograniczyć rachunki, właściciel rozważa montaż ogniw fotowoltaicznych, które pozwolą zyskać parametry domu pasywnego.



Duży ogród przy domu nowoczesnym / pasywnym:

 • Ogród zaprojektowany z myślą o dzieciach: duży trawnik idealny do gry w piłkę, mały plac zabaw, domek do zabawy, mini ogródek, miejsce na ognisko
 • Geometryczne strefy ogrody wyznaczają kamienne obrzeża
 • Różnorodne nasadzenia sprawiają. że o każdej porze roku w ogrodzie jest kolorowo (wiosną kwitną różaneczniki, latem ogród ozdabia lawenda i trawy, na jesieni – pięknie wybarwiają się liście drzew i krzewów).
 • Dwa tarasy – jeden od strony jadalni, gdzie domownicy piją poranną kawę, a  drugi – od strony salonu. W ciepłe dni to tutaj toczy się życie rodziny.

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 18.06.2018 r.