Gwiazda Betlejemska / Poinsecja – Jak ją podlewać i pielęgnować, by długo zdobiła nasz dom

Gwiazda Betlejemska / Poinsecja - Jak ją podlewać i pielęgnowaćGwiazda Betlejemska (Poinsecja) może być nie tylko piękną, ale i zadziwiająco trwałą ozdobą świątecznego mieszkania. Jak podlewać Gwiazdę Betlejemską aby zapewnić jej optymalne warunki? Jak sprawić, by zakwitła również za rok? Poznajcie kilka wskazówek!

Gwiazda Betlejemska pochodzi z gorącego Meksyku. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić jej ciepłe, w miarę jasne miejsce, z dostępem naturalnego światła. Najlepiej w pobliżu okna, ale też nie bezpośrednio przy oknie, ponieważ w zetknięciu z jego chłodniejszą powierzchnią liście mogą opaść.

Temperatura

Poinsecja lubi temperaturę pokojową, około 21 stopni C będzie jak najbardziej OK. Absolutnie nie stawiajcie Gwiazdy Betlejemskiej w wychłodzonym miejscu, np. w pobliżu drzwi wejściowych lub w przedpokoju, gdzie zimne powietrze “wchodzi” do domu, osłabiając roślinę, która – w efekcie – szybko zgubi liście. Nie warto kupować Gwiazd Betlejemskich na ulicznych jarmarkach czy w sklepach, które nieprawidłowo ją przechowują, ponieważ wystawione na działanie niskich temperatur i przeciągów, nie będą zdobić naszych mieszkań zbyt długo.

Transport

Z tego samego powodu, podczas transportu rośliny ze sklepu do domu, pamiętajcie o jej zabezpieczeniu przed zimnem. Możecie na przykład włożyć donicę do papierowej torby (tak aby nie dotykała wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne liści) i następnie – w razie mrozu – owinąć całą paczkę dodatkową warstwą, na przykład kolejną, większą torbą. Podróż powinna trwać możliwie jak najkrócej.

Podlewanie

Podobnie jak w przypadku większości roślin, Poinsecja nie lubi stać w wodzie i nie może być przelewana! Z własnego doświadczenia wiem, że lepiej aby troszkę przeschła niż aby została zalana i – w efekcie – niestety pokryła się pleśnią. Zatem, raz na 2 dni sprawdzamy palcem wierzchnią warstwę ziemi i – jeśli jest sucha – to oszczędnie podlewamy roślinę. Poinsecja absolutnie nie może stać w wodzie, dlatego najlepiej poczekać aż woda odpłynie na podstawek i – po około 30 minutach – po prostu wylać jej nadmiar. Lepiej podlewać częściej, ale mniejszą ilością wody. Ponieważ akurat ja lubię jak w domu jest dość ciepło, to podlewam Gwiazdę Betlejemską małą ilością wody co 2 dni, ale jeśli lubicie trochę niższe temperatury, to możecie podlewać swoją rzadziej. Wszystko zależy od tego, jak suche powietrze jest w Waszym domu. Duże znaczenie ma też temperatura samej wody. Powinna być letnia, nie tak zimna jak woda z kranu, ale też nie za ciepła.

Co zrobić z Poinsecją po Świętach?

Gdy jej liście opadną, usuńcie je, aby nie namnażały się pleśnie atakujące roślinę. Po okresie kwitnienia zacznijcie roślinę odżywiać. Rewelacyjnie jeśli macie dobry nawóz w płynie, który np. co około 2 tygodnie dodajecie do wody, zgodnie z instrukcją producenta. W tym okresie Wasza roślina będzie miała mniejsze zapotrzebowanie na wodę niż wcześniej.

Na wiosnę można ją przenieść w nieco chłodniejsze miejsce, obcinając jednocześnie niepotrzebne łodygi i – co bardzo ważne – przesadzając ją w większą doniczkę. Uważajcie też, żeby nie zgniła. Gdy na dworze zrobi się wreszcie przyjemnie ciepło, można wystawić Gwiazdę Betlejemską na zewnątrz. Ważne jednak, żeby nie stała w cieniu. Gdy szybko rośnie, górne pędy warto trochę poobrywać, aby roślina się zagęściła i miała ładny, bardziej “krzaczasty” wygląd.

Pamiętajcie o jej systematycznym podlewaniu. Po okresie letnim, nawożenie można ograniczyć. Wnieście roślinę do środka, aby nie zmarzła w nocy. Wybrane gatunki mogą powtórnie zakwitnąć, jeśli na przełomie października i listopada zapewnimy im specjalny, trwający miesiąc rytuał, a mianowicie w godzinach od około 18.00 do 8.00 rano roślina powinna stać w zupełnych ciemnościach. Można włożyć ją na przykład do szafy. Dzięki temu, liście wybarwią się piękny kolor. Do wyboru są nie tylko czerwone, ale również kremowe, białe lub różowe okazy.


Gwiazda Betlejemska – Ciekawostki:

  • Poinsecja symbolizuje gwiazdę na niebie, która wskazywała Mędrcom ze Wschodu drogę do nowo narodzonego Jezusa Chrystusa.
  • Roślina jest popularną ozdobą świąteczną na całym świecie, nie tylko w Europie lub w USA , gdzie zawędrowała z Meksyku. Przyjęła się również w Azji.
  • Z uszkodzonego liścia Poinsecji wydziela się mleczny płyn drażniący skórę, ale roślina nie jest tak toksyczna jak pewnie słyszeliście.
  • Poinsecji nie stawiajcie w kuchni, ponieważ w sąsiedztwie warzyw i owoców szybciej więdnie.

Zobacz też: Jak oczyścić powietrze w mieszkaniu?


bliskopoznania-karolina-malecka-v2

Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 13.12.2020 r.