Jak oczyścić powietrze w mieszkaniu? Zobacz 4 rośliny, które w tym pomogą!

Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy – blisko centrum czy na przedmieściach – jakość powietrza w domu często bywa niska, a to za sprawą wysokiej emisji spalin, masowo używanych sprzętów elektronicznych, a nawet – detergentów, farb i lakierów emitujących substancje szkodliwe dla naszego zdrowia. Sytuacji nie poprawia wszechobecny smog. Jak szybko, tanio i skutecznie oczyścić powietrze w domu czy mieszkaniu? Z pomocą przychodzą rośliny o wyjątkowych właściwościach.


4 rośliny, które oczyszczą powietrze w mieszkaniu:

Skrzydłokwiat naturalnie występujący w równikowych lasach tropikalnych może być ozdobą każdego mieszkania, choć wymaga specjalnej pielęgnacji, w tym między innymi lekko kwaśnego podłoża, regularnego podlewania, zraszania i usuwania kurzu zalegającego na liściach. Trzeba pamiętać, że Skrzydłokwiat lubi ciepły klimat (optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna być utrzymywana na poziomie 18-22 stopni C), ale nie lubi mocnego słońca – zamiast tego preferuje półcień. Wymaga również nawożenia. Skrzydłokwiat neutralizuje takie szkodliwe substancje jak silnie rakotwórczy benzen i aceton używany między innymi do produkcji lakierów i farb.

Toksyny z powietrza, na przykład rakotwórczy formaldehyd występujący choćby w spalinach samochodowych, skutecznie usuwa Epipremnum. To popularna roślina pnąca, która lubi ciepło (temperatura pokojowa będzie odpowiednia) i dobrze rośnie zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i w półcieniu. Uwaga – nie należy przesadzać z jej podlewaniem.

Szukając rośliny, która dostarczy nam naprawdę dużą dawkę tlenu, warto sięgnąć po Palmę Areka. Pamiętajmy, że palm nie należy nadmiernie podlewać ani wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które parzą jej liście. Za to warto palmę regularnie – co tydzień – myć, co korzystnie wpływa na proces fotosyntezy. Co ważne, Palma Areka nadaje się do małych mieszkań, gdyż nie osiąga dużych rozmiarów.

Łatwa w uprawie jest Wężownica znana też jako Sansevieria. Roślina nie lubi częstego podlewania, wodę gromadzi w liściach. Dlatego podlewamy ją dopiero gdy podłoże przeschnie. Co ważne, ta roślina świetnie nadaje się do sypialni. Innymi roślinami wytwarzającymi tlen w nocy są kaktusy oraz…storczyki. Swoją domową kolekcję roślin warto też wzbogacić o aloes, który wspaniale nawilża powietrze w domu.

Dziękujemy Centrum Ogrodniczemu Jucca w Tarnowie Podgórnym za pomoc w realizacji filmu.


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 16.03.2017 r.