Oglądamy mały dom ekologiczny 45 m2 – Projekt i wnętrze pod klucz! / Zetbeer Domy

Mały dom 45 m2 - Zetbeer DomyOdwiedzamy mały dom energooszczędny nad jeziorem, a dokładnie – w Grobii, 70 km od Poznania. Niezwykły dom wpisuje się w naturalny krajobraz. Jest przyjazny dla zdrowia i ekologiczny. Dzięki nowoczesnej technologii dom jest też tani w utrzymaniu i można go zbudować praktycznie na każdej działce, w maksymalnie 100 dni. Na filmie poznacie technologię budowy domu i zobaczycie, jak – na zaledwie 45 m2 – można mieszkać. Dajcie znać, jak Wam się podoba!

Całoroczny dom powstał z myślą o gościach chcących wypocząć w Krainie 100 Jezior. Każdy chętny może mieć podobny. Jego budowa, od projektu aż po wykończenie pod klucz, trwa zaledwie 3 miesiące. Sam montaż budynku na miejscu zajął 2 dni. Takie możliwości daje technologia budowy domów w systemie szkieletu drewnianego. Od lat popularna na Zachodzie, w Polsce szybko zyskuje nowych zwolenników, którzy chcą mieszkać ekologicznie. Zobacz realizację Zetbeer Domy na filmie:

Jeśli jesteś zainteresowany budową domu w technologii szkieletu drewnianego, to więcej szczegółów znajdziesz na stronie producenta: Domy Zetbeer. Kontakt e-mail: domy@zetbeer.pl
Autorka projektu: architekt Barbara Linowiecka z Pracowni Architektonicznej Genero z Poznania
Za pomoc w realizacji odcinka dziękuję także Gościńcowi Jaroszewskie Wzgórze.


Dom 45 m2 idealnie wtapia się w naturalny krajobraz. Duże okna pozwalają cieszyć się widokiem jeziora oraz integrują wnętrze z otoczeniem.

– Szybkie tempo budowy to duży plus nowoczesnych domów szkieletowych. Ich najważniejszą zaletą jest jednak fakt, że są to domy bardzo ciepłe. Osiągnięcie parametrów cieplnych przyjemnych dla człowieka jest tu bardzo łatwe i, co ważne, ekonomiczne, ponieważ są to budynki ekologiczne. – tłumaczy architekt Barbara Linowiecka z poznańskiej pracowni Genero, która przygotowała kompleksowy projekt budynku oraz wnętrz dla wykonawcy domu i producenta prefabrykowanych elementów ścian, stropów i dachów – firmy Zetbeer Domy z Orzeszkowa.

Elewacja z drewna modrzewiowego, gabiony i  prosta bryła domu nawiązują do lokalnej tradycji.

– Dom posadowiony na płycie fundamentowej jest w 100% drewniany. Konstrukcję tworzą belki dwuteowe. Izolacja została wykonana z wysokiej jakości, certyfikowanej wełny drzewnej, więc nawet alergicy będą się tu dobrze czuli. Na komfort użytkowania pozytywnie wpływa też rekuperacja, gdyż przez cały dzień mamy dostęp do świeżego powietrza. Budząc się rano jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani. – opowiada Pani architekt.

Ogrzewanie domu ekologicznego – Jakie wybrać?

– W tym przypadku zastosowano ogrzewanie elektryczne, które pozwala dom bardzo szybko nagrzać i w przypadku użytkowania raz na jakiś czas to ogrzewanie jak najabrdziej spełnia potrzeby domowników. Natomiast przy użytkowaniu codziennym możemy zastosować każdy rodzaj ekologicznego, energooszczędnego źródła, m.in. pompę ciepła, którą najczęściej stosujemy i wówczas w budynku jest ogrzewanie podłogowe, które w kontekście architekta wnętrz jest atrakcyjne, ponieważ nie mamy grzejników na ścianach, a to pozwala na jeszcze większą swobodę aranżacyjną wnętrza.

Układ pomieszczeń rozplanowano z ogromną precyzją, co do milimetra. Połączenie wszystkich niezbędnych funkcji na zaledwie 45 m2 stało się możliwe.

Dzięki temu, że elementy konstrukcyjne domu powstały w fabryce w Orzeszkowie, z dokładnością co do milimetra, znacznie łatwiejsze stało się projektowanie kompaktowego wnętrza. – Na 45 m2 mamy salon z kuchnią i jadalnią, łazienkę, dwie sypialnie i klatkę schodową, która też zajmuje trochę miejsca. To rzeczywiście było nie lada wyzwanie, ale dzięki temu, że projektowałam zarówno budynek, jak i jego wnętrza, to już na odpowiednim etapie mogłam to przewidzieć. W efekcie, tu nie ma żadnych zbędnych przestrzeni. Dom wyszedł po prostu na miarę. – śmieje się projektantka.

Charakteru wnętrzu dodają detale, które wybrane zostały nieprzypadkowo.  – Naturalne materiały są osadzone w kontekście tego miejsca. Jest to między innymi drewno oraz szachulec, czyli drewniana konstrukcja widoczna na ścianie, jak również elementy stalowe i detale architektoniczne, takie jak lampy i okucia nawiązujące do okolicznej zabudowy inwentarskiej. – dodaje Barbara Linowiecka.


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 3.09.2020 r.