NA WEEKEND: Poczuj klimat górskiego uzdrowiska blisko Poznania!

Poczuj klimat górskiego uzdrowiska blisko Poznania15 minut – tylko tyle zajmie Wam dojazd z Poznania do miejsca, gdzie zobaczycie dawne uzdrowisko w górskim stylu – z parkiem zdrojowym oraz ujęciem naturalnej wody źródlanej! W ten weekend zabierzcie rodzinę w klimatyczną podróż w czasie!

Ludwikowo to niewielka wieś koło Mosiny, która kryje oryginalną atrakcję. Ponad 130 lat temu na pofałdowanych terenach, w samym środku Wielkopolskiego Parku Narodowego powstało sanatorium. Mieszkańcy Poznania przybywali tu licznie nie tylko po to, aby odpocząć i nacieszyć się spacerami po pięknej okolicy, ale również aby oddychać czystym powietrzem i napić się wody źródlanej z miejscowego ujęcia.

Już sama podróż z Poznania stanowiła niemałą atrakcję. Najłatwiej było dojechać tu pociągiem, który wyruszał z dworca letniego w Poznaniu i po około 30 minutach dojeżdżał do końcowej stacji “Osowa Góra” zlokalizowanej w samym środku lasu.

Sąsiadująca z Jeziorem Budzyńskim stacja kolejowa, do której jeszcze w latach 90. dojeżdżał pociąg z Poznania.

Stacja kolejowa Osowa Góra to miejsce, w którym warunki dyktuje przyroda. Gdyby to miejsce było lepiej zagospodarowane, mogłoby być fantastycznym przystankiem dla osób zwiedzających Wielkopolski Park Narodowy. Opuszczamy więc stację, wchodząc na teren dawnego kurortu. Przed nami do pokonania pozostają kamienne schody, które prowadzą na teren kompleksu. To właśnie tą drogą 100 lat wcześniej podążali spacerowicze i kuracjusze, którzy mogli podziwiać krajobraz, w tym malownicze Jezioro Kociołek.

Urokliwy teren z korzystnym mikroklimatem wzbudzał duże zainteresowanie poznaniaków, dlatego pod koniec XIX wieku wybudowano tutaj pensjonat z drewnianą leżakownią.

W szczytowym okresie działalności, sanatorium mogło przyjąć nawet 200 kuracjuszy. Pierwszy pawilon wybudowano w popularnym wówczas w europejskich uzdrowiskach stylu szwajcarskim. Kolejne obiekty wybudowano w latach 20. w stylu modernistycznym. Wszystkie zostały wpisane do rejestru zabytków.

W środku kompleksu znajdziemy park z ujęciem naturalnej wody źródlanej, bogatej w wapń i magnez. Park z fontanną, alejkami oraz altaną, pod którą znajduje się ujęcie, tworzą klimat prawdziwie górskiego parku zdrojowego. Każdy może tutaj przyjść i napełnić własną butelkę. Dostęp do wody jest bezpłatny.

Obecnie teren kompleksu zajmuje szpital – Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii. Teren jest otwarty i każdy może zwiedzić okolicę.

Jak dojechać do Ludwikowa?

Do Ludwikowa można dojechać samochodem, jednak najbardziej urokliwą trasę warto pokonać pieszo lub rowerem. Startujemy z parkingu na Osowej Górze, następnie idziemy szlakiem, mijając Studnię Napoleona i stację kolejową Osowa Góra. Dalej z punktu widokowego przy Jeziorze Kociołek wchodzimy na teren szpitala i kamiennymi schodami wspinamy się do góry na teren kompleksu.


bliskopoznania-krzysztof-maleckiAutorem wpisu jest: Krzysztof Małecki
Ostatnia aktualizacja dnia 19.09.2019