NA WEEKEND: Pole lawendy blisko Poznania – Lawendowe Zdroje, Pakszyn / gm. Czerniejewo

Pole lawendy blisko Poznania - Lawendowe Zdroje, Pakszyn / gm. CzerniejewoLawendowe Zdroje to nie tylko rodzinna plantacja lawendy. To również miejsce z klimatem i malowniczy plener fotograficzny przyciągający całe rodziny! Jeśli chcesz usiąść na chwilę na ławeczce i nacieszyć oczy “kawałkiem Prowansji w Wielkopolsce”, koniecznie musisz tu przyjechać. Dojazd z Poznania do Czerniejewa, i dalej – do wsi Pakszyn, gdzie mieści się lawendowe pole zajmuje 50 minut.

Lawendowe Zdroje to dzieło małżeństwa – Pauliny i Bartosza Michalskich, którzy na powierzchni 1 ha posadzili około 18 tysięcy roślin.

W Pakszynie można podziwiać kilka odmian lawendy, w tym również kwitnącą na biały kolor. Obok plantacji działa destylarnia olejku lawendowego, kawiarnia, mała pasieka, oraz sklepik z lawendowymi pamiątkami.

Okres kwitnienia lawendy przypada na drugą połowę czerwca oraz pierwszą połowę lipca.

Potem następują lawendowe żniwa, podczas których aromatyczne gałązki są ręcznie ścinane i wiązane w bukiety. Zarówno lawendowy susz, jak i znany z właściwości antybakteryjnych olejek pozyskiwany z rośliny znajdują wiele zastosowań. Są wykorzystywane do produkcji kosmetyków, mydeł, soli kąpielowych, ale również – w połączeniu z miodem i innymi ziołami – herbat ( są świetne na bół gardła!), oraz wypieków i deserów. Z innych zastosowań “na czasie” warto wspomnieć o tym, że suche gałązki lawendy zapalone w specjalnym kominku skutecznie odstraszają komary!

Wstęp na teren plantacji lawendy jest bezpłatny dla osób wykonujących zdjęcia telefonem na własne potrzeby. Koszt dla osób wykonujących sesje zdjęciowe aparatem fotograficznym wynosi 20 zł. Profesjonalna sesja może odbyć się po uiszczeniu opłaty w wysokości 50 zł. W sezonie plantacja jest czynna 7 dni w tygodniu w godzinach od 10.00 do 21.00.

Zobacz jak dojechać do Lawendowych Zdrojów:


Lubicie takie miejsca? Więcej propozycji nietuzinkowych wycieczek z dziećmi – i nie tylko znajdziecie w naszym cyklu “NA WEEKEND”.


Zobacz też: Przystanek Łysy Młyn!


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 26.06.2020 r.