NA WEEKEND: Pomysł na spacer: Wieża widokowa na Szachtach / Poznań – Jak tu dojechać?

Wieża widokowa na Szachtach w PoznaniuMa 25 metrów wysokości, 120 stopni, oraz – co szczególnie cieszy spacerowiczów – taras widokowy, skąd można podziwiać okoliczne stawy i dziką przyrodę. Mowa oczywiście o wieży na poznańskich Szachtach. Znacie to miejsce? Jeśli nie, koniecznie trzeba to nadrobić. Zobacz [ZDJĘCIA]

Zaprojektowana przez pracownię Toya Design wieża powstała na planie trójkąta. Metalową konstrukcję obłożono deskami kompozytowymi, natomiast teren wokół wykończono cegłą, nawiązując do historii miejsca, gdzie na przełomie XIX i XX wieku prężnie działały cegielnie.

Ciekawą architektonicznie formę wieży wpisano w naturalne otoczenie.

Dawne wyrobiska gliny obecnie stanowią ostoję ptactwa wodnego. Wokół glinianek, których łącznie znajdziemy tu aż 40, powstała ścieżka dydaktyczna z ławeczkami, miejscem na ognisko, pomostem na Stawie Rozlanym, oraz tablicami informacyjnymi. Nową infrastrukturę docenią zwłaszcza rodzice z dziećmi. Z łatwością można tu spacerować z dzieckiem w wózku lub maluchem korzystającym z rowerka biegowego.

Szachty to prawdziwa oaza zieleni w tkance miejskiej Aglomeracji Poznań.

Najbliżej do glinianek mają mieszkańcy poznańskich dzielnic Świerczewo, Fabianowo – Kotowo, Dębiec, oraz sąsiednich miejscowości – Lubonia i Komornik.

Szachty Poznań – Jak tu dojechać?

Parking dla samochodów koło wieży widokowej na poznańskich Szachtach znajduje się przy ulicy Witaszka lub przy ulicy Kocha. Piesi oraz rowerzyści bezpiecznie dotrą do wieży od strony ulicy Leszczyńskiej. Wstęp na teren ścieżki dydaktycznej wokół stawów oraz na samą wieżę widokową jest bezpłatny.


ZOBACZ TEŻ: : Ścieżka w koronach drzew / Poznań – Antoninek – Pokaż dzieciom las z nowej perspektywy!