NA WEEKEND: Zamek w Gołuchowie, jesienny spacer w parku i spotkanie z żubrami!

Zamek w GołuchowiePołożony nieco ponad godzinę drogi od Poznania Zamek w Gołuchowie to miejsce wprost stworzone na nastrojowy jesienny spacer lub weekendową wycieczkę z rodziną. Inspirowany francuską architekturą epoki renesansu pozwala na chwilę przenieść się do świata wypełnionego miłością do sztuki i przyrody.

Unikatowy w skali Polski zamek liczy sobie około 460 lat. Jego charakterystyczne baszty, płaskorzeźby i dekoracje to wyraźny ukłon w stronę renesansowych zamków znad Loary.

Z kolei okazały arkadowy dziedziniec to przejaw inspiracji architekturą włoską.

Fundatorami zamku była rodzina Leszczyńskich, ale swój obecny kształt zamek zawdzięcza Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, która w 1876 roku podjęła się gruntownej przebudowy zrujnowanej budowli, tworząc jej nowe oblicze.

Izabela z Czartoryskich Działyńska zgromadziła w Gołuchowie bogatą kolekcję dzieł sztuki, w tym zwłaszcza waz antycznych. Niestety, podczas II wojny światowej cenne eksponaty zostały zrabowane.

Po wojnie część z nich wróciła do Polski, jednak obecnie większość z nich można zobaczyć nie w Gołuchowie, lecz w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Nam pozostaje więc podziwianie komnat, mebli z epoki, detali architektonicznych, kominków i oryginalnego sufitu, oraz dekoracji, w tym imponujących arrasów, czyli wielkoformatowych tkanin zdobiących ściany.

Na 160 ha parku można znaleźć okazy pamiętające czasy słynnej Izabeli, w tym najstarszy grab w Polsce, którego wiek szacuje się na 200 lat.

Jeśli macie nieco więcej czasu, koniecznie wybierzcie się na spacer po rozległym Arboretum w Gołuchowie utrzymanym w stylu angielskim. Jego powierzchnia wynosi około 160 ha, a łączna liczba rosnących tu drzew – 80 tysięcy, z czego 262 to okazy pomnikowe!

Spacery pięknie utrzymanymi alejkami, wypoczynek w cieniu sędziwych rozłożystych drzew, oraz podziwianie krajobrazu z nowych mostków nad stawami to nie jedyna atrakcja. Na turystów czeka również Zagroda Pokazowa Zwierząt, gdzie można podziwiać daniele, koniki polskie i – co szczególnie przyciąga turystów – oczywiście żubry. Co ważne, w otoczeniu lasu zwierzęta mają dużo przestrzeni do życia (łącznie 20 ha). Rodziny chętnie odwiedzają również wolierę, gdzie można spotkać barwne pawie indyjskie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aktualnych godzinach otwarcia, oraz historii Zamku w Gołuchowie, a także otaczającym go parku – arboretum, odwiedź poniższe strony internetowe:


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 2.10.2020 r.

ZOBACZ TEŻ: Spacer Doliną rzeki Samy!