Oglądamy apartament 120 m2 dla minimalistów / Hanna Pietras Architects

Podniebny apartament w minimalistycznym stylu120 m2 pełnych światła. Nietuzinkowe wnętrze mieści się na najwyższym piętrze apartamentowca w centrum Łodzi. Wrażenie lekkości daje otwarta przestrzeń i światło. Duże okna oraz świetliki dachowe sprawiają, że w podniebnym azylu można złapać dystans do codzienności. Pierwiastek sztuki do wnętrza wprowadzają nawet przedmioty codziennego użytku. Pozornie przyziemne, stanowią wyjątkową ozdobę domowego zacisza. Minimalizm w najlepszej postaci!

Projekt: Hanna Pietras, Paulina Markowska – Chudzicka, Hanna Pietras Architects
Podłoga dębowa – Jawor Parkiet, Fertig Deska Luxury 220 Dąb Elegance
Oświetlenie nad wyspą – AQForm
Oświetlenie punktowe – AQForm
Wanna przyścienna – Lila, Excellent
Łóżko tapicerowane – NAP

– Życzeniem mieszkańców było zaprojektowanie wnętrza w duchu minimalizmu, jednak niepozbawionego ciepła.

By optycznie powiększyć przestrzeń, do wnętrza wpuszczono dzienne światło również z góry. – Gdy inwestorzy zgłosili się do nas, budynek był jeszcze na etapie budowy. Już wtedy w naszych głowach zrodziło się marzenie o dodatkowych świetlikach w dachu. Jesteśmy bardzo wdzięczne deweloperowi za to, że nasze marzenia urzeczywistnił. Świetliki znalazły się zarówno w korytarzu, jak i strefie dziennej, ale też w łazience. Dzięki nim możemy poczuć się jak na wolności, choć znajdujemy się w samym centrum miasta. – podkreśla architekt Hanna Pietras, która razem z architekt Pauliną Markowską – Chudzicką zaprojektowała apartament z niebywałą dbałością o detal i harmonię całości.

Intrygującą formę wyspy kuchennej podkreślają czarne linie, oraz minimalistyczna lampa AQForm.

– Zaczęłyśmy od tego, ze wszystko musi być bardzo funkcjonalne, czyli można tutaj normalnie funkcjonować, mając wszystko ukryte. Z drugiej strony – mimo, że mieszkanie jest minimalistyczne – to wrażenie ciepła uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu pięknej drewnianej podłogi Jawor Parkiet. Identyczne wykończenie mają prowadzące na taras szerokie schody, w których ukryłyśmy grzejniki. Akcenty drewna odnajdziemy również w stole. Wszędzie zostało użyte dębowe drewno w klasycznym, naturalnym odcieniu, które pojawia się także w postaci ryflowanego dekoru na wyspie i jednocześnie nad strefą kąpielową w łazience.

Dębowe deski Jawor Parkiet znalazły się nie tylko na podłodze, ale również na szerokich schodach, skrywających grzejniki.

Jednolite w całym mieszkaniu kolory i materiały, na czele z drewnem i szarościami w ciepłych tonach, dają wrażenie harmonii. Dodatek stanowią głębokie odcienie butelkowej zieleni, pojawiające się w fotelach czy obrazie. Jak podkreśla Hanna, -To abstrakcja wykonana na specjalne zamówienie do tego wnętrza. W niesamowity sposób rzutuje na odbiór całej przestrzeni.

Harmonia barw i faktur: ciepłe szarości, drewno oraz motyw betonu z akcentem zieleni. 

– Zależało nam na wprowadzeniu do wnętrza stylistyki betonu, ale w subtelnym wydaniu. – kontynuuje. Mowa o ciekawym tynku na ścianach, oraz wielkoformatowych płytkach w korytarzu oraz łazience. Podobny motyw wprowadzono nawet do strefy gotowania.

– Zależało nam na minimalizmie również w kuchni. Stąd ukryty kącik kawowy, oraz wybór blatu kompaktowego, który jest cienki, odporny i wyglądem przypomina beton.

Blat kompaktowy liczy zaledwie 12 mm grubości, wpisując się nowoczesny design strefy gotowania. Minimalistyczny wygląd idzie w parze z odpornością na wysokie temperatury, na działanie wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu ren sam materiał pojawia się zarówno na blacie kuchennym, na ścianie nad zlewem, jak również na wyspie, tworząc spójną stylistycznie formę. Dla mieszkańców nieskazitelny wygląd był priorytetem. Dopełnieniem całości jest więc widoczna nad wyspą lampa AQForm w czerni. – Zrezygnowałyśmy z okapu wiszącego, który zastąpił okap wpuszczany w blat. Dzięki temu nad wyspą mogłyśmy zastosować piękną prostą lampę, zapewniając tym samym doskonałe doświetlenie blatu roboczego. – mówią architektki.

– Ten projekt cenię za piękne i wysokiej jakości oświetlenie.

– Od razu po wejściu uwagę przyciągają lampy nad stołem i obraz widoczny za nimi. Mamy też wyrazisty akcent świetlny nad wyspą. Jednocześnie wieczorem możemy zapalić wszystkie lampy na suficie, zyskując jednorodne światło. Możemy także zmienić atmosferę i zapalić oświetlenie ledowe ukryte w świetlikach. Światło towarzyszące, wykorzystywane podczas seansów kinowych, dają z kolei kinkiety. Wieczorem jest tu naprawdę pięknie. – przyznaje Hanna.

Ponadczasowy styl i funkcjonalność królują również w salonie kąpielowym. Tu na pierwszym planie wanna przyścienna.

Akrylowa wanna Lila marki Excellent – dzięki położeniu przy ścianie – nie zabiera cennego miejsca i wygląda lekko, zapewniając przestrzeń do komfortowej kąpieli. Jak przyznaje Hanna, na pierwszym miejscu była funkcjonalność – Wanna jest przyścienna ze zintegrowaną obudową, dzięki czemu jest łatwa w utrzymaniu czystości. Mamy też miejsce, żeby odłożyć kosmetyki na półeczce, która pojawia się przy wannie. Jeśli chodzi o umywalki, to jest podobnie. Każda z umywalek jest dosunięta do ściany, mamy też dodatkową półeczkę na mydło. – opowiada. Za ścianą ukryto duży prysznic typu walk – in z deszczownicą. Nad całością góruje świetlik.

Otulająca sypialnia z wymarzoną toaletką jak małe dzieło sztuki.

– Myślę, że taką wisienką na torcie jest zamykana toaletka w sypialni, która była marzeniem pani inwestor. Musiało znaleźć się tu miejsce na wszystkie kosmetyki oraz oczywiście lustro z dobrym oświetleniem, a jednocześnie toaletka musiała być chowana. Dlatego można ją ukryć w specjalnej zabudowie. Przy czym nawet gdy jest otwarta, wygląda jak dzieło sztuki ze względu na podkład z ryflowanego szkła, oraz piękny ciemno zielony odcień.


Układ pomieszczeń apartamentu oraz więcej praktycznych detali poznacie, oglądając nowy odcinek!


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 9.04.2021 r.