[FILM] Polski Ład – Czy faktycznie zbudujesz dom tanio? Oglądamy dom bez pozwolenia na budowę w stylu nowoczesnej stodoły!

Dom na zgłoszenie!Szybka budowa domu na zgłoszenie, czyli bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę (lub – w przypadku braku planu miejscowego – z pozwoleniem uzyskanym w trybie uproszczonym) to jedna z rządowych regulacji mająca poprawić sytuację mieszkaniową polskich rodzin. My na przykładzie sprawdzamy, czy faktycznie budowa domu o powierzchni zabudowy do 70 m2 jest tania, oraz – jak się mieszka w tak zwanym domu bez pozwolenia. Zapraszam na NOWY ODCINEK!

Partnerem odcinka jest firma myKotty produkująca nowoczesne meble, oraz designerskie drapaki dla kotów.


EKO DOM na zgłoszenie – Najważniejsze informacje:

 • Powierzchnia użytkowa parteru w tym przypadku wynosi jedynie 35 m2 + 5 m2 na antresoli, gdzie zaplanowano sypialnię.
 • Dom na zgłoszenie powstał w konstrukcji szkieletowej, z certyfikowanego drewna C-24, został ocieplony styropianem o grubości 20 cm.
 • Aby optycznie powiększyć wnętrze, właściciele zdecydowali się na montaż dwóch dużych okien odstawno-przesuwnych w części wypoczynkowej.
 • Podczas mrozów, przydaje się ogrzewanie elektryczne na podczerwień zamontowane na podłodze. Dodatkowo można korzystać z kominka.
 • Konstrukcja dachu: krokwiowo – jętkowa, kąt nachylenia dachu: 38 stopni.
 • Elewacja domu została wykończona odpowiednio zaimpregnowaną deską świerkową w naturalnym wybarwieniu.

Drewniana elewacja sprawia, że dom stapia się z leśnym otoczeniem.

Mieszkańcy bardzo dużo wysiłku włożyli także w to, aby idealnie dopasować kolor czarnych ram okiennych, pokrycia dachu, komina od kozy i czarnych detali architektonicznych.

Jak urządzić całoroczny eko dom dla pary, który w środku wygląda na większy niż jest w rzeczywistości?

Właściciele, którzy w tygodniu pracują i żyją w szybkim tempie w mieście, tutaj, w otulinie lasu chcieli stworzyć miejsce, gdzie wreszcie będą mogli zwolnić, naładować baterie. Zbudowali dom na zgłoszenie na własne potrzeby, gdzie spędzają ferie zimowe, wakacje, oraz weekendy. Dlatego zaplanowali tutaj duży, drewniany taras. I to jest właśnie sposób na to, jak można powiększyć przestrzeń do wypoczynku bez jednoczesnego powiększania powierzchni użytkowej domu.

Zarówno kolor podłogi we wnętrzu, jak i frontów zabudowy kuchennej nawiązują do wybarwienia deski tarasowej. Dzięki temu mamy wrażenie, że taras jest przedłużeniem wnętrza. Dodatkowo w salonie znalazły się aż dwa duże przesuwne okna. Oszczędność miejsca była także powodem, dla którego modny kominek typu koza został usytuowany w kącie pomieszczenia, a nie – jak to zwykle bywa – vis a vis kanapy.

Warto zwrócić uwagę na wyposażenie kuchni. Mimo, że długość ciągu roboczego wynosi zaledwie trzy metry, w aneksie kuchennym udało się zmieścić wszystkie potrzebne sprzęty, a więc wysoką lodówkę w zabudowie, piekarnik oraz kuchenkę, zmywarkę i jednokomorowy zlew. Stół w jadalni jest okrągły, co ułatwia komunikację w pomieszczeniu.

Mieszkańcy zdecydowali się na tak zwane kacze schody, które nie zabierają miejsca w pokoju.

Konsekwentnie czerń, którą widzieliśmy na zewnątrz powraca we wnętrzu w postaci detali. Przyjemny kontrast tworzy zarówno piekarnik, uchwyty meblowe, punktowe oświetlenie, elementy wyposażenia łazienki i rzecz jasna schody.

Zaraz przy wejściu mieści się szafa na ubrania oraz łazienka. Jest ekstremalnie mała i wąska. Na tak ograniczonej przestrzeni właściciele postawili na prysznic typu walk in oraz przesuwne drzwi, które jak najbardziej sprawdzają się na co dzień na mikro powierzchni.


Dom szkieletowy 35 m2 + antresola bez pozwolenia – Zestawienie kosztów budowy:

 • Całościowy koszt budowy domu z filmu do stanu deweloperskiego, czyli bez wykończenia wnętrz wyniósł 160 000 zł. Do tego należy doliczyć m.in. koszt remontu łazienki, kuchni, montażu podłogi oraz wykonania ogrodzenia. Zestawienie najważniejszych kosztów poniżej:
 • Budowa domu do stanu deweloperskiego (bez kosztów zakupu działki) – 160 000 zł
  Dodatkowo:
 • Budowa studni wraz z akcesoriami – 5 000 zł
 • Uporządkowanie działki – 3 500 zł
 • Brama wraz z furtką oraz ogrodzeniem działki i robocizną – 25 000 zł
 • Wykończenie wnętrz – 110 000 zł, w tym między innymi:
  – wykończenie łazienki wraz z robocizną – 15 000 zł
  – ogrzewanie elektryczne na podczerwień – 5 000 zł plus montaż
  – zabudowa i wykończenie kuchni, oraz sprzęty kuchenne – 11 000 zł
  – meble oraz meble tarasowe – 20 400 zł
  – elementy dekoracyjne i wyposażenie dodatkowe – 3 700 zł
  – wykończenie podłogi (panele) – 3 800 zł
  – kominek wraz z kominem i akcesoriami – 12 000 zł
  – budowa tarasu oraz zabezpieczenie elewacji – 6 000 zł
  – schody zewnętrzne i drzwi wejściowe – 1 200 zł


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 19.11.2021 r.