Michał zbudował dom 85 m2 na wsi w rozsądnym budżecie! – Koszt budowy domu w 2022 roku

Dom Michała - 85 m2 na wsi!Ogród, a tuż za nim ściana lasu. Jezioro kilkaset metrów od domu. Właśnie tutaj, na terenie Puszczy Noteckiej, Michał – zapalony rowerzysta – zbudował mały dom dla swojej rodziny. Jego marzenie było proste – na prawdziwej wsi postawić dom stodoła w rozsądnym budżecie. Wstępny projekt naszkicował sam. Stwierdził, że dla trzyosobowej rodziny dom o powierzchni 85 m2 będzie w zupełności wystarczający. – Jestem raczej minimalistą. Lubię proste formy. Postawiłem na dom w kształcie nowoczesnej stodoły, z prostym, dwuspadowym dachem. Dodatkowo, zdecydowałem się na dobudówkę od strony tarasu. – mówi bohater nowego odcinka. Tylko jak, nawet przy tak ograniczonym metrażu, zmieścić się w napiętym budżecie? Poznajcie szczegóły projektu, dokładne koszty budowy, oraz wnętrza domu z elementami industrialnymi!

Odcinek powstał we współpracy z markami:

– Lubię aktywnie spędzać czas. Od lat jeżdżę na rowerze. Kiedyś bardziej sportowo, a po kontuzji i skomplikowanym złamaniu ręki, już tylko rekreacyjnie. W naturalny sposób poszukiwania działki budowlanej rozpocząłem pod Poznaniem, czyli tam gdzie się urodziłem. Niestety okazało się, że ceny działek pod miastem i jednocześnie blisko lasu są poza moim zasięgiem. Chcąc nie chcąc, poszerzyłem krąg poszukiwań. Ponieważ pracuję głównie zdalnie, mogłem sobie pozwolić na przeprowadzkę gdzieś dalej. Finalnie, kupiłem działkę w dobrej cenie w okolicy Puszczy Noteckiej, czyli godzinę drogi od miasta. Znalazłem tu dokładnie to, czego szukałem – jezioro dla córki i trasy rowerowe dla mnie. – rozpoczyna swoją opowieść Michał.

– Od początku wiedziałem, że w domu znajdą się dwie sypialnie – jedna dla nas, a druga dla córki, do tego łazienka i salon połączony z aneksem kuchennym, plus oddzielne pomieszczenie gospodarcze, ponieważ lubię majsterkować. – wymienia właściciel.

Pierwszą rzeczą, jaka zaskakuje mnie od razu po wejściu do domu jest duża przestrzeń! Okazuje się, że w domu o łącznej powierzchni zaledwie 85 m2 część dzienna może być naprawdę przestronna. Mamy tu do dyspozycji, łącznie z korytarzem, 33 m2. Kolejnym zaskakującym elementem są akcenty industrialne. Na suficie mamy surowy beton. Mieszkańcy zdecydowali się na strop panelowy typu smart, który pozostawili nieotynkowany. Do tego dobrali czarne loftowe lampy oraz stalowe elementy konstrukcyjne.

Niepowtarzalny charakter salonu to zasługa surowego betonu na suficie, metalowych elementów, oraz oryginalnego efektu dekoracyjnego ścian w imitacji rdzy marki Jeger.

– Zależało mi na tym, żeby pewne elementy dekoracyjne były nieszablonowe, wyróżniające się na tle pozostałych. Efekt rdzy Jeger OXYD na ścianie również bardzo dobrze koresponduje z kolorem drzwi we wnętrzu i konstrukcją schodów. Efekt jest bardzo naturalny. Rdza w dotyku przypomina prawdziwą korozję na stali. Dodatkowo, jest to rozwiązanie rzadko spotykane i każdy kto pojawi się w domu jest nim zainteresowany. – podkreśla Michał.

Kuchnia wpisuje się w industrialny klimat wnętrza. Mieszkańcy zdecydowali się na zabudowę kuchenną marki Black Red White.

Funkcjonalnym rozwiązaniem do niedużego domu okazała się wyspa kuchenna, która jednocześnie pełni funkcję jadalni, dodatkowego blatu roboczego, oraz miejsca na przechowywanie, gdyż pod blatem mieszczą się trzy pojemne szafki na garnki, oraz podręczną spiżarnię. – W tak małym domu trzeba iść na pewne kompromisy. Tutaj swego rodzaju kompromisem jest brak tradycyjnej jadalni ze stołem. Wyspa w tym przypadku ma 210 cm długości, oraz 90 cm szerokości. W miejscu, gdzie znajdują się hokery jest 30 cm wolnej przestrzeni, co pozwala swobodnie usiąść, nie uderzając kolanami o blat. Jestem zwolennikiem rozwiązań industrialnych, minimalistycznych, stąd zdecydowałem się na kuchnię BRW z kolekcji Family Line Hamper. Kolor frontów to Dąb Tabac. Kuchnia posiada czarne uchwyty, które korespondują z czarną ścianą w tle. Dopełnieniem tego klimatu jest klatka schodowa. Konstrukcję schodów Michał wraz z kolegą przygotował samodzielnie. Dzięki temu sporo oszczędził.

– W związku z tym, że jestem inżynierem, schody udało mi się wykonać samodzielnie.

Schody bazują na konstrukcji stalowej. Jest to stal węglowa spawana. Została pokryta farbą imitującą rdzę. Całość została zaimpregnowana lakierem bezbarwnym. dzięki temu powłoka nie wyciera się, nie brudzi. same stopnie to natomiast drewno bukowe. Jeśli chcielibyście mieć podobne schody u siebie w domu, mogę je wykonać dla Was. Kontakt do mnie znajdziecie w opisie pod filmem.

Powierzchnia głównej sypialni wynosi 16 m2 po podłodze. skosy, które zostały zaprojektowane, nie wpływają w negatywny sposób na funkcjonalność tego pomieszczenia, ponieważ zaczynają się od 1 m 50 cm. Z kolei z drugiej strony skos został praktycznie wykorzystany, ponieważ Michał zaproponował tu duża szafę w zabudowie. Kolorystyka frontów idealnie koresponduje z kolorem drzwi.

Imitujący beton efekt dekoracyjny wprowadza ciekawą fakturę na ścianie w sypialni.

– Efekty dekoraycyjne marki Jeger są spektakularne i nowoczesne. Marka Jeger ma w swojej ofercie cztery rodzaje betonów. Tutaj inwestor wybrał ten klasyczny Jeger Beton. Możemy robić imitacje płyt betonowych, mocniej go przepalać, tworzyć ciemniejsze miejsca na betonie. Klienci doceniają to, że efekty dekoracyjne Jeger możemy wykonać bardzo szybko, nawet w jeden dzień. Dosyć szybko schną. Dzięki temu, można zakończyć remont w krótkim terminie. – mówi Wojciech Rybiński, ekspert marki Jeger.

– Wybrałem ogrzewanie elektryczne. Parter jest wyposażony w maty grzewcze. Natomiast piętro w dwa grzejniki elektryczne, konwektorowe.

– Zdecydowałem się na taki sposób ogrzewania domu, ponieważ w okolicy nie ma gazu. Jedyną opcją jest instalacja zbiornika, co wiąże się z dużymi kosztami. Na chwilę obecną z ogrzewania jestem bardzo zadowolony. Już mieliśmy mróz, jednak maty doskonale sobie radziły. Cały czas jest w domu utrzymywana temperatura około 20 stopni. W domu znajduje się podgrzewacz przepływowy elektryczny, jego atutem jest mały rozmiar, oraz to że nie wymaga on bufora ciepłej wody. Jest wydajny, podgrzewa wodę praktycznie od razu, mówimy o podgrzewaczu o mocy 15 kW. 1 500 zł to górny pułap jeśli chodzi o cały koszt energii elektrycznej na dwa miesiące w tym domu.

– Jeśli chodzi o koszty budowy, na chwilę obecną wydałem 369 tysięcy złotych. – zdradza właściciel.

– W tej kwocie zawiera się budowa domu, wykończenie, umeblowanie i dodatki. Duże oszczędności wynikały z faktu, że część prac wykonałem samodzielnie, były to prace wykończeniowe takie jak wykonanie schodów, słupa wsporczego, pomalowanie ścian, posadzek pod maty grzewcze i położenie także tych mat grzewczych. Z prac zewnętrznych, było to karczowanie terenu, ponieważ działka była zarośnięta. Z prac, które muszę jeszcze wykonać to zaprojektowanie, wykonanie ogrodu i wykonanie elewacji na dobudówce. Szacuję, że będzie to kwota między 30 a 40 tysięcy złotych.- podsumowuje Michał.

Jak wykonać efekt rdzy na ścianie?