Modułowy DOM MARZEŃ 55m2 na zgłoszenie! Jest całoroczny, zaskakująco przytulny i neutralny dla środowiska! / Projekt domu do 70m2 z antresolą

Dom modułowy 55 m2Tym razem w cyklu “Domy marzeń” odwiedzamy mały, sprytnie zaprojektowany dom do 70m2 na zgłoszenie! Sprawdzamy, jak wygodnie można mieszkać w całorocznym domu modułowym bez pozwolenia o łącznej powierzchni 55m2, czyli 35m2 parteru + użytkowa antresola. Właścicielka domu, Kasia opowiada, jak w prosty sposób udało się powiększyć dom, maksymalnie wykorzystując jego przestrzeń! Będzie mnóstwo praktycznych porad, oraz ciekawych schowków i patentów do małych domów. Zgodnie z intencją właścicieli, dom jest nie tylko zaskakująco przytulny, ale również neutralny dla środowiska. Dlatego, zarówno do jego budowy, jak i ocieplenia użyto wyłącznie naturalnych materiałów odnawialnych! Zapraszam Was do eko domu w środku lasu!

Gość odcinka: Kasia, IG: nowoczesnastodola2
Partnerzy odcinka:
STEICO: Energooszczędny dom powstał w konstrukcji szkieletowej STEICO i został w całości ocieplony matami termoizolacyjnymi z wełny drzewnej STEICOflex 036.
Termo-Fol: Do ogrzewania całorocznego domu w lesie właściciele wybrali łatwe w montażu maty grzewcze Termo-Fol, które dają możliwość zdalnego sterowania temperaturą w domu.


Na 55m2 znajdziemy dosłownie wszystko co niezbędne w każdym, pełnowymiarowym domu!

Na parterze zaglądamy do w pełni wyposażonej kuchni połączonej z wygodną jadalnią i strefą wypoczynku, skąd przez duże okna można podziwiać zadrzewioną działkę. Następnie zwiedzamy sypialnię właścicieli oraz łazienkę z prysznicem i pralką. Praktyczne schowki znalazły się nawet w niewielkim korytarzu. Zajrzymy też na przestronną antresolę z oknami wychodzącymi na dwie strony świata! Na antresolę wchodzimy po drabinie!

– Mamy tutaj taki widok z każdej strony, że konieczne było dorobienie większej ilości okien. – przyznaje Kasia, pokazując malowniczą, zadrzewioną działkę.

Odwiedzam Kasię w jej leśnym azylu w pewien jesienny weekend. Od razu czuję, że to odludne miejsce ukryte wśród wielkopolskich lasów i jezior sprawia, że w końcu mogę nieco zwolnić. Skupić się na widokach przyrody. – Póki co nie zdążyliśmy tutaj jeszcze wcale odpocząć! – śmieje się Kasia, witając mnie na ogromnej, liczącej ponad 6 000 m2 działce. – Urządziliśmy się niedawno i zawsze jest tutaj coś do zrobienia! Ostatnio montowaliśmy brakujące lamele na antresoli i wieszaliśmy ostatnie obrazy. Teraz porządkujemy działkę. I te grzyby! Nigdy w życiu nie widziałam takiej ilości grzybów jak tutaj! Zbieramy je i suszymy. Obdarowujemy nimi całą rodzinę! – zaprasza mnie do środka i od razu serwuje herbatę w ulubionym imbryku. Zresztą takich “ulubionych” kubków i filiżanek jest w saloniku całkiem sporo… Wszystkie starannie wyeksponowane w witrynkach i na specjalnie dla nich zaplanowanych półeczkach. Jestem pod wrażeniem, bo przecież dom na parterze ma tylko 35m2. Widać, że nic nie jest tutaj z przypadku, a całość zachwyca spójnym, ciepłym wystrojem i dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół.


Karolina: Dlaczego zdecydowaliście się na dom modułowy, czyli dom na zgłoszenie bez pozwolenia na budowę?

Kasia: Przede wszystkim ze względu na szybkość realizacji, brak papierologii. Postanowiliśmy stworzyć swój azyl w lesie niedaleko miasta,w którym mieszkamy, ale też na tyle daleko, żeby poczuć, że jednak w jakąś podróż wyruszamy. Od początku zależało nam na tym, żeby to był jak najmniejszy dom na jak największej działce. Na dole dom ma 35m2. Natomiast postanowiliśmy stworzyć użytkową antresolę, która będzie dodatkowym metrażem w tym małym domu.

Karolina: Wiem, że początkowo antresola miała wyglądać zupełnie inaczej…

Kasia: Tak, dokładnie. Mój partner postanowił podnieść ściany kolankowe domu do 1,6 m
i teraz można bez problemu się po niej poruszać. Jest to kolejny pokój. Nasze centrum multimedialne, pracy, ale też odpoczynku. Znajduje się tam wszystko. Na antresoli mamy ogromną kanapę. Zasiadamy sobie wieczorem, oglądamy filmy, gramy na konsoli. Mamy też przytulny kącik do czytania książek, zdarza nam się praktykować jogę. W razie dłuższych pobytów, mamy możliwość pracowania przy biurku. Powierzchnia antresoli to 21 m2. Kiedy odwiedzają nas goście, najczęściej właśnie tam śpią, ponieważ na dole mamy wyłącznie jedną sypialnię, którą my oczywiście zajmujemy.

– Mój partner postanowił podnieść ściany kolankowe domu do 1,6 m i teraz możemy bez problemu poruszać się po antresoli. Zyskaliśmy dodatkowy 21 m2 pokój. – przyznaje Kasia.

Karolina: Kuchnia jest niewielka, ale w pełni wyposażona.Gdzie ukryłaś potrzebne na co dzień sprzęty?

Kasia: Zależało nam na tym, aby wszystko, co jest w pełnowartościowym domu znalazło się na tak małej przestrzeni. Mamy piekarnik z mikrofalą, zmywarkę, całkiem spory blat jak na tak małą przestrzeń i lodówkę. W kuchni, jak można zauważyć, nie mamy indukcji, ale mamy ją ukrytą. Ona jest przenośna. W dowolnym momencie możemy ją wyciągnąć, a przy tym nie zajmuje nam powierzchni tak cennej w tak małym domu.


Dom prefabrykowany w technologii STEICO nie ingeruje w środowisko naturalne. Jest szybki w budowie i powstał w zgodzie z naturą.

Zauważcie, że ten dom nie tylko sprzyja relaksowi w kontakcie z naturą, ale również jest zdrowy dla mieszkańców. A to dlatego, że do jego izolacji termicznej została wykorzystana wyłącznie wełna drzewna, którą ocieplono zarówno dach, strop, jak również ściany. Dzięki temu, dom jest nie tylko wyjątkowo ciepły i łatwy w ogrzaniu, ale również “oddychający”. Ma to korzystny wpływ na nasze zdrowie.

  • Maty termoizolacyjne z wełny drzewnej STEICOflex036 akumulują najwięcej ciepła spośród wszystkich powszechnie znanych materiałów. To oznacza, że latem dobrze chronią przed upałem, a zimą – wpływają na obniżenie zapotrzebowania budynku na energię. Taki dom jest po prostu energooszczędny. Można je stosować do każdego typu budynków.
  • Wełna drzewna to również materiał oddychający. A to oznacza, że umożliwia bezpieczne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Drewniana konstrukcja budynku jest więc solidna, bo na stałe zabezpieczona przed szkodliwym działaniem wilgoci.
  • Jej dodatkowym plusem jest duża gęstość, która sprawia, że wełna drzewna dobrze tłumi dźwięki dobiegające z zewnątrz. Więcej informacji na temat prefabrykowanych domów w technologii STEICO znajdziecie na stronie internetowej producenta.

Karolina: Wiem, że ten dom jest całoroczny, ale nie widzę tutaj kominka. Na pewno naszych widzów interesuje to, jak on jest ogrzewany.

Kasia: Postawiliśmy na ogrzewanie matami grzewczymi marki Termo-Fol, które bardzo dobrze się spisują. Jeżeli stwierdzimy, że przyjeżdżamy tutaj na weekend to dzień wcześniej odpalamy w sezonie zimowym na telefonie aplikację Termo-Fol i podgrzewamy pomieszczenie do pożądanej temperatury. Mamy niezależne trzy strefy w domu, więc możemy ustawić inną temperaturę w sypialni, inną w łazience oraz w strefie dziennej. Jest to bardzo wygodne.

Maty grzewcze Termo-Fol są niezwykle łatwe w montażu oraz zapewniają tanie ogrzewanie domu. Jednocześnie, dają możliwość zdalnego sterowania temperaturą.

Karolina: Jakie marzenia jeśli chodzi o wystrój wnętrz udało Wam się spełnić?

Kasia: Zależało nam na tym, żeby nasz domek był spójny, ciepły, wiejski z elementami nowoczesności takimi jak duże okno HS w czarnych ramach, które nie zabiera miejsca po otwarciu  i dopasowaną, czarną elewację z blachy na rąbek i drewna. Chcieliśmy też ująć gdzieś lamele, które sami zrobiliśmy.

Karolina: Jakie plany na przyszłość? Co będziecie wykonywać w domu w najbliższym czasie?

Kasia: Priorytetem dla nas jest zrobienie tarasu, który będzie z dwóch stron domu. Są plany, żeby robić go samodzielnie z pomocą przyjaciół. Mamy tak sporą działkę, że chcielibyśmy jeszcze w jakiś sposób ją zagospodarować. Na pewno w następnym sezonie zabiorę się za tworzenie ogródka warzywnego.

Karolina: Właśnie, wspomniałaś o ogródku. Muszę zapytać o twoją kolejną pasję, czyli kwiaty.

Kasia: Zajmuję się na co dzień florystyką. Tworzę głównie na kwiatach wiecznych, są to kwiaty stabilizowane, które są pozbawione wody. Dzięki temu wytrzymują przez bardzo długi czas w pięknym stanie. Możecie kupić gotowe kompozycje na mojej stronie flovely. Dodatkowo, zajmuję się tworzeniem kompozycji z traw pampasowych.

Karolina: Pięknie dziękuję za rozmowę.

Myślę, że zgodzicie się, że to zaskakujące, że w tak małym domu można mieć aż tyle miejsca! Tym bardziej, że dom otwiera się na otoczenie. Piękna działka zdecydowanie dodaje temu miejscu uroku. Myślę, że poranna kawa z takim widokiem pozytywnie nastraja na cały dzień!


Artykuł zawiera lokowanie produktów: Mat termoizolacyjnych z wełny drzewnej STEICOflex036, oraz mat grzewczych marki Termo-Fol.