DOM 129m2 w brzozowym gaju Oli i Marcina – Przytulny, kompaktowy i ogrzewany pompą ciepła!

Przytulny dom Oli i Marcina na leśnej polanie.Ola i Marcin w domu zbudowanym na leśnej polanie połączyli potrzeby 5-osobowej rodziny, oraz trzech psów i kota! Zadbali również o to, aby przytulne wnętrze domu 130 m2 pasowało do otoczenia brzozowego gaju. Wzbogacili je więc o wiele smaczków, w tym posadzki z mikrocementu, mural na ścianie z motywem lasu, drewniane elementy, oraz pomysłowe meble na wymiar. Latem życie rodzinne przenosi się do ogrodu utrzymanego w naturalnym klimacie, zaś sam dom jest bardzo ciepły – również w dosłownym tego słowa znaczeniu. Mieszkańcy do swojego domu z prefabrykatów wybrali najnowszą, powietrzną pompę ciepła firmy VIESSMANN. Czy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca? Zapraszam na nowy odcinek “Domów Marzeń”, w którym projekt domu z keramzytu, szczegóły na temat nowoczesnego ogrzewania i oczywiście samych mieszkańców poznacie bliżej!

Mieszkańcy wybrali powietrzną pompę ciepła VIESSMANN Vitocal 222-S
Goście odcinka: Aleksandra Wrońska i Marcin Wroński, Nasz dom w brzozach
Projekt wnętrz i meble na wymiar, które wykonali mieszkańcy: Umeblowani
Drzwi wewnętrzne PORTA NATURA VECTOR Model J
Projekt domu z prefabrykatów keramzytowych: architekt Maciej Grzywacz

Dom z keramzytu powstał na naturalnej, leśnej polanie. – Projekt był wyzwaniem, bo musieliśmy na niedużej powierzchni zmieścić 4 sypialnie. Idealnie udało nam się tutaj wpasować. – mówi Ola, właścicielka domu.

Na niedużym metrażu zgrabnie rozplanowano nieduży przedpokój, cztery sypialnie, dwie łazienki – w tym jedną z wanną, a drugą z prysznicem – a także domowe biuro, oraz salon z kuchnią i wyjściem na taras. Marzeniem pary był również balkon przy sypialni, zwrócony w kierunku brzozowego lasu.

Motywy lasu widzimy już od progu. Drzwi z wzorem  jodełki PORTA NATURA VECTOR Model J mają strukturę naturalnego dębu. W zestawieniu z posadzką z mikrocementu tworzą przytulny klimat.

Obok naturalnego wykończenia fornirem dębowym, kolejną cechą szczególną drzwi firmy PORTA jest możliwość dowolnego dopasowania wzoru frezowania, czy układu oklein do naszych preferencji. To sprawia, że odnajdą się one w każdym wnętrzu. Pokrycie drzwi ekologicznym lakierem wodnym jest spójne z wizją domu osadzonego w naturze.

– Wiatrołap jest wizytówką domu. Nie jest to duże pomieszczenie, dlatego zastosowałam lustra na ścianie. – opowiada w odcinku Ola. Drewniane są również schody z elementami w czarnym kolorze (czarne są również nowoczesne oprawy świetlne), będące mocnym akcentem w strefie dziennej.

Kolejnym nawiązaniem do otaczającej nas zewsząd natury jest kanapa w kolorze mchu, oraz mural na ścianie przedstawiający drzewo. – Poznaliśmy wspaniałego artystę i daliśmy mu wolną rękę. Malowidło to była pełna improwizacja. Nasz artysta przechadzał się po ogrodzie, szukał natchnienia i widać to na tym obrazie w salonie. Liście, paprocie przechodzą na ten obraz. Było to trochę ryzykowne, ale myślę, że efekt jest wspaniały. – uśmiecha się Ola.

Niepowtarzalny mural na ścianie namalował zaprzyjaźniony z rodziną artysta. Inspiracji do jego tworzenia szukał w leśnym ogrodzie. Trwałość obrazu zapewnia użycie farb ceramicznych.


Jak optycznie powiększyć przestrzeń w domu? Poznaj sposób na aranżację salonu z kuchnią!

  • Po pierwsze, mamy tutaj duże okna zamontowane aż z trzech stron, które sprawiają że salon nabiera nowego wymiaru! Zieleń dosłownie wchodzi do środka.
  • Drugi patent! Otwarta przestrzeń nad jadalnią! Od podłogi do najwyższego punktu jest 5,5 metra wysokości. To daje wizualny oddech we wnętrzu.
  • I wreszcie trzeci sposób, czyli spójna kolorystyka i jednolite wykończenie podłogi. Właściciele zdecydowali się na posadzkę z jasnego mikrocementu, czyli wykończenie podłogi bez fug, bez żadnych podziałów. To wszystko sprawia, że parter domu optycznie wygląda na znacznie większy.

W założeniu mieszkańców, dom miał być również energooszczędny, odporny na działanie wilgoci i łatwy w ogrzewaniu. Stąd wybór technologii budowy z keramzytu, oraz powietrznej pompy ciepła do ogrzewania budynku.

– Do ogrzewania naszego domu wybraliśmy pompę Vitocal 222-S ze względu na oszczędność energii i bardzo cichą pracę jednostki zewnętrznej. Pompy nie słychać ani w domu, ani w lesie. – opowiada Marcin.

– Pompa na bieżąco zużywa nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną. Ważną kwestią była też dostępność serwisu. W razie jakichkolwiek problemów możemy dzwonić przez 24 h na dobę i serwis jest zawsze dostępny. – dopowiada bohater odcinka.

Istotnym plusem urządzenia jest aż 190-litrowy zasobnik z ciepłą wodą użytkową. – Praktycznym zastosowaniem cieszy się też aż 7-calowy dotykowy wyświetlacz, który pozwala na intuicyjne sterowanie ogrzewaniem w budynku. Co więcej, automatyka umożliwia sterowanie swoim ogrzewaniem z każdego miejsca na ziemi. – tłumaczy Karol Gołoś, ekspert ds. odnawialnych źródeł energii firmy VIESSMANN.

Ile kosztuje ogrzewanie domu z filmu pompą ciepła VIESSMANN?

Z symulacji rocznej przygotowanej przez eksperta wynika, że całkowite zużycie energii przez pompę ciepła wynosić będzie w granicach około 3445 kWh w skali roku, przy taryfie G12w jest to koszt rzędu 4030 zł/rok dla rodziny z dzieckiem. To jest realna wartość BEZ uwzględnienia dodatkowej energii wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną.

Jeśli uwzględnimy zyski energii ze słońca to z samej instalacji fotowoltaicznej rozliczanej w formule net-billing, autokonsumpcję (do pompy ciepła) przyjmuje się na poziomie około 20%, co redukuje zużycie energii elektrycznej co najmniej do około 2756 kWh/ rok, czyli ok. 3 220 zł/ rok. Dzieląc tę wartość na 12 miesięcy otrzymujemy średni koszt rzędu około 270 zł miesięcznie za ogrzewanie centralne i podgrzewanie wody użytkowej. Rachunki za prąd są rzeczywiście niskie, co potwierdzają sami mieszkańcy.

Projektem kuchni z wyspą i wykonaniem wszystkich mebli na wymiar zajęli się mieszkańcy. Spod ich rąk wyszedł też ważący 150 kg stół do jadalni. Szczegóły pokazujemy na filmie!

Mieszkańcy domu w brzozach nie boją się odważnych rozwiązań! Mikrocement w łazienkach, fantazyjne tapety, oraz szafa dziecka inspirowana domkami z piernika.To tylko niektóre przykłady.

Zobacz cały dom i poznaj więcej porad dotyczących budowy małego domu z pomysłem na moim kanale YouTube Oglądamy domy marzeń. Daj znać, jak Ci się podoba! Podziel się opinią w komentarzu pod filmem!

Artykuł zawiera lokowanie produktów: pompy ciepła marki VIESSMANN, drzwi marki PORTA oraz usługi wykonania mebli na wymiar firmy Umeblowani.