Budowa domu pod Poznaniem – w jaki sposób ją sfinansować?

Budowa domu - jak ją sfinansować?Budowa domu to marzenie wielu osób. Jego spełnienie wiążę się jednak z dużymi wydatkami. Dobrym rozwiązaniem może być zaciągnięcie kredytu hipotecznego na ten cel. Dowiedz się, jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę oraz jakie wymogi trzeba spełnić, aby z niej skorzystać. Przekonaj się, że nie jest to takie trudne.

Czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie zawierane między klientem a bankiem. Jest udzielane na zakup lub budowę nieruchomości. Jego zabezpieczeniem jest ustanowiona hipoteka. W przypadku, gdy klient nie spłaca rat zgodnie z harmonogramem, bank ma prawo przejąć nieruchomość oraz ją sprzedać, a uzyskaną w ten sposób kwotę przeznaczyć na spłatę zobowiązania.

Kredyt hipoteczny przede wszystkim jest udzielany na dłuższy okres, zazwyczaj 20 – 35 lat. Dzięki temu miesięczne raty są przystosowane do możliwości domowego budżetu. Banki wymagają wniesienia wkładu własnego, który zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego powinien wynosić nie mniej niż 20 % wartości nieruchomości. Dopuszczalne jest jednak udzielenie kredytu przy niższym wkładzie, ale wymaga to dodatkowego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia.

Jak znaleźć najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?

Zanim zaczniesz poszukiwania najlepszej oferty kredytu hipotecznego, zweryfikuj swoją zdolność kredytową. Na jej podstawie bank oceni, jaką kwotę może Ci przyznać, abyś nie miał problemu z terminową spłatą zobowiązania. Na zdolność kredytową wpływa wiele różnych czynników, a najważniejsze z nich to przede wszystkim:

  • wysokość zarobków,
  • wydatki gospodarstwa domowego,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • wysokość wkładu własnego,
  • inne zobowiązania,
  • historia kredytowa.

Jeśli chcesz samodzielnie obliczyć kwotę kredytu, na którą możesz sobie pozwolić, skorzystaj z kalkulatorów dostępnych w sieci. Możesz również znaleźć doradcę finansowego, który zrobi to za Ciebie.

Zapoznając się z poszczególnymi ofertami kredytu hipotecznego, przede wszystkim zwróć uwagę na jego koszty. Propozycje różnych banków najlepiej weryfikować na podstawie Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO). Określa ona wszystkie koszty kredytu w ujęciu rocznym, czyli:

  • oprocentowanie,
  • prowizje,
  • ubezpieczenia,
  • marże,
  • opłaty proceduralne.

Zanim zaczniesz poszukiwania najlepszej oferty kredytu hipotecznego, zapoznaj się z informacjami zawartymi w artykule: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/w-ktorym-banku-najlatwiej-dostac-kredyt-hipoteczny/.

Jak przebiega procedura wnioskowania o kredyt hipoteczny?

Jak już wiesz, pierwszym krokiem do znalezienia najlepszej oferty kredytu hipotecznego jest porównanie ofert wielu banków. Pamiętaj, że nie zawsze będzie ona najkorzystniejsza w instytucji finansowej, w której masz konto. Warto więc skorzystać z praktycznych porównywarek, które znajdziesz w sieci. Po wybraniu oferty, która Cię zainteresowała, skontaktuj się z bankiem w celu ustalenia szczegółów. Do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny niezbędne są także dokumenty dotyczące konkretnej nieruchomości. W przypadku budowy domu na liście znajduje się:

  • akt notarialny (potwierdzający własność działki),
  • wypis i wyrys z ewidencji gruntów,
  • odpis z księgi wieczystej,
  • pozwolenie na budowę,
  • operat szacunkowy,
  • kosztorys, dziennik budowy i harmonogram prac.

Pamiętaj, że każdy bank może wymagać innych dokumentów, dlatego dowiedz się o tym z wyprzedzeniem, co da Ci czas na ich zgromadzenie. Niezbędne jest także potwierdzenie dochodów. Lista załączników zależy od ich źródła. Nieco inne dokumenty są bowiem potrzebne w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, a inne przy zatrudnieniu u pracodawcy.

Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych pism należy je złożyć w banku wraz z wnioskiem. Analitycy zajmą się ich wnikliwą analizą. Sprawdzana jest nie tylko zdolność kredytowa, ale także historia dotychczasowych zobowiązań oraz ocena scoringu BIK. Jest to informacja widoczna w bazie Biura Informacji Kredytowej, która daje wiele cennych informacji na temat wiarygodności potencjalnego klienta. Im wyższa ocena, tym większe szanse na kredyt hipoteczny. Zgodnie z przepisami prawa banki mają 21 dni na wydanie decyzji. Jeśli jest ona pozytywna, to klient otrzymuje wstępną umowę. Po jej zaakceptowaniu podpisywana jest finalna wersja tego dokumentu.

Bank wypłaca pożyczoną kwotę zazwyczaj w transzach po zakończeniu kolejnych etapów budowy. Kredytobiorca spłaca zobowiązanie w miesięcznych ratach zgodnie z ustalonym harmonogramem. Jeśli mają one zmienne oprocentowanie, ich wysokość zależy przede wszystkim od poziomu stóp procentowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kredytów hipotecznych, sprawdź informacje zawarte pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/.

Budowa domu to kosztowna inwestycja, którą możesz sfinansować środkami pożyczonymi z banku. Warto poświęcić czas na poszukanie najlepszej oferty kredytu, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Wpis został przygotowany przez partnera bloga Bliskopoznania.pl