Piękny ogród z klimatem – Osiedle Rozalin / Lusówko koło Poznania

Piękny ogródWe wrześniu w ogrodzie królują wrzosy. Ale nie tylko… Zobacz zdjęcia bajkowego ogrodu Pani Karoliny i Pana Arka na nowym osiedlu blisko Poznania! Niech będą inspiracją do jesiennych prac w ogrodzie! Zobacz GALERIĘ! 

Osiedle Rozalin w Lusówku koło Poznania słynie z malowniczego położenia oraz… z pięknie utrzymanych, przydomowych ogrodów.  Dlatego postanowiliśmy odwiedzić jeden z tutejszych ogrodów należący do Pani Karoliny i Pana Arka. Są tu aż trzy wygodne miejsca do wypoczynku – każdy utrzymany we własnym, oryginalnym stylu. Ciekawym rozwiązaniem jest skalniak z własnym strumykiem oraz wykorzystanie do aranżacji tarasu elementów industrialnych. Zobaczcie, jakie jeszcze ciekawostki znaleźliśmy!

Hortensja ogrodowa występuje w wielu barwnych odmianach – od białej, przez różową, aż po fioletową czy niebieską. Efektowny wygląd sprawia, że hortensja jest chętnie wybieraną ozdobą altanek, tarasów i innych eksponowanych miejsc w ogrodzie. W tym przypadku, właściciele zdecydowali się posadzić hortensje w osłoniętej części ogrodu, tak by roślina nie była narażona na silny wiatr. Hortensje lubią też wilgotną i przepuszczalną ziemię oraz półcieniste miejsca. Nie sadźmy ich w ziemi gliniastej. W sezonie pamiętajmy o obfitym podlewaniu i nawożeniu. Hortensja zrzuca liście na zimę i jest wrażliwa na mróz. Dlatego młode rośliny warto okrywać na zimę słomą albo agrowłókniną. Alternatywnie hortensje można posadzić w donicach, które przed okresem przymrozków chowamy do domu. Jesienią warto też pamiętać o przycinaniu uschniętych kwiatów hortensji. Zdrowych gałązek hortensji nie przycinamy! W przeciwnym razie kwiaty ponownie nie zakwitną.

Brzoza odpowiednio szczepiona nie rośnie znacznie wzwyż, tylko wszerz, dzięki temu nadaje się nawet do małych ogrodów, których jest efektowną ozdobą. Co ważne, brzoza świetnie rośnie na kiepskich glebach i nie lubi mokrego podłoża. Drzewo nie wymaga specjalnej pielęgnacji i jest idealną rośliną dla osób zabieganych. Do tego… przyjemnie szumi.

Ukojenie i relaks przynosi też szum ogrodowego strumyka. W zestawieniu ze skalniakiem porośniętym kosodrzewiną, ziołami i bylinami stanowi oryginalną atrakcję ogrodu o dodatkowym działaniu… terapeutycznym. Zakładając skalniak pamiętajmy, że rośliny rosnące na zboczach gór lubią ziemię zasadową, z domieszką piasku. Skalniak można ubarwić kwiatami odpowiednimi na tego rodzaju podłoże. Popularne rośliny na skalniak to między innymi płomyk szydlasty i goździk alpejski, które kwitną na fioletowo, lub kwitnąca na żółto – smagliczka skalna. Dla przełamania niskich nasadzeń z kwiatów i bylin, można się zdecydować na efektowny przetacznik kłosowy.

Efektowne ozdoby do ogrodu z recyklingu, na przykład beczki, elementy industrialne
czy palety to bardzo modny trend. Prezentowaną aranżację na Osiedlu Rozalin w Lusówku właściciele wykonali samodzielnie. Beczka zyskała zamierzony “bielony” efekt dzięki pomalowaniu jej specjalną bejcą oraz przetarciu dedykowaną pastą do drewna. W tym samym stylu wykonano półkę z palety.

Oświetlenie w ogrodzie to ważny element i warto mu poświęcić nieco więcej uwagi. Kuliste lampy podkreślają obrzeża chodników czy tarasów, a do tego są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Lampy solarne do ogrodu to świetne rozwiązanie na ciepłe, letnie dni.

Siedzisko w surowym, industrialnym stylu zyskało na przytulności dzięki miękkim poduszkom – ich kolory i faktury można zmieniać w zależności od nastroju i okazji, zyskując coraz to nowe aranżacje. Podłoże z wykorzystaniem płyt i kamieni stanowi neutralne tło dla tej wyjątkowej aranżacji.

Sercem ogrodu jest taras! Taras można wykończyć w różny sposób, na przykład wykańczając go odpowiednio zaimpregnowanym drewnem lub płytkami odpornymi na mróz. Tańszą opcją jest taras z kompozytu.

Propozycje prac w ogrodzie na wrzesień:

 • Sadzimy krzewy i iglaki, w tym różaneczniki, ostrokrzewy i berberysy.
 • Zakładamy wrzosowisko, pamiętając, że wrzosy nie lubią przeciągów oraz wymagają dobrze przepuszczalnej ziemi, np. wymieszanej z piaskiem.
 • Zakładamy żywopłot, pamiętając o odpowiednim odstępie (50 – 60 cm) między roślinami i ich odpowiednim nawodnieniu.
 • Sadzimy cebulki kwiatowe. Posadzone teraz szafirki, tulipany, hiacynty i krokusy ozdobią ogród na wiosnę!
 • Chcąc delektować się truskawkami prosto z krzaczka, posadźmy je właśnie we wrześniu. Podobnie – borówki amerykańskie. Pamiętajmy, że lubią glebę bogatą w kompost.
 • Zakładamy trawnik, pamiętając o jego odpowiednim podlewaniu. A jeśli już mamy trawnik, to pamiętajmy o jego napowietrzaniu, czyli przy pomocy np. aeratora wykonujemy w trawniku otwory głębokie na kilka centymetrów.
 • Grabimy liście, nie dopuszczając do ich gnicia. Porządkujemy też spady owocowe.
 • Sadzimy nowe drzewa, biorąc pod uwagę ich docelowy rozmiar. Rośliny odpowiednio zaszczepione nie będą zbyt wybujałe. Warto w tym temacie zasięgnąć porady specjalisty.
 • Przycinamy uschnięte pędy lawendy oraz dzielimy przerośnięte krzaki lawendy. Wrzesień to również dobry moment na podział funkii.
 • Przesadzamy rośliny przy oczku wodnym.
 • Zbieramy i suszymy zioła.
 • Stosujemy nawóz jesienny do roślin.

Życzę Wam dużo pogodnych dni w jesiennym ogrodzie!


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 15.09.2017 r.