Jak zaprojektować mały ogród przy szeregowcu – Nowoczesna aranżacja ogrodu z podwyższeniem

Jak urządzić mały ogród, aby maksymalnie wykorzystać jego przestrzeń? Mieszkańcy Osiedla Leśna Polana w Dąbrówce pod Poznaniem – Monika i Marcin – postawili na nowoczesny projekt ogrodu o powierzchni 75 m2 z tarasem z deski kompozytowej i podwyższeniem wieńczącym działkę. Taki układ, z jednej strony zapewnia domownikom większą prywatność, a z drugiej – dodaje głębi ogrodowej aranżacji.

Projekt małego ogrodu przy szeregowcu 75 m2:
  • Na ogród wychodzimy bezpośrednio z salonu. Taras osłonięty automatycznie rozkładaną markizą został wykonany przez właścicieli samodzielnie. Do budowy tarasu mieszkańcy wykorzystali deskę kompozytową. Przedłużeniem zacienionej strefy wypoczynkowej jest słoneczne miejsce do opalania z leżakami.
  • Na podwyższeniu rosną ciekawe rośliny o barwnych liściach, w tym Grujecznik japoński zwany potocznie drzewem piernikowym (na jesieni liście wydzielają zapach przyprawy do piernika), żarnowiec, lawenda francuska, ozdobne trawy (w tym trawa czekoladowa, czyli Turzyca Milk Chocolate), tuje i berberysy, które po zmroku są podświetlone.
  • Oświetlenie w ogrodzie pojawia się też w części tarasowej. Latarenki i lampki uzupełniają dekoracje wykonane własnoręcznie – lampiony ze słoików, sznurka i skrzynki to efektowna i niedroga ozdoba ogrodu. Wystarczy ciepły pled od Space & More, herbata, koncert świerszczy i miły wieczór gwarantowany!
Połączenie betonu, prostych form, kamieni ozdobnych i traw ozdobnych oraz krzewów sprawdza się w małym ogrodzie.

 

  • Aby mieć piękny trawnik, Monika i Marcin postanowili wymienić grubą warstwę podłoża w przydomowym ogrodzie. Żyzna ziemia, regularne podlewanie i wertykulacja umożliwiły szybki wzrost i zagęszczanie trawnika.


ZOBACZ OGRÓD NA FILMIE: Mały ogród i Aranżacja mieszkania w szeregowcu 75 m2:


CZYTAJ TEŻ: Artykuł z przykładami aranżacji – Jak zaprojektować mały ogródek i ogród w nowoczesnym stylu?