Jak urządzić mały ogród przy szeregowcu? Jaki projekt ogrodu pasuje do domu nowoczesnego?

Mały ogród przy bliźniaku lub szeregowcuMarzenie o własnym ogrodzie pozwala spełnić przeprowadzka nawet tuż za miasto. Zastanawiasz się, jak samodzielnie urządzić mały ogród przy szeregowcu? Szukasz inspiracji do stworzenia ciekawego projektu nowoczesnego ogrodu? Ten wpis jest dla Ciebie!

Już około 100-metrowa działka – dobrze zagospodarowana – pozwala się wyciszyć i realizować ogrodnicze pasje. Plus niewielkiej działki jest również taki, że prawie wszystkie prace ogrodowe, zaczynając od projektu, przez oczyszczenie, spulchnienie i nawiezienie świeżej ziemi, aż po wysianie trawy, nawożenie oraz wykonanie nasadzeń i obrzeży, można wykonać samemu. Mały ogród nie wymaga też instalacji kosztownego systemu nawadniającego, a jego utrzymanie nie pochłania dużo czasu.


Jak urządzić własny ogródek?

Rozplanuj przestrzeń – narysuj projekt ogródka w skali na zwykłym kartonie albo korzystając z programów komputerowych, np. Garden Puzzle. Uwzględnij: 

Stół i krzesła, niekoniecznie usytuowane w pełnym słońcu i najlepiej ogrodzone od wiatru i od strony sąsiadów, można zaplanować na tarasie. 

Taras drewniany – choć efektowny – jest dość drogi i wymaga konserwacji. Tańszą alternatywą jest taras betonowy, który daje także szerokie możliwości wykończenia.Ciekawą opcją jest taras wykonany z kompozytu, który odznacza się dużą trwałością.

ZOBACZ: Jak urządzić mały ogródek w nowoczesnym stylu – z podwyższeniem!

Trawnik tradycyjnie pokrywa większą część działki. Można samemu wysiać trawę albo zamówić droższą trawę z rolki. Trawnik należy odgrodzić od reszty ogrodu obrzeżami, aby trawa nie zagłuszała innych roślin. Podlewanie, nawożenie i napowietrzanie to podstawa pielęgnacji trawnika.

 • Ile kosztuje trawnik? Dobre jakościowo nasiona trawy uniwersalnej można kupić w cenie od kilkunastu złotych za kilogram. 100-metrowy trawnik wymaga około 4 kg nasion. Najlepsze efekty zapewni mieszanka traw dobrana do stopnia nasłonecznienia i wilgotności ogródka i jego przeznaczenia. Trawa z rolki to wydatek rzędu 15 zł/m2. W dalszej kolejności projektujemy takie elementy jak:

Duże rośliny (drzewa, pokaźne krzewy) – ważny jest ich rozmiar docelowy. Większe rośliny powinny stanowić tło dla mniejszych. Jeśli nie chcesz grabić liści, zrezygnuj z drzew liściastych.

Rabaty – ich kształt, wielkość oraz rodzaj kwiatów, krzewów i bylin powinien być harmonijnie dopasowany do wielkości ogródka. W przypadku naprawdę małego ogrodu warto postawić na modne i efektowne, ale nie zabierające zbyt wiele miejsca trawy ozdobne.


Ogród z warzywnikiem przy szeregowcu:


Pomysł na ogród w nowoczesnym stylu? Połączenie nasadzeń z traw ozdobnych, lawendy oraz elementów dekoracyjnych z kamienia i kwiatów kwitnących. Efektowna jest też symetria w ogrodzie.

Zobacz nowoczesny ogród przy domu pasywnym:


Modne rośliny do twojego ogrodu:


Zakładanie ogrodu od podstaw – 7 Zasad:

  • Warzywnik z uwagi na inne wymagania i inne zagrożenia dla rosnących tam roślin, powinien być oddzielony od reszty ogrodu. Coraz popularniejsze stają się też małe przydomowe szklarnie.
  • Elementy dekoracyjne i architekturę ogrodową lepiej ograniczyć w imię zasady “mniej znaczy więcej”.
  • Ogrodzenie – naturalne, drewniane czy murowane nie powinno za bardzo ograniczać zielonej powierzchni, dlatego – zwłaszcza w przypadku mniejszych ogrodów – lepiej zrezygnować z bardzo wysokich ogrodzeń. Niesłabnącą popularnością cieszą się tuje – ich szybkie tempo wzrostu i duża odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne pozwalają łatwo osiągnąć zamierzony efekt “żywego ogrodzenia”.
  • Sadzenie roślin – po pierwsze w odpowiedniej odległości względem siebie ( w przypadku iglaków – 50 cm), po drugie na odpowiednim podłożu (o odczynie bardziej zasadowym lub kwaśnym, mniej lub bardziej wilgotnym), po trzecie o odpowiedniej porze roku (czytaj instrukcje producenta), po czwarte w miejscach dostosowanych do wymagań roślin (jedne rośliny preferują miejsca nasłonecznione, a inne zacienione).
  • Mniej znaczy lepiej – ta zasada sprawdza się przy zakładaniu ogródka. Lepiej stopniowo uzupełniać nasadzenia, niż posadzić zbyt wiele roślin od razu.
  • Walkę z chwastami ułatwi wyłożenie powierzchni przeznaczonej pod krzewy i iglaki geowłókniną, którą kładzie się przed sadzeniem. Jeśli chcesz, to na geowłókninie zamiast kory ze sklepu możesz położyć samodzielnie zebrane w lesie szyszki.
  • Systematyczna pielęgnacja odgrywa istotną rolę zwłaszcza w pierwszej fazie- ukorzeniania roślin, należy więc pamiętać o podlewaniu i nawożeniu roślin.

Osoby, które na posiadanie nawet małego skrawka ziemi nie mogą lub nie chcą się zdecydować, mają alternatywę. Coraz popularniejsze staje się urządzanie mikro-ogródków na tarasach i balkonach. Hodowane w ten sposób rośliny nie tylko cieszą oko, ale i podniebienie, oczywiście pod warunkiem, że są oddalone od ruchliwych ulic. Któż z nas nie chciałby sięgać po zdrowe, świeże zioła i pomidorki prosto z własnej…donicy?


Gdzie pod Poznaniem kupisz dom od dewelopera z dużym ogrodem?

Bardzo duże ogrody – nawet 930 m2, w tym częściowo zadrzewione zapewnia nowe Osiedle Morasko Park. Moim zdaniem, ciekawą ofertę znajdziemy też na przykład w Lusówku (gm. Tarnowo Podgórne) – na Osiedlu Rozalin. Jak wyglądają tamtejsze ogródki można zobaczyć na filmie. Równie szerokie możliwości dają przydomowe ogrody na Osiedlu Błękitny Staw w Biedrusku, na położonym w tej samej gminie – Osiedlu Nowe Złotniki albo na Osiedlu Probudzianka koło Rokietnicy czy na Osiedlu Koninko koło Kórnika. Wysoki komfort zapewniają też inne osiedla wyróżnione w ramach Rankingu najwygodniejszych szeregowców.

Ogrodnicze pasje można realizować również na nieco mniejszą skalę, ale w ładnym, zielonym otoczeniu lasu, np. dom z małym ogródkiem blisko Poznania znajdziemy na Osiedlu Leśna Polana w Dąbrówce. A jeśli ktoś chciałby z własnego ogródka podziwiać Puszczę Zielonkę, to dobrą opcją jest dom na Osiedlu Puszcza Zielonka.


Zobacz prawdziwy ogród na dachu:


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 27.06.2018 r.

Odwiedzam z kamerą nowe domy i mieszkania

O takim domu marzy wielu z nas. Zobacz go ze mną!  Oglądaj więcej recenzji mieszkań ›

osiedle-rozalin-dom-b-3-yt-play-300x169