Oglądamy dom parterowy 140 m2 z antresolą ogrzewany prądem – Projekt i wnętrze pod klucz! / Disinn Architekci

Dom parterowy z antresoląDom pełen światła i przestrzeni! Zapraszam Was do niezwykłego domu z antresolą i salonem wysokim na ponad 6 m, gdzie przestrzeń otwiera się nie tylko na ogród, ale też w pionie, dając fantastyczne odczucia swobody, lekkości i oddechu. Dom parterowy jest ciekawy z jeszcze jednego powodu. Wykorzystano tu oryginalny system ogrzewania akumulacyjnego Elektra VCD, pozwalający znacznie ograniczyć wydatki na energię oraz negatywny wpływ na środowisko.To połączenie sprawia, że przebywanie we wnętrzu staje się prawdziwą przyjemnością. Odpowiedzialna za projekt jest pracownia Disinn Architekci. Zobacz nowoczesny eko dom i wnętrze pod klucz na FILMIE:

Salon wysoki na ponad 6 metrów i duża tafla szkła to elementy powiększające przestrzeń strefy dziennej, która naturalnie przechodzi w ogród.

Dom parterowy wyróżnia energooszczędny system ogrzewania akumulacyjnego w podłodze marki Elektra oraz wyraźny podział na strefy. Centralnym punktem domu jest otwarta część dzienna o powierzchni 55 m2. W skład strefy prywatnej wchodzą 3 sypialnie i 2 łazienki. Pokój gościnny i zaplecze techniczne zaplanowano w przeciwległej części domu.

Dodatkowe miejsce na przechowywanie zapewnia antresola. – Inwestorom zależało na tym, aby dom był otwarty na południe, tak by większość pokoi była zwrócona w kierunku ogrodu, w kierunku słońca. – mówi autor projektu – architekt Roman Lis z pracowni Disinn Architekci. Charakterystyczne dla nowoczesnych domów duże przeszklenia pozwalają zintegrować salon z ogrodem. Żeby uniknąć nadmiernego nagrzewania pomieszczeń, architekt sięgnął po proste rozwiązanie – belkę solarną, która latem ogranicza dopływ naturalnego światła do wnętrza.

W części dziennej przenikają się trzy strefy: wypoczynkowa, jadalniana i kuchenna – z wyspą oraz zapleczem technicznym ukrytym w zabudowie.

Ogrzewanie akumulacyjne Elektra VCD pozwoliło na znaczne ograniczenie wydatków na energię. System sprawdza się nawet w przypadku tak przestronnego wnętrza.

– Budynek jest ogrzewany w sposób niekonwencjonalny. Mamy tu ogrzewanie akumulacyjne posadzkowe. W skali roku ogrzanie domu prądem kosztuje około 2 800 zł. Do tego należy doliczyć koszt ogrzania ciepłej wody użytkowej, czyli około 500 – 700 zł, również na rok. – wylicza architekt. To bardzo dobry wynik. Co ważne, temperaturę w każdym pomieszczeniu można regulować indywidualnie. Plusem tego rozwiązania jest konkurencyjny koszt inwestycyjny, jak również fakt, że dla osiągnięcia zamierzonych parametrów nie jest wymagany montaż kosztownej płyty fundamentowej.

Jak działa ogrzewanie akumulacyjne posadzkowe?

Akumulacyjne przewody grzejne Elektra VCD zostały umieszczone w połowie warstwy betonu posadzki. Natomiast posadzka została wykonana w formie dwóch warstw – 2 razy po 5 cm. Pogrubiona warstwa podłogi betonowej magazynuje (akumuluje) ciepło, a moc przewodów, ich ilość oraz rozstaw zostały dobrane tak, aby w pełni odpowiedzieć na zapotrzebowanie cieplne budynku w czasie trwania II taryfy, czyli w nocy. System sterowania zbiera informacje z czujnika temperatury z posadzki oraz z drugiego czujnika temperatury zamontowanego na zewnątrz budynku. Dzięki zebranym danym, czujnik precyzyjne określa wymagany czas pracy całego układu. Kontroluje moment włączenia i wyłączenia ładowania systemu tanią energią. Dodatkowo system wzbogaca regulator temperatury każdego pomieszczenia oraz bezpieczniki. Szczegółowo o zastosowanym systemie ogrzewania akumulacyjnego napiszę już niebawem w oddzielnym artykule.

Nowoczesny dom ogrzewany prądem wyróżnia spójny charakter wnętrza. To zasługa naturalnych, niekiedy wręcz surowych materiałów, oraz stonowanej kolorystyki.

Indywidualny styl wnętrza udało się zyskać dzięki połączeniu nowoczesnych elementów z tymi o wartości sentymentalnej, na czele z zabytkowymi meblami i rodzinnymi pamiątkami. Elementy zieleni, jak na przykład lampa z lasem w szkle z pracowni Growitbox dodają wnętrzu energii.

Salon, a także ogród o powierzchni około 400 m2 to ulubione miejsca wypoczynku i zabawy całej rodziny. Brak jakichkolwiek barier architektonicznych umożliwia łatwe korzystanie z obydwu przestrzeni. Na świeżym powietrzu zaprojektowano niewielki taras ze strefą wypoczynku, oraz kolejne miejsce do biesiadowania. Nowoczesnymi detalami są rzygacze z łańcuchami rynnowymi.

Ogród i wnętrze wzajemnie się przenikają za sprawą dużych przeszkleń oraz użytych w obu strefach naturalnych materiałów.

Natomiast w strefie prywatnej znajdziemy przytulną sypialnię rodziców z miejscem do czytania i garderobą. Elementami wizualnie ocieplającymi wnętrze z jednej strony są drewniane panele, a z drugiej – cegła klinkierowa. Materiały umieszczone na przeciwległych ścianach wzajemnie się dopełniają, sprzyjając wyciszeniu.

Cegłę wykorzystano również w pierwszej z łazienek. Drugą łazienkę z prysznicem typu walk in urozmaicają wzorzyste płytki zestawione z kafelkami widocznymi również w strefie kuchennej.

Pokoje dzieci pełne naturalnego światła prezentują nieco inny klimat. Ściana z bloczków typu silka została zaimpregnowana i pomalowana zmywalną farbą. Podobnie jak wnętrze sypialni dla gości, której industrialny charakter dodatkowo podkreśla surowy beton. Dajcie znać, co sądzicie o tym projekcie!

Jeśli chcecie zbudować podobny dom, to kontakt do firmy projektującej i jednocześnie realizującej projekt znajdziecie na stronie Disinn.pl. Za pomoc w realizacji odcinka dziękuję również:
Elektra VCD – System ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego
Growitbox – Las w szkle
Kwiaciarnia Badyle – CH Posnania, Poznań
Mensa Home Porcelain & More – Stary Browar, Poznań


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 6.07.2020 r.