Akumulacyjne ogrzewanie podłogowe – Kto i ile zyska na ogrzewaniu domu prądem? / Test systemu Elektra VCD

Ogrzewanie domu prądem - system Elektra VCDJest bezobsługowe i tanie. To najczęściej wymieniane zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego. Pytanie – jakie konkretne oszczędności daje montaż obecnie najpowszechniej stosowanego systemu przewodów grzejnych w podłodze na etapie budowy, a jakie później – podczas jego użytkowania? W dzisiejszym wpisie na konkretnym przykładzie spróbuję odpowiedzieć na te pytania. Są one szczególnie ważne teraz, gdy walka ze smogiem staje się nie tyle opcją, co koniecznością.

Akumulacyjne ogrzewanie podłogowe może być doskonałą alternatywą dla inwestorów, którzy nie mają dostępu do sieci gazowej oraz chcą optymalizować koszty budowy, podłączenia koniecznych instalacji i utrzymania domu, zachowując przy tym wysoki komfort cieplny.

Ogrzewanie akumulacyjne podłogowe może być z powodzeniem stosowane w domach parterowych, gdzie posadzka o zwiększonej grubości jest łatwa do wykonania. Zobacz realizację na filmie:

Budowa domu z ogrzewaniem na prąd

Na etapie budowy spore oszczędności daje fakt, że osoby chcące ogrzewać dom prądem nie muszą budować komina, a po montażu i uruchomieniu całego systemu nie ma potrzeby dokonywania corocznych przeglądów technicznych. Dla uzyskania dobrych wyników (w postaci niskich rachunków za ogrzewanie) nie ma również potrzeby montowania dość drogiej pompy ciepła. Oczywiście cały czas mówimy o domu dobrze izolowanym. W przypadku budynku prezentowanego na powyższym filmie 20 cm styropianu to izolacja ścian zewnętrznych z silikatu, a ocieplenie dachu stanowi warstwa 40 cm wełny mineralnej.

Ile kosztuje ogrzewanie domu prądem?

Powierzchnia domu jednorodzinnego prezentowanego na filmie wynosi około 140 m2 + zaplecze techniczne. Zastosowane rozwiązanie, czyli przewody grzejne Elektra VCD, pozwoliło na osiągnięcie konkurencyjnych wyników. Całkowity koszt ogrzania budynku tej wielkości, gdzie zaprojektowano znacznie wyższy niż standardowo salon o dużej kubaturze, wynosi 2 800 zł rocznie. Do tego, należy doliczyć około 700 zł w skali roku tytułem ogrzania wody użytkowej. Dlaczego ogrzewanie domu z systemem akumulacyjnym w podłodze okazało się tak tanie? W czym tkwi sekret? 

Na filmie, 4-osobowa rodzina z dziećmi używa ogrzewania akumulacyjnego, korzystając z prądu w tańszej taryfie (taryfa nocna). Jeśli więc masz możliwość korzystania z prądu w drugiej taryfie, to warto rozważyć testowany system.

Jak montować przewody grzejne Elektra VCD?

Akumulacyjne przewody grzejne Elektra VCD w oglądanym domu zostały umieszczone w połowie warstwy betonu posadzki. Natomiast posadzka została wykonana w formie dwóch warstw – 2 razy po 5 cm. Pogrubiona warstwa podłogi betonowej magazynuje (akumuluje) ciepło, a moc przewodów, ich ilość oraz rozstaw zostały dobrane tak, aby odpowiedzieć na całkowite zapotrzebowanie cieplne budynku w czasie trwania drugiej taryfy. Określenie optymalnego rozstawu przewodów wymaga precyzji i doświadczenia, dlatego instalacją zajmują się wyłącznie uprawnione do tego ekipy. Co kluczowe, system sterowania cały czas zbiera informacje z czujnika temperatury z posadzki oraz temperatury powietrza w pomieszczeniach, a także z kolejnego czujnika temperatury zamontowanego na zewnątrz budynku. Dzięki zebranym danym, czujnik precyzyjne i w sposób indywidualny określa wymagany czas pracy całego układu. Kontroluje moment włączenia i wyłączenia ładowania systemu tanią energią.

Pełna automatyzacja systemu sprawia, że poziom temperatury w domu wystarczy ustawić raz i praktycznie można o nim zapomnieć.

Dodatkowo, w skład systemu wchodzi regulator temperatury każdego pomieszczenia oraz bezpieczniki. W efekcie, temperaturę w każdym pokoju można ustawić na innym poziomie, przykładowo w sypialniach może być ona niższa niż w strefie dziennej.

W porównaniu z systemem ogrzewania podłogowego wodnego z kotłem gazowym plusem tego rozwiązania jest też fakt, że eliminujemy straty ciepła podczas jego transportu, gdyż ciepło zawsze powstaje w ogrzewanym pomieszczeniu, a nie w kotle, skąd jest dalej przesyłane do poszczególnych stref. Ma to oczywiście realny wpływ na wysokość rachunków.

Ile kosztuje zakup systemu ogrzewania akumulacyjnego w podłodze?

Wysokość rachunków za prąd już znamy. Dla inwestorów drugą kluczową sprawą jest oczywiście dostępność cenowa samego systemu, a ta zależy od powierzchni mieszkalnej, jaką chcemy ogrzać. Przykładową kalkulację kosztów zakupu i montażu przewodów grzejnych Elektra VCD dla domu energooszczędnego o powierzchni 145 m2 prezentuję poniżej.


Kalkulacja kosztów montażu przewodów grzejnych Elektra VCD dla domu parterowego 145 m²:

  • Zestawienie pomieszczeń wraz z wykazem zastosowanych materiałów:

Kuchnia, jadalnia i salon 55 m2 – VCD 17/2490 – 3x
Sypialnia 2 x 15m2 – VCD 17/1900 – 2x
Pokój dla gości 12 m2 – VCD 17/1200 – 1x
Łazienka 7 m2 – VCD 17/610 – 1x
Łazienka 5 m2 – VCD 17/ 350 – 1x
Przedpokój – 7 m2 – VCD 17/910 – 1x
Hall – 15 m2 – VCD 17/1900 – 1x
Pomieszczenie techniczne 7m2

  • Przykładowe koszty instalacji przewodów grzejnych Elektra VCD (ceny netto):

Materiały – 7 661 zł
Zasilanie, sterowanie, przewody zasilające – 7 850 zł
Prace instalacyjne – 6 850 zł
………………………………………………………………………..
Suma kosztów: 22 361 zł

Dzięki powyższej inwestycji, nasze całkowite koszty ogrzewania domu 145 m2 prądem w skali roku wyniosą 2 200 zł, oczywiście przy założeniu, że korzystamy z II taryfy.


Używając prądu do ogrzania domu nie emitujemy szkodliwych pyłów do atmosfery. To dobry krok w kierunku ograniczania smogu. Tym bardziej, że koszt inwestycyjny systemu Elektra VCD jest relatywnie niski.

To o tyle istotne, że coraz powszechniejsze stają się również instalacje fotowoltaiczne jako alternatywne źródło czystej, odnawialnej energii elektrycznej. Dofinansowanie zakupu i montażu paneli odbywa się w tej chwili zarówno na poziomie samorządowym, wojewódzkim, jak i ogólnopolskim.


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 30.04.2019 r.