NA WEEKEND: Zabierz rodzinę do krainy magnolii! / Arboretum w Kórniku

https://bliskopoznania.pl/2019/04/19/na-weekend-arboretum-w-korniku-gdzie-na-spacer-z-rodzinaKwiecień to miesiąc, kiedy włochate pąki magnolii zamieniają się w egzotyczne kwiaty. Dorodne drzewa i wyjątkowe odmiany można podziwiać w Kórnickim Arboretum, zaledwie 15 minut drogi od Poznania. Zobacz nasze zdjęcia, zainspiruj się i zabierz rodzinę na wiosenny spacer do wyjątkowej krainy magnolii!

Na spacer zarezerwuj sobie kilka godzin, ponieważ rozległy teren Arboretum zajmuje powierzchnię aż 30 ha! Znajdziesz tu malownicze trasy spacerowe wśród rozłożystych drzew, rozległą polanę nad stawem, ścieżki edukacyjne, plac zabaw i oczywiście – pięknie kwitnące o tej porze roku magnolie! A już w maju pełnię swojej urody zaprezentują ponad 40-letnie azalie i różaneczniki…

Licząca 3 000 roślin kolekcja drzew stworzona w pierwszej połowie XIX wieku przez Tytusa Działyńskiego należy do najstarszych w Polsce. Można tu podziwiać cenne i rzadkie okazy drzew z całego świata.

W Kórnickim Arboretum można podziwiać kwitnącą Magnolię Japońską.

Godziny otwarcia:

W niedziele i święta Kórnickie Arboretum jest czynne podobnie jak w dni robocze, czyli od 10.00 do 18.00. Wstęp jest płatny. Bilet rodzinny kosztuje 17 zł.

Magnolie do ogrodu – Jaką wybrać?

  • Wybór Magnolii do ogrodu jest niełatwy, ponieważ istnieje kilkaset gatunków tej rośliny. Warto pamiętać, że niektóre dorastają do naprawdę pokaźnych rozmiarów i z tego względu nie nadają się do małego ogrodu.
  • Wśród modnych odmian znajdziemy najnowsze – cytrynowo żółte, w tym Magnolię “Yellow Lantern”. Inne ciekawe odmiany to Magnolia “Verve”, Magnolia “Lennei” czy
    Magnolia Pickard’s Garnet.

Magnolia – Sadzenie i Uprawa:

  • Magnolie nie lubią przeciągów, przymrozków i potrzebują porządnej dawki słońca, żeby pięknie zakwitnąć. Przykładowo, odmiana Magnolii “Leonard Messel” jest jedną z najbardziej odpornych na spadki temperatury.
  • Pamiętajmy o podlewaniu Magnolii, zwłaszcza latem, ponieważ roślina ma płytki system korzeniowy, a wymaga dość wilgotnej i jednocześnie – dobrze przepuszczalnej ziemi.
  • Podczas przesadzania nie zakopuj krzewu zbyt głęboko! Na spód najlepiej użyj torfu. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny. Dlatego na wiosnę warto dodatkowo obsypać magnolię korą drzew iglastych.
  • Magnolie należy też wspomagać dedykowanym nawozem, a  zimą – zabezpieczyć przed mrozem, najlepiej okrywając roślinę matą ze słomy lub agrowłókniną.

Ciekawostka:

  • Wiesz, że Magnolie należą do najstarszych roślin kwitnących na Ziemi? Zasiedlały naszą planetę już kilkadziesiąt milionów lat temu!

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 24.04.2019 r.