NA WEEKEND: Majówka blisko Poznania – Gdzie na piknik pod chmurką? Zobacz TOP 10 miejsc!

Na weekend majowy - Gdzie na spacer z rodzina?Jak majówka, to tylko w otoczeniu przyrody! Odkryj malownicze miejsca na piknik w plenerze na długi majowy weekend! Zapierające dech widoki, doskonale przygotowana baza turystyczna i atrakcje dla całej rodziny. To wszystko znajdziecie w najbliższej okolicy Poznania. Odwiedź nowe miejsca i sprawdź, gdzie warto się wybrać w tym roku!

1. Przystanek Leśny Łysy Młyn – Biedrusko (gm. Suchy Las)

Ciepłe majowe dni to doskonały czas na piknik, a jeśli można przy okazji podziwiać widoki jak z magicznej baśni to tym lepiej! Przystanek Leśny Łysy Młyn znajduje się zaledwie 5 km od granic administracyjnych Poznania, na Obszarze Natura 2000 – Biedrusko. Jego największą atrakcją jest położony nad malowniczym stawem, odrestaurowany (i działający!) młyn wodny, w którym obecnie mieści się Ośrodek Edukacji Leśnej. Można tu poznać las z bliska – między innymi dzięki leśnemu laboratorium. Ośrodek jest czynny w dni powszednie od 8.00 do 15.00. W weekendy trzeba się umówić na zwiedzanie pod numerem tel. 692 704 099. Wycieczka jest bezpłatna. Po zwiedzaniu warto wybrać się na spacer wokół stawu, gdzie wytyczono ścieżkę dydaktyczną z pięknie położonymi mostkami. Obok podziwiania dzikiej przyrody i wypoczywania na łące, warto też poćwiczyć na przyrządach i poznać garść przyrodniczych ciekawostek. Jak dojechać do Łysego Młyna? Dzięki oddanej niedawno do użytku ścieżce rowerowej można tu bezpiecznie dojechać rowerem. Dla zmotoryzowanych przygotowano z kolei rozległy parking. Zobacz mapkę dojazdu.


2. Źródełko Żarnowiec (gm. Dopiewo)

Jeśli wolimy odpocząć nieco w cieniu, to doskonałym miejscem na krótki spacer i ognisko lub piknik będzie Pomnik przyrody Źródełko Żarnowiec, położone na terenie gminy Dopiewo, kilka minut jazdy samochodem od popularnej Dąbrówki. To jedyne górskie źródełko w okolicy Poznania – z wieżą widokową, oraz kompleksowo przygotowanym zapleczem dla turystów. Na miejsce można dotrzeć rowerem przez las (malownicze ukształtowanie terenu sprawia, że wycieczka dostarczy nam wielu wrażeń) lub też wybierając własne auto (przy źródełku znajduje się parking). Naturalnie wypływająca na powierzchnię ziemi woda spływa tu ze zbocza wzniesienia, tworząc kaskadę z małymi oczkami ze źródlaną wodą. W ciepłe dni dzieciaki chętnie bawią się w wodzie, brodząc w malutkich jeziorkach na bosaka! Po sąsiedzku znajdziemy duży plac zabaw otoczony przez las, siłownię zewnętrzną oraz zadaszoną wiatę z ławeczkami, miejscem do grillowania i bieżącą wodą.


3. Pałac Jankowice oraz leśny plac zabaw z parkiem linowym (gm. Tarnowo Podgórne)

Pięknie utrzymany park z alejkami nad stawem oraz wyjątkową atrakcją dla dzieci! Przy odrestaurowanym w ostatnich latach Pałacu Jankowice (w Jankowicach koło Tarnowa Podgórnego) najmłodsi mogą ćwiczyć równowagę w mini parku linowym! Ścieżki linowe wyglądają niepozornie, ale pokonanie wszystkich jest nie lada sztuką… Jest też tyrolka, instrumenty muzyczne w wersji maksi oraz duża zjeżdżalnia. Z uwagi na tutejszy cenny starodrzew, plac zabaw jest utrzymany w ciekawej, leśnej stylistyce. Po pełnej przygód zabawie można odpocząć na ławeczkach lub na pałacowym tarasie, gdzie sezonowo działa kawiarnia. Restauracja oraz całoroczna kawiarnia z domowymi wypiekami działa z kolei nieopodal jeziora w pobliskim Lusówku.


4. Spacer po Łazienkach? Nie tylko w stolicy! Zobacz trasy nordic walking nad rzeką Wełną i nową ścieżkę dydaktyczną dla dzieci!

Łazienki? Nie tylko w stolicy! Zobacz klimatyczne miejsce spacerów blisko Poznania – nad rzeką Wełną w Obornikach Wielkopolskich! Obornickie Łazienki to nie tylko urokliwe mostki, punkty widokowe i zacienione trasy nordic walking z widokiem na las i rzekę. To również nowe atrakcje dla całej rodziny! Sprawdź szczegóły! Dojazd z Poznania do Łazienek Obornickich trasą nr 11 lub koleją to kwestia 40 minut. Najlepiej kierować się do Centrum Rekreacji Oborniki przy ulicy Czarnkowskiej 84, gdzie wytyczono start oraz metę dwóch tras nordic walking, które zaprowadzą nas do celu.


5. Promenada nad jeziorem w Kórniku

Nowa promenada nad Jeziorem Kórnickim to popularny cel rodzinnych spacerów – nie tylko mieszkańców okolicy. Sąsiadująca ze słynnym Kórnickim Arboretum trasa jest znakomicie przygotowana – wykonana z kostki brukowej jest szeroka, posiada osobne pasy ruchu dla pieszych i rowerzystów, pomosty, molo oraz oświetlenie. Podczas spaceru można podziwiać jezioro z dwupoziomowej platformy widokowej albo przysiąść na ławeczce czy w jednej z tutejszych kawiarenek. Od 23 kwietnia do 17 września po Jeziorze Kórnickim kursują statki wycieczkowe. Z kolei dla plażowiczów Kórnik oferuje strzeżoną plażę przy Ośrodku Sportu i Rekreacji Oaza Błonie, gdzie można korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, z placu zabaw czy boisk sportowych. W tej okolicy nowych osiedli deweloperskich powstaje naprawdę sporo – o wybranych inwestycjach piszemy w RAPORCIE.

ikona-lokalizacjaSprawdź jak dojechać do promenady w Kórniku.


6. Ścieżka w koronach drzew / Poznań – Antoninek – Pokaż dzieciom las z nowej perspektywy!

Ma 250 metrów długości i wznosi się na wysokość do 13 metrów! Mowa o nowo otwartej ścieżce w koronach drzew w okolicy Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Każdy może z niej korzystać bezpłatnie. Dlatego tym bardziej zapraszam Was na wycieczkę. Pokażcie dzieciom las z zupełnie nowej perspektywy! Niech słuchają ptasich koncertów i podglądają ptasie budki. Przy okazji nauczą się rozpoznawać gatunki ptaków. Ale przede wszystkim, będąc na trasie, każdy z nas może – choć na chwilę – oderwać się od przyziemnych spraw! Zobaczcie, jak dojechać do nowej, poznańskiej atrakcji dla całej rodziny!


7. Spacer Doliną rzeki Samy! – Odkryj malownicze widoki i pomnikowe dęby

Choć rzeka Sama nie należy do szerokich i długich (liczy sobie tylko 40 km długości), w jej dolinie można w ciszy, w otoczeniu lasów nacieszyć oczy wyjątkowymi widokami – podglądać ptaki, pomnikowe dęby, a często również zwierzynę leśną, która czuje się w tym miejscu wyjątkowo dobrze. Jednym słowem – złapać oddech i nasycić się pięknem przyrody. Jak tu dojechać? Poznaj szczegóły!


8. Piknik nad Wartą – Puszczykowo oraz Wielkopolski Park Narodowy

Wielkopolski Park Narodowy – tu odpoczniesz nad rzeką Wartą lub na jednej z piaszczystych plaż. Wybór jest szeroki – Jezioro Góreckie, Jarosławieckie, a może Przystanek Glinianki z wieżą widokową w sąsiedniej Mosinie? Jedno jest pewne – wyjątkowy mikroklimat, błogi relaks i lenistwo w cieniu drzew. A dla tych, którzy wolą jednak wypoczywać bardziej aktywnie – pofałdowane tereny obfitujące w ciekawe trasy rowerowe, np. Nadwarciański Szlak Rowerowy.


9. Wieża widokowa na Szachtach / Poznań

Szachty to prawdziwa oaza zieleni w tkance miejskiej Aglomeracji Poznań. Dawne wyrobiska gliny obecnie stanowią ostoję ptactwa wodnego. Wokół glinianek, których łącznie znajdziemy tu aż 40, powstała ścieżka dydaktyczna z ławeczkami, miejscem na ognisko, pomostem na Stawie Rozlanym, oraz tablicami informacyjnymi. Specjalną atrakcją Szacht jest licząca 25 m wysokości wieża widokowa. Więcej na jej temat przeczytasz w moim oddzielnym artykule.


10. Wieża widokowa w Mosinie – Przystanek Glinianki

Przystanek Glinianki w Mosinie to kolejny przykład na to, jak z sukcesem można zamienić dawne wyrobiska w atrakcję turystyczną. Teren należący w przeszłości do zakładów ceramicznych zagospodarowano zupełnie na nowo, a efekt naprawdę robi wrażenie! Przystanek Glinianki to w tej chwili nie tylko świetne miejsce na spacer nad jeziorem w zielonej okolicy blisko Poznania. Turyści mogą korzystać z wysokiej wieży widokowej, strzeżonego kąpieliska z piaszczystą plażą, przebieralni, zadbanych ścieżek spacerowych i wiat biwakowych. Ustawione wokół plaży tablice informują o walorach Wielkopolskiego Parku Narodowego.


Zobacz też: RANKING 21. Najlepszych plaż w okolicy Poznania!


Sprawdź więcej pomysłów NA WEEKEND!


ZOBACZ TEŻ: Ścieżka w koronach drzew / Poznań – Antoninek – Pokaż dzieciom las z nowej perspektywy!