NA WEEKEND: Majówka blisko Poznania – Gdzie na piknik pod chmurką?

Na weekend majowy - Gdzie na spacer z rodzina?Jak majówka, to tylko w otoczeniu przyrody! Odkryj malownicze miejsca na piknik w plenerze na długi majowy weekend! Zapierające dech widoki, doskonale przygotowana baza turystyczna i atrakcje dla całej rodziny. To wszystko znajdziecie w najbliższej okolicy Poznania. Odwiedź nowe miejsca i sprawdź, gdzie warto się wybrać w tym roku!

1. Przystanek Leśny Łysy Młyn – Biedrusko (gm. Suchy Las)

Ciepłe majowe dni to doskonały czas na piknik, a jeśli można przy okazji podziwiać widoki jak z magicznej baśni to tym lepiej! Przystanek Leśny Łysy Młyn znajduje się zaledwie 5 km od granic administracyjnych Poznania, na Obszarze Natura 2000 – Biedrusko. Jego największą atrakcją jest położony nad malowniczym stawem, odrestaurowany (i działający!) młyn wodny, w którym obecnie mieści się Ośrodek Edukacji Leśnej. Można tu poznać las z bliska – między innymi dzięki leśnemu laboratorium. Ośrodek jest czynny w dni powszednie od 8.00 do 15.00. W weekendy trzeba się umówić na zwiedzanie pod numerem tel. 692 704 099. Wycieczka jest bezpłatna. Po zwiedzaniu warto wybrać się na spacer wokół stawu, gdzie wytyczono ścieżkę dydaktyczną z pięknie położonymi mostkami. Obok podziwiania dzikiej przyrody i wypoczywania na łące, warto też poćwiczyć na przyrządach i poznać garść przyrodniczych ciekawostek. Jak dojechać do Łysego Młyna? Dzięki oddanej niedawno do użytku ścieżce rowerowej można tu bezpiecznie dojechać rowerem. Dla zmotoryzowanych przygotowano z kolei rozległy parking. Zobacz mapkę dojazdu.


2. Źródełko Żarnowiec (gm. Dopiewo)

Jeśli wolimy odpocząć nieco w cieniu, to doskonałym miejscem na krótki spacer i ognisko lub piknik będzie Pomnik przyrody Źródełko Żarnowiec, położone na terenie gminy Dopiewo, kilka minut jazdy samochodem od popularnej Dąbrówki. To jedyne górskie źródełko w okolicy Poznania – z wieżą widokową, oraz kompleksowo przygotowanym zapleczem dla turystów. Na miejsce można dotrzeć rowerem przez las (malownicze ukształtowanie terenu sprawia, że wycieczka dostarczy nam wielu wrażeń) lub też wybierając własne auto (przy źródełku znajduje się parking). Naturalnie wypływająca na powierzchnię ziemi woda spływa tu ze zbocza wzniesienia, tworząc kaskadę z małymi oczkami ze źródlaną wodą. W ciepłe dni dzieciaki chętnie bawią się w wodzie, brodząc w malutkich jeziorkach na bosaka! Po sąsiedzku znajdziemy duży plac zabaw otoczony przez las, siłownię zewnętrzną oraz zadaszoną wiatę z ławeczkami, miejscem do grillowania i bieżącą wodą.


3. Pałac Jankowice oraz leśny plac zabaw z parkiem linowym (gm. Tarnowo Podgórne)

Pięknie utrzymany park z alejkami nad stawem oraz wyjątkową atrakcją dla dzieci! Przy odrestaurowanym w ostatnich latach Pałacu Jankowice (w Jankowicach koło Tarnowa Podgórnego) najmłodsi mogą ćwiczyć równowagę w mini parku linowym! Ścieżki linowe wyglądają niepozornie, ale pokonanie wszystkich jest nie lada sztuką… Jest też tyrolka, instrumenty muzyczne w wersji maksi oraz duża zjeżdżalnia. Z uwagi na tutejszy cenny starodrzew, plac zabaw jest utrzymany w ciekawej, leśnej stylistyce. Po pełnej przygód zabawie można odpocząć na ławeczkach lub na pałacowym tarasie, gdzie sezonowo działa kawiarnia. Restauracja oraz całoroczna kawiarnia z domowymi wypiekami działa z kolei nieopodal jeziora w pobliskim Lusówku.


4. Piknik nad Wartą – Puszczykowo

Wielkopolski Park Narodowy – tu odpoczniesz nad rzeką Wartą lub na jednej z piaszczystych plaż. Wybór jest szeroki – Jezioro Góreckie, Jarosławieckie, a może Przystanek Glinianki z wieżą widokową w sąsiedniej Mosinie? Jedno jest pewne – wyjątkowy mikroklimat, błogi relaks i lenistwo w cieniu drzew. A dla tych, którzy wolą jednak wypoczywać bardziej aktywnie – pofałdowane tereny obfitujące w ciekawe trasy rowerowe, np. Nadwarciański Szlak Rowerowy.


Zobacz też: RANKING 20. Najlepszych plaż w okolicy Poznania!


Sprawdź więcej pomysłów NA WEEKEND!