Oglądamy dom 98 m2 w zabudowie typu ATRIUM – Osiedle Dąbrówka Leśna Polana

Dom parterowy typu ATRIUM - Osiedle Dąbrówka Leśna PolanaOsiedle wyróżnione ZŁOTYM DOMEMChoć z zewnątrz wygląda skromnie, to w środku zachwyca przemyślanym wnętrzem i ukrytym w głębi ogrodem. Dom w oryginalnej zabudowie atrialnej pozwala na maksymalne wykorzystanie nawet niewielkiej działki i jednocześnie – dzięki swojej parterowej zabudowie i dużym oknom – zapewnia idealne przenikanie wnętrza i zewnętrza. O prostej i jednocześnie zaskakująco wygodnej formie architektonicznej opowiada projektant, który z rodziną zdecydował się zamieszkać na osiedlu Dąbrowka – Leśna Polana w domu według własnego projektu. Zobacz projekt i gotowy dom pod klucz na filmie!

W przypadku zabudowy atrialnej najważniejszy jest układ samych budynków względem siebie. Miejsca postojowe są przed domem, a ściany sąsiadów domykają ogród, przez co jest on kameralny.- opowiada architekt Paweł Kardach z zespołu projektowego osiedla Dąbrówka – Leśna Polana pod Poznaniem, dewelopera Linea.

Na relatywnie małej działce o powierzchni 260 m2 udało się wybudować blisko 100-metrowy dom z ogrodem.

Strefa dzienna z kuchnią i jadalnią z jednej strony, oraz dwie sypialnie i garderoba z drugiej otaczają ogród. Dzięki temu, ogród jest schowany przed otoczeniem, co wypoczywającym domownikom daje poczucie całkowitej prywatności. Od frontu zaplanowano wiatrołap oraz gabinet, który można zamienić na kolejną sypialnię. Łazienka oraz oddzielna toaleta znajdują się między strefą prywatną a salonem.

Układ domu bardziej przypomina apartament. Wszystkie pokoje są na jednym poziomie,więc wygodnie się z niego korzysta.

– Z obydwu sypialni są wyjścia na ogród. Z salonu mamy kolejne dwa wyjścia. Tak naprawdę sercem całego domu jest taras. Dom jest wokół niego obudowany. Takie połączenie domu z ogrodem jest największą zaletą zabudowy atrialnej. Cały dom ma 22 m2 przeszkleń, które w większości wychodzą na ogród. Zyskujemy w ten sposób bardzo dobre wizualne połączenie tych stref i doświetlenie wnętrza.- opowiada architekt. By optycznie powiększyć ponad 30-metrową strefę dzienną, architekt nie poprzestał na dużej tafli szkła. Dzięki większej niż standardowo wysokości strefy dziennej, nadał jej lekkości, podkreślonej jasną tonacją ścian z kroplą błękitu. Szczegóły techniczne zdradza architekt.

– Podnieśliśmy sufit i zostawiliśmy widoczne belki konstrukcyjne, zyskując wrażenie dużej przestrzeni. Salon w najwyższym punkcie ma teraz 4 m wysokości.

Mieszkańcy są zwolennikami życia w bliskim kontakcie z przyrodą. Dlatego z każdego pokoju mogą podziwiać ogród. Zielona przestrzeń, choć relatywnie niewielka, jest precyzyjnie rozplanowana, a dzięki swojemu układowi – pozwala na odpoczynek z dala od spojrzeń sąsiadów. – Ogród wykonaliśmy praktycznie sami, dokładając co roku nowe elementy. Przez to, że jest on mały, musieliśmy go bardzo starannie zaplanować. Udało się wydzielić część wypoczynkową z tarasem, mamy miejsce na hamak, nie zapomnieliśmy też o strefie zabaw dla dzieci oraz o miejscu do przechowywania, jaką jest wiata gospodarcza. Bardzo ważnym miejscem dla nas jest też ogródek ziołowy. Każdego dnia rano możemy iść po sałatę, rukolę i świeże pomidory do kanapki przez drzwi balkonowe do ogrodu.– wymienia architekt.

– Latem dużo cienia daje platan, który jest z nami od lat czterech. Muszę go mocno przycinać, bo bardzo szybko rośnie.

– Projektując ten dom, pamiętaliśmy też o funkcji przechowywania. Przy sypialni mamy wygodną
garderobę, o której zawsze marzyliśmy. Również w innych pokojach udało się wykonać szafy w
zabudowie. W strefie wejściowej cenimy sobie dużą szafę koło kominka, która jest praktycznie
niewidoczna, fronty wykonane są w tym samym kolorze co ściana.

Architekt mieszka w podpoznańskim domu wraz z żoną i dwoma synami. Jego zdaniem dom jest tani w utrzymaniu: – Dla nas sporą zaletą tego domu jest również to, że dom nie generuje dużych kosztów. Roczny koszt gazu – koszt ogrzewania, podgrzania ciepłej wody i gotowania dla naszej czteroosobowej rodziny to 2 tys. zł.

– Sam układ domu jest wygodny, ale ważne jest też jego otoczenie. Mamy tuż obok plac zabaw. Można też wyjść do lasu na spacer, pojechać rowerem z dziećmi nad jezioro. Dzieci mają na miejscu
naprawdę sporo atrakcji i chętnie z tego korzystają. – podsumowuje architekt.

Sąsiadujące z lasem osiedle Dąbrówka – Leśna Polana pod Poznaniem to przestrzeń pełna zieleni.
Szeroki wybór domów i mieszkań, począwszy od tych najmniejszych, w niskich budynkach
wielorodzinnych, przez segmenty w zabudowie szeregowej, aż po domy wolnostojące idzie w parze z
kompleksowym zapleczem: handlowo-usługowym, edukacyjnym i rekreacyjnym, dostępnym tuż przy domu.

Zobacz inne domy na Osiedlu Dąbrówka – Leśna Polana:

Kobiecy szeregowiec z duszą
Wnętrze inspirowane stylem industrialnym
Klimatyczny szeregowiec 75 m2 z ogrodem w autorskim wydaniu


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 2.08.2019 r.