W Poznaniu, przy ulicy Jasielskiej powstaje pierwsze w pełni modułowe osiedle inspirowane Skandynawią. Jakie możliwości daje ta nowatorska technologia budowy? Zobaczcie nowy odcinek, a w nim – mieszkanie pod klucz, gdzie na niecałych 50 m2 udało się zaplanować aż trzy przytulne pokoje i łazienkę. Możliwość zmiany układu oraz funkcji pomieszczeń pozwala dopasować wnętrze do indywidualnych potrzeb. Na mieszkańców czekają też ułatwienia pozwalające żyć bliżej natury.
Mieszkania z prefabrykatów nowej generacji powstają w ekspresowym tempie. II etap osiedla Jasielska będzie gotowy do końca 2020.
Choć trudno w to uwierzyć, to pierwsze dwa budynki na Jasielskiej w Poznaniu, razem z podziemną halą garażową, powstały w niecały rok. Obecnie trwa budowa II etapu, w którym są dostępne mieszkania od 37 do 107 m2, w tym apartamenty z 30-metrowymi tarasami, oraz ekspozycją na trzy strony świata. Wszystkie mieszkania będą gotowe do końca 2020 roku. Tak krótki czas oczekiwania umożliwia technologia prefabrykacji.
Choć osiedle tworzą niskie, kameralne budynki, to w każdym znajdziemy windę i podziemną halę garażową.
Jak powstaje osiedle modułowe? Gotowe elementy razem z instalacjami, warstwą izolacji, oraz oknami powstają w fabryce. Na placu budowy są jedynie precyzyjnie montowane.To pozwala na osiągnięcie znacznie lepszych parametrów cieplnych i akustycznych niż w budownictwie tradycyjnym, oraz ograniczenie liczby usterek do minimum. Co za tym idzie, mieszkańcy zyskują niższe koszty utrzymania oraz ciszę w mieszkaniu. Technologia jest dobrze znana w krajach skandynawskich, gdzie inwestor osiedla Jasielska – firma Pekabex oddaje 1200 mieszkań rocznie.
Elementy betonu konstrukcyjnego mogą być zarazem nietuzinkową dekoracją wnętrz w miejskim stylu.
Maksimum funkcji na małej przestrzeni. Zgodnie z tą zasadą na niespełna 50 m2 mieszkania pokazowego udało się zaplanować trzy wygodne pokoje plus łazienkę. Dzięki dodatkowym oknom, kuchnię można też wydzielić z salonu.
Codzienny wspólny posiłek przy stole to dobry sposób na pielęgnację relacji z bliskimi.
Z tego powodu, w strefie dziennej o powierzchni 24 m2 ważną rolę gra sporych rozmiarów, owalny stół. Może przy nim wygodnie zasiąść sześć osób. Miejsce do relaksu z książką zapewnia sofa – w tym przypadku – w mocnym odcieniu granatu.
W mieszkaniu pokazowym liczy się nie tylko funkcjonalność i prosta forma, ale też przytulny klimat, nastawiony na rodzinę.
Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń kuchni i jednocześnie nadać jej lekkość, postawiono na zabudowę meblową o różnej szerokości, w dwóch różnych wykończeniach. Uniwersalne wymiary szafek pozwalają stworzyć projekt kuchni na miarę. Jej przedłużeniem jest zabudowa widoczna w korytarzu, zapewniająca jeszcze więcej miejsca na przechowywanie. Kolejny pokój to zaciszne miejsce do pracy zdalnej. Duże okno pozwala relaksować się z widokiem na ogród. W zależności od potrzeb, gabinet można też zamienić na pokój dziecka.
Stonowana sypialnia to propozycja dla fanów industrialnych klimatów, szukających wyciszenia. Natomiast w prawie 4-metrowej łazience płytki w kolorze betonu ociepla rysunek drewna widoczny na płytkach na jednej ze ścian. Utrzymanie łazienki w czystości ułatwia otwarty prysznic typu walk in.
Na osiedlu Jasielska można zamieszkać od razu w gotowym mieszkaniu.
Wykończenie pod klucz w jednej z trzech dostępnych opcji kosztuje od 580 zł za m2. Natomiast ceny nowych mieszkań z II etapu zaczynają się od 6 050 zł/m2 powierzchni w stanie deweloperskim.
Skandynawski styl życia to balans między pracą a odpoczynkiem, najchętniej blisko natury.
Chcąc zachęcić mieszkańców do odpoczynku na świeżym powietrzu, inwestor osiedla przygotował szereg pomysłowych udogodnień. I nie chodzi tu tylko o ścieżki rowerowe, którymi wprost z Jasielskiej można dojechać nad Jeziora Rusałka i Strzeszyńskie. To również atrakcje na miejscu dla osób w każdym wieku. Przykładowo, dla najmłodszych powstanie eko plac zabaw – miedzy innymi z naturalną nawierzchnią uczącą kontaktu z naturą. Wielofunkcyjne urządzenia będą sprzyjać rozwijaniu wyobraźni. Nie zabraknie też przyrządów rozwijających zdolności plastyczne i muzyczne oraz – co kluczowe – otwartej przestrzeni do swobodnej zabawy.
Podczas gdy dzieci będą beztrosko bawić się na dworze, dorośli będą mogli odpocząć w zielonej strefie relaksu. Na tarasie zaplanowano miejsca do siedzenia i… bujania, czyli hamaki w otoczeniu drzew i donic z ziołami. Stylistycznym łącznikiem między dwoma strefami będzie naturalne drewno, z którego wykonany będzie taras oraz elementy placu zabaw.
Na zamkniętym osiedlu ruch kołowy ograniczono do minimum, sprowadzając go do części podziemnego garażu.
To oznacza ciszę i większe bezpieczeństwo lokalnej społeczności. Bramę wjazdową i wejście do budynku otwiera się za pomocą telefonu komórkowego. Warto też wspomnieć o takich prozaicznych zdawałoby się rzeczach, jak rowerownie, zadbaną zieleń na osiedlu oraz pojemne komórki lokatorskie.
Najważniejsze ułatwienia na osiedlu Jasielska:
- Windy i podziemne hale garażowe
- Zielona strefa relaksu
- Eko plac zabaw dla dzieci
- Osiedle zamknięte z bramą otwieraną zdalnie
- Osiedle wyłączone z ruchu kołowego
- Miejsce na rowery
- Komórki lokatorskie
- Ścieżki rowerowe oraz przystanki autobusowe bezpośrednio przy osiedlu dla osób stawiających na życie bez samochodu
Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 25.10.2019 r.