NA WEEKEND: Jesienny spacer w parku! Zobacz 4. klimatyczne miejsca!

NA WEEKEND - Jesienny spacer w parkuPaździernik to miesiąc, kiedy zachwycamy się kolorami kwitnących wrzosów i bogactwem złoto – karminowych liści. Dlatego w ten weekend zabierz rodzinę na spacer! Odkryj malownicze parki blisko Poznania, idealne na wyprawę w poszukiwaniu skarbów jesieni…

1. Kórnik w jesiennej scenerii

Na spacer po Kórnickim Arboretum zarezerwuj sobie kilka godzin, ponieważ rozległy teren zajmuje powierzchnię aż 30 ha!

Znajdziesz tu malownicze trasy spacerowe, ścieżki edukacyjne, rozległą polanę nad stawem i oczywiście – kwitnące o tej porze roku wrzosy i niespotykane nigdzie indziej w okolicy Poznania gatunki drzew! Ciekawostka: liczącą 3 000 okazów kolekcję drzew w pierwszej połowie XIX wieku stworzył Tytus Działyński. Obecnie należy ona do najstarszych w Polsce. Można tu podziwiać cenne gatunki z całego świata. W niedziele i święta Kórnickie Arboretum jest czynne – podobnie jak w dni robocze – od 10.00 do 18.00. Wstęp jest płatny. Bilet rodzinny kosztuje 17 zł. Będąc w Kórniku, warto też wybrać się nad pobliskie Jezioro Kórnickie, gdzie powstała 1,5 – kilometrowa Promenada z licznymi atrakcjami dla dzieci, fanów deskorolki i wszelkiej aktywności na świeżym powietrzu.

Promenada nad Jeziorem Kórnickim zachwyca magią jesiennej scenerii.


2. Przygoda dla małych odkrywców (i nie tylko)!

Jedziemy dalej! W scenerii pałacowego parku w Jankowicach (gm. Tarnowo Podgórne), w cieniu rozłożystych drzew, można nie tylko cieszyć oczy pięknymi widokami, podziwiać odrestaurowany niedawno pałac, piękne alejki oraz wyjątkowe okazy drzew! Na fanów aktywnego wypoczynku czeka miniaturowy park linowy, gdzie można poćwiczyć sprawność i równowagę. Ścieżki linowe wyglądają niepozornie, ale pokonanie wszystkich to nie lada sztuka! Oprócz tego, nad parkowym stawem znajduje się ścieżka zdrowia i utrzymany w leśnej stylistyce plac zabaw. Zarówno plac zabaw w Jankowicach, jak i park linowy jest ogólnodostępny. W Pałacu Jankowice odbywają się również kameralne koncerty oraz imprezy kulturalne.

Pałac Jankowice wraz z przyległym parkiem to idealne miejsce zarówno na wycieczkę z dziećmi, jak i romantyczny spacer we dwoje.


3. Poszukaj z dziećmi najstarszych w Europie dębów! 

Rogalin. A w nim – odrestaurowany Pałac Raczyńskich oraz okalający go przepiękny ogród i park. Właśnie tu szukamy słynnych dębów rogalińskich liczących sobie 600 lat. W sumie, na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego można odnaleźć niemal 1 500 okazów! Pałacowy ogród i park to wymarzone miejsce na spacer w blasku jesiennego słońca. Pierwszy utrzymany w charakterystycznym, francuskim stylu z idealnie wypielęgnowaną roślinnością niczym labirynt zachęca do zabawy w chowanego. Drugi – w nonszalanckim stylu angielskim, to sceneria tak romantyczna, że każdy choć na chwilę musi przysiąść na ławeczce i napawać się ciszą.

Spacer wśród spadających liści i kasztanów – jest magia!


4. Chwila odpoczynku wśród stawów

Kolejną ciekawą propozycją na jesienny spacer jest zabytkowy Park w Kleszczewie – z fontannami i starodrzewem. Ładnie utrzymany park zyskuje indywidualny charakter dzięki stawom z klimatycznymi mostkami. Choć park jest niewielki, to można tu zadbać o formę. Ścieżka zdrowia, siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw zapewnią rozrywkę całej rodzinie. Co ważne, Kleszczewo posiada dostęp do autostrady A2 i trasy S5, co sprawia, że dojazd z Poznania to kwestia 15 – 20 minut. Zobacz Park w Kleszczewie na filmie:


Zobacz więcej:
Magiczna kraina i stary młyn


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 11.10.2019 r.