POZNAŃ Z BLISKA – Oglądamy 49 m2 pod klucz na pierwszym modułowym osiedlu w Poznaniu – Jasielska

Oglądamy mieszkanie 49 m2 - Osiedle Jasielska w PoznaniuW Poznaniu, przy ulicy Jasielskiej powstaje pierwsze w pełni modułowe osiedle inspirowane Skandynawią. Jakie możliwości daje ta nowatorska technologia budowy? Zobaczcie nowy odcinek, a w nim – mieszkanie pod klucz, gdzie na niecałych 50 m2 udało się zaplanować aż trzy przytulne pokoje i łazienkę. Możliwość zmiany układu oraz funkcji pomieszczeń pozwala dopasować wnętrze do indywidualnych potrzeb. Na mieszkańców czekają też ułatwienia pozwalające żyć bliżej natury.

Mieszkania z prefabrykatów nowej generacji powstają w ekspresowym tempie. II etap osiedla Jasielska będzie gotowy do końca 2020.

Choć trudno w to uwierzyć, to pierwsze dwa budynki na Jasielskiej w Poznaniu, razem z podziemną halą garażową, powstały w niecały rok. Obecnie trwa budowa II etapu, w którym są dostępne mieszkania od 37 do 107 m2, w tym apartamenty z 30-metrowymi tarasami, oraz ekspozycją na trzy strony świata. Wszystkie mieszkania będą gotowe do końca 2020 roku. Tak krótki czas oczekiwania umożliwia technologia prefabrykacji.

Choć osiedle tworzą niskie, kameralne budynki, to w każdym znajdziemy windę i podziemną halę garażową.

Jak powstaje osiedle modułowe? Gotowe elementy razem z instalacjami, warstwą izolacji, oraz oknami powstają w fabryce. Na placu budowy są jedynie precyzyjnie montowane.To pozwala na osiągnięcie znacznie lepszych parametrów cieplnych i akustycznych niż w budownictwie tradycyjnym, oraz ograniczenie liczby usterek do minimum. Co za tym idzie, mieszkańcy zyskują niższe koszty utrzymania oraz ciszę w mieszkaniu. Technologia jest dobrze znana w krajach skandynawskich, gdzie inwestor osiedla Jasielska – firma Pekabex oddaje 1200 mieszkań rocznie.

Elementy betonu konstrukcyjnego mogą być zarazem nietuzinkową dekoracją wnętrz w miejskim stylu.

Maksimum funkcji na małej przestrzeni. Zgodnie z tą zasadą na niespełna 50 m2 mieszkania pokazowego udało się zaplanować trzy wygodne pokoje plus łazienkę. Dzięki dodatkowym oknom, kuchnię można też wydzielić z salonu.

Codzienny wspólny posiłek przy stole to dobry sposób na pielęgnację relacji z bliskimi.

Z tego powodu, w strefie dziennej o powierzchni 24 m2 ważną rolę gra sporych rozmiarów, owalny stół. Może przy nim wygodnie zasiąść sześć osób. Miejsce do relaksu z książką zapewnia sofa – w tym przypadku – w mocnym odcieniu granatu.

W mieszkaniu pokazowym liczy się nie tylko funkcjonalność i prosta forma, ale też przytulny klimat, nastawiony na rodzinę.

Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń kuchni i jednocześnie nadać jej lekkość, postawiono na zabudowę meblową o różnej szerokości, w dwóch różnych wykończeniach. Uniwersalne wymiary szafek pozwalają stworzyć projekt kuchni na miarę. Jej przedłużeniem jest zabudowa widoczna w korytarzu, zapewniająca jeszcze więcej miejsca na przechowywanie. Kolejny pokój to zaciszne miejsce do pracy zdalnej. Duże okno pozwala relaksować się z widokiem na ogród. W zależności od potrzeb, gabinet można też zamienić na pokój dziecka.

Stonowana sypialnia to propozycja dla fanów industrialnych klimatów, szukających wyciszenia. Natomiast w prawie 4-metrowej łazience płytki w kolorze betonu ociepla rysunek drewna widoczny na płytkach na jednej ze ścian. Utrzymanie łazienki w czystości ułatwia otwarty prysznic typu walk in.

Na osiedlu Jasielska można zamieszkać od razu w gotowym mieszkaniu.

Wykończenie pod klucz w jednej z trzech dostępnych opcji kosztuje od 580 zł za m2. Natomiast ceny nowych mieszkań z II etapu zaczynają się od 6 050 zł/m2 powierzchni w stanie deweloperskim.

Skandynawski styl życia to balans między pracą a odpoczynkiem, najchętniej blisko natury.

Chcąc zachęcić mieszkańców do odpoczynku na świeżym powietrzu, inwestor osiedla przygotował szereg pomysłowych udogodnień. I nie chodzi tu tylko o ścieżki rowerowe, którymi wprost z Jasielskiej można dojechać nad Jeziora Rusałka i Strzeszyńskie. To również atrakcje na miejscu dla osób w każdym wieku. Przykładowo, dla najmłodszych powstanie eko plac zabaw – miedzy innymi z naturalną nawierzchnią uczącą kontaktu z naturą. Wielofunkcyjne urządzenia będą sprzyjać rozwijaniu wyobraźni. Nie zabraknie też przyrządów rozwijających zdolności plastyczne i muzyczne oraz – co kluczowe – otwartej przestrzeni do swobodnej zabawy.

Podczas gdy dzieci będą beztrosko bawić się na dworze, dorośli będą mogli odpocząć w zielonej strefie relaksu. Na tarasie zaplanowano miejsca do siedzenia i… bujania, czyli hamaki w otoczeniu drzew i donic z ziołami. Stylistycznym łącznikiem między dwoma strefami będzie naturalne drewno, z którego wykonany będzie taras oraz elementy placu zabaw.

Na zamkniętym osiedlu ruch kołowy ograniczono do minimum, sprowadzając go do części podziemnego garażu.

To oznacza ciszę i większe bezpieczeństwo lokalnej społeczności. Bramę wjazdową i wejście do budynku otwiera się za pomocą telefonu komórkowego. Warto też wspomnieć o takich prozaicznych zdawałoby się rzeczach, jak rowerownie, zadbaną zieleń na osiedlu oraz pojemne komórki lokatorskie.


Najważniejsze ułatwienia na osiedlu Jasielska:

  • Windy i podziemne hale garażowe
  • Zielona strefa relaksu
  • Eko plac zabaw dla dzieci
  • Osiedle zamknięte z bramą otwieraną zdalnie
  • Osiedle wyłączone z ruchu kołowego
  • Miejsce na rowery
  • Komórki lokatorskie
  • Ścieżki rowerowe oraz przystanki autobusowe bezpośrednio przy osiedlu dla osób stawiających na życie bez samochodu

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 25.10.2019 r.