Oglądamy dom parterowy 100 m2 pod klucz – Projekt na lata i wnętrza w stylu nowoczesnej klasyki

Dom parterowy 100 m2 - nowoczesny projekt dla rodzinyZobaczcie stylową i zarazem przytulną domową przestrzeń, w której można swobodnie wypoczywać! Ponieważ mieszkańcy chcieli cieszyć się wnętrzem otwartym na otoczenie, do ogrodu można wyjść niemal z każdego pokoju. Naturalne barwy przenikają też do wnętrza wykończonego materiałami wysokiej jakości. Zobaczcie pomysłowy projekt domu rodzinnego o powierzchni 100 m2 i to wszystko na jednym poziomie parteru! Nowoczesny salon z piękną kuchnią z półwyspem, łazienkę black & white, przytulną sypialnię, oraz pomysły na przechowywanie w pokojach dzieci! Projekt wnętrz: arch. Honorata Humiennik, Maszyna Kreacji. Właścicielom dziękujemy za udostępnienie domu na potrzeby nagrania. Podziękowania dla Swarzędz Home za pomoc w realizacji odcinka!

Dom pod Poznaniem ma 100 m2, ale w środku wygląda na znacznie większy. Wpływa na to spójna baza kolorystyczna i duże okna.


Półki na zamówienie w pokojach dzieci – Maszyna Kreacji
Porcelana  – Pip Studio, Holandia
Lampa w jadalni – Bubbles -14, Step Into Design
Fotel uszak w salonie – Sits
Rozmowę z panią architekt nagraliśmy w Showroom Swarzędz Home


Działka o kształcie prostokąta pozwoliła na wybudowanie domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej w parterze. Na jednej kondygnacji zaplanowano praktyczny hol z siedziskiem, 40 – metrową część dzienną ze stylową kuchnią z półwyspem, elegancką główną sypialnię, łazienkę z wymarzoną wanną wolnostojącą i zapleczem technicznym, oraz pomysłowo urządzone pokoje chłopców. Dwie z trzech sypialni oraz salon posiadają okna do ziemi, przez które można wyjść do ogrodu. W cieplejsze dni taras z widokiem na zieleń staje się przedłużeniem wnętrza. Myśląc o powiększeniu domu, w przyszłości można wykończyć poddasze, otrzymując dodatkowe 70 m2 powierzchni mieszkalnej.

Praktyczny projekt domu na lata to nie tylko brak konieczności chodzenia po schodach, ale również dużo miejsca na przechowywanie.

Pierwotny układ pomieszczeń został nieco zmieniony. Z pomocą architekt Honoraty Humiennik mieszkańcy zrezygnowali ze spiżarni sąsiadującej z kuchnią na rzecz większej łazienki, tak by – oprócz wymarzonej wanny – zmieściła się w niej wydzielona pralnia. Tym sposobem, we wnęce udało się pomieścić pralkę, suszarkę oraz akcesoria do sprzątania, które pozostają nieco w ukryciu.

Aranżacja strefy dziennej to subtelna interpretacja nowoczesnej klasyki. Naturalna baza, wytrzymałe materiały i dopracowane detale razem tworzą stylową i zarazem przytulną przestrzeń.

– Strefa dzienna z biblioteką i prostymi liniami zabudowy ścianki telewizyjnej jest bardziej nowoczesna. Natomiast kuchnia to klasyka. Detale, w tym sztukaterie i podświetlane witryny budują klasyczny charakter przestrzeni. – opowiada autorka projektu wnętrz, arch. Honorata Humiennik. W jadalni uwagę zwraca stabilny drewniany stół oraz krzesła w modnym odcieniu błękitu. – Stół to spełnienie marzeń inwestora. Jest połączeniem dębowego blatu i masywnej, metalowej podstawy, będącej swoistą rzeźbą. – podkreśla arch. Honorata Humiennik. Obok znalazł się półwysep oraz kuchnia inspirowana klasyką. Zadbano o każdy szczegół. Wytrzymały blat z granitu to wybór na lata. Jego ciemne zabarwienie kontrastuje z jasnymi frontami zabudowy.

Ważnym detalem są witryny pozwalające na eksponowanie ulubionej kolekcji ręcznie malowanej porcelany.

Odrobinę ekstrawagancji do wnętrza wprowadzają również białe płytki w kształcie arabeski. Złote uchwyty to kolejny delikatny, ale znaczący akcent. Półwysep zapewnia dodatkowy blat roboczy oraz półki, w tym specjalną – na przechowywanie wina, którego właściciele są koneserami.

Intensywne, ale z umiarem dawkowane barwy są odzwierciedleniem upodobań mieszkańców. Biel i czerń oraz błękit powtarzają się w całym domu, w tym również w strefie wejściowej.

Obok doboru barw, dużą rolę odgrywa tu również oświetlenie. Piękne szklane lampy z jednej strony nadają aranżacji lekkość, a z drugiej – pomagają wyodrębnić poszczególne strefy.

Czarno-biała łazienka to najbardziej kobiece spośród wszystkich wnętrz. Klasyczny wzór na podłodze, złote detale i komoda dodają wnętrzu blasku. Główną rolę odgrywa tu jednak wanna.

Wystrój głównej sypialni jest spójny z resztą mieszkania. Łóżko właściciele wypatrzyli w poznańskiej galerii Polskie Meble. Zagłówek łóżka został specjalnie dobrany do tej przestrzeni i sprawia, że można się tu poczuć naprawdę wyjątkowo. By nic nie zakłócało harmonijnej przestrzeni, zabudowę grzejników dopasowano do stylu zabudowy meblowej.

Pokoje dzieci z ulubionymi motywami zwierząt i samochodów sprzyjają pomysłowej zabawie. Urządzono je w taki sposób, by najmłodsi mieszkańcy mieli ulubione zabawki na wyciągnięcie ręki. – Specjalnie do pokoi dzieci zaprojektowałam półki do ekspozycji bogatej kolekcji książek i autek, nadając im indywidualny charakter. Chciałam tym sposobem podkreślić zainteresowania chłopców. Elementy wykonała na zamówienie pracownia Maszyna Kreacji. – opowiada pani architekt.


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 20.02.2020 r.