Dom stodoła 63 m2 z wysokim sufitem! Sposób na wielką przestrzeń na małym metrażu! / Przylądek Marzeń

Dom stodoła 63 m2 z wysokim sufitem!Ten dom, choć ma niecałe 70 m2, daje mieszkańcom oddech i radość płynącą z prostych przyjemności. Salon z wysokim sufitem, oraz zaskakująco wygodna antresola otwierają przestrzeń ku górze. Duże, przesuwne okno zachęca do nieśpiesznego śniadania na tarasie. Inspiracje pobliskim lasem i łąką widać w całym wnętrzu. – Jednolite wykończenie ścian i drzwi sklejką bukową tworzy pewną tajemniczość. Na wzór lasu, możemy w swoim rytmie odkrywać nowe pomieszczenia – mówi autor projektu, Łukasz Piotrowski, Lookastudio. Związki domu z otaczającą przyrodą podkreślają naturalne materiały widoczne także z zewnątrz – modrzew i świerk na elewacji, oraz płaska blachodachówka modułowa RUUKKI® Hyygge łącząca prostotę z ponadczasową elegancją. Zobacz nowoczesną stodołę w Przylądku Marzeń.


  • Partner odcinka: RUUKKI Polska
  • Prezentowane pokrycie dachu: płaska blachodachówka modułowa RUUKKI® Hyygge
  • Gdzie jesteśmy: Przylądek Marzeń
  • Koncepcja domów oraz projekt wnętrz, projekt zagospodarowania terenu oraz elewacji: Łukasz Piotrowski oraz Alicja Stupnicka-Piotrowska, Lookastudio

– Najważniejszą rzeczą, która nam przyświecała była przestrzeń. Dom nie miał być za duży, ale chcieliśmy zyskać poczucie przebywania w dużej przestrzeni. Właśnie dlatego parter plus antresola i odkryty dach. Nie zabudowaliśmy sufitu ani w salonie ani na antresoli. Zostawiliśmy tę przestrzeń otwartą. Dużo osób mówiło nam, że jest to mało ekonomiczne rozwiązanie, ale teraz wiemy, że to był bardzo dobry wybór. – zaczynają swoją opowieść właściciele domu, Marzena i Bartosz Chmielewscy, którzy dom szkieletowy postawili w sielskim miejscu. – Z jednej strony mamy otwartą przestrzeń, łąki i pola ciągnące się po horyzont, z drugiej piękny starodrzew, a zaledwie 400 metrów stąd znajduje się dzika nadmorska plaża. Nawet w sezonie nie jest zatłoczona. Rzeczywiście można odnaleźć tu spokój. – kontynuują.

Związki domu z otaczającą naturą oraz pięknym w swej prostocie krajobrazem podkreślają kolory i materiały widoczne tak we wnętrzu, jak i na elewacji.

– Świerk jest pomalowany na kolor antracytowy. To nawiązanie do pokrycia dachowego. Chcieliśmy zachować monolit. Wybór pokrycia dachowego padł na płaską blachodachówkę modułową RUUKKI® Hyygge ponieważ chcieliśmy zyskać na dachu kształt przypominający deskę, która została użyta na elewacji. – tłumaczy Bartek.

Dom w Przylądku Marzeń udowadnia, że piękno ukryte w prostej formie może wybrzmieć w pełni za sprawą naturalnych i zarazem wysokiej jakości materiałów.

Płaska blachodachówka modułowa RUUKKI® Hygge jest dostępna w czterech kolorach: szarym, grafitowym, antracytowym i czarnym. Do wyboru jest układ na cegiełkę lub liniowy dla paneli z przetłoczeniem i układ na cegiełkę dla paneli bez przetłoczeń. Wybór jednego spośród trzech wariantów montażu sprzyja dopasowaniu pokrycia dachu do indywidualnych potrzeb. Sprawdzona technologia wykonania i nowoczesne powłoki chroniące przed skutkami promieniowania UV zapewniają zachowanie jego wyglądu i funkcji, co potwierdza nawet 50-letnia gwarancja, nawiązując do idei bezpiecznego, przytulnego domu bliskiego naturze.

Niesamowity efekt daje wysokość salonu wynosząca 660 cm. Ażurowe przepierzenia delikatnie wydzielają poszczególne strefy w otwartej przestrzeni. Jednocześnie pełnią funkcję praktyczną, służąc jako balustrada na klatce schodowej.

Dom stodoła 63 m2: Biel, soczysta zieleń łąki, oraz delikatnie rozbielona sklejka bukowa dają wrażenie wizualnej lekkości w jego wnętrzu.

– To celowe nawiązanie do przebywania w lesie. – przyznaje Łukasz Piotrowski. Nie inaczej jest też w łazience. – Łazienka to około 4 m2 powierzchni. Chcąc powiększyć łazienkę, specjalnie użyliśmy dużych powierzchni danego materiału, czyli płytki w kolorze drewna, oraz białej płytki, która optycznie powiększa nam to pomieszczenie. Kolejnym krokiem było też oświetlenie sufitu. Odsunięcie sufitu od każdej ściany i wpuszczenie tam LED-u. pozwala na to, że wchodząc do tej łazienki, postrzegamy ją jako zupełnie inną przestrzeń. – tłumaczy Łukasz.

– Bardzo ważne były dla nas również aspekty praktyczne, stąd mamy dużo miejsc do przechowywania. W domu są dwie oddzielne sypialnie. Mamy dużą szafę w przedpokoju. Kolejna znajduje się w sypialni na dole. Zaś w górnej sypialni wykorzystaliśmy przestrzenie pod skosami, projektując półki. Wszystkie rzeczy można więc pochować i utrzymać w pełnym porządku. – opowiada dalej Marzena. Na antresoli doświetlonej dwoma oknami dachowymi udało się stworzyć nie tylko praktyczną, ale też zaskakująco przytulną przestrzeń.

– Żeby zyskać miejsce na antresoli, poszerzyliśmy ją o przestrzeń spocznika. Powstała dodatkowa funkcja pod kątem czytania książek. – mówi autor projektu.


Jeżeli chcielibyście zobaczyć dom osobiście, to od niedawna jest taka możliwość! Możecie tu przyjechać z rodziną na wypoczynek wakacyjny. Więcej szczegółów na stronie Przylądka Marzeń.

Dom stodoła do 70 m2: Jakie ogrzewanie wybrać do małego domu całorocznego?

  • Dom ogrzewany jest poprzez przewody elektryczne, które są zatopione w posadzce. Dzięki inteligentnemu systemowi, który steruje ogrzewaniem, jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Gdy otwieramy okno, ogrzewanie się rozłącza. Dodatkowo, gdy jesteśmy w domu, temperatura dostosowuje się do komfortowego poziomu, zaś gdy nie ma nas w domu, podtrzymywana jest temperatura minimalna.- tłumaczy Bartosz. – Koza jest elementem dodatkowym. Gdy chcemy spędzić romantyczny wieczór, rozpalamy w kozie. Gdy dogrzewamy dom kozą, ogrzewanie jest rozłączane. Uważam, że to najtańsze z dostępnych rozwiązań. – podsumowuje.

Zobacz też inne projekty domów marzeń:


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 8.04.2022 r.