Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru?

cLato to doskonały czas na rowerowe przejażdżki. O tej porze roku zauważa się znaczny wzrost zainteresowania zakupem jednośladów. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie roweru, by wybór okazał się trafny?

Najpopularniejsze typy rowerów

Przy wyborze odpowiedniego roweru, warto pamiętać o tym, by wybrać renomowany sklep rowerowy. Profesjonalna obsługa sklepu z pewnością pomoże w doborze roweru odpowiedniego do wzrostu, a także do oczekiwań i planów co do wykorzystywania roweru na co dzień. Wybierając idealny rower, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, w jakim terenie rower będzie użytkowany. Ma to ogromne znaczenie, gdyż od tego zależy jego typ. Na rynku dostępne są różne typy rowerów- rowery szosowe, górskie, miejski, trekkingowe, a także hybrydowe. Do jazdy po mieście zdecydowanie najlepiej sprawdzi się rower miejski. Jeśli jednak ma on służyć do wycieczek po bezdrożach, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie rower górski. Rower szosowy sprawdzi się do jazdy po asfalcie, natomiast rower hybrydowy stanowi połączenie roweru szosowego i miejskiego.

Dopasowanie roweru do wzrosatu

Kolejną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę przy zakupie roweru jest jego rozmiar, a konkretnie rozmiar ramy. Jej wysokość powinna być optymalnie dostosowana do wzrostu, a także do preferowanej pozycji ciała. Chodzi tu przede wszystkim o wygodę i komfort, ale także o ergonomię i bezpieczeństwo. Spore znaczenie ma także rozmiar kół. Im większe są koła, tym większa jest stabilność roweru podczas jazdy na nierównym terenie. Małe koła roweru są jednak bardziej zwrotne i zwinniejsze. Wszystko zależy więc od indywidualnych oczekiwań.

Jakie hamulce wybrać?

Rowery mogą posiadać hamulce różnego rodzaju. Najpopularniejsze są hamulce tarczowe, często stosowane są jednak także hamulce mechaniczne, hydrauliczne czy hamulce V-Brake. Hamulce tarczowe hydrauliczne są uważane za jedne z najlepszych i najbardziej precyzyjnych. Gwarantują one dużą moc hamowania w każdych, nawet niekorzystnych warunkach pogodowych. Ponadto, hamowanie w przypadku hamulców tarczowych hydraulicznych wymaga użycia minimalnej siły. Jedynym minusem hamulców hydraulicznych jest ich cena, która może być nawet dwukrotnie wyższa od ceny innych rodzajów hamulców. W rowerach miejskich najczęściej stosowane są hamulce V. Istotą ich działania jest zastosowanie stalowej linki, która przekazuje siłę na szczęki hamulcowe. Hamulce V-Brake są o wiele tańsze od hamulców tarczowych hydraulicznych, a ich skuteczność jest naprawdę wysoka.

Wpis został przygotowany przez partnera bloga Bliskopoznania.pl