REKUPERACJA – Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu i zyskać czyste powietrze bez smogu?

Rekuperacja, czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, to sprawdzony sposób na obniżenie kosztów ogrzewania, zdrowy klimat i czyste powietrze w domu – bez uciążliwego smogu i alergenów. W naszej rozmowie z ekspertem znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania o wentylację mechaniczną: Na co zwrócić uwagę przy montażu rekuperacji? Czy rekuperację można montować w zamieszkanym domu z wentylacją grawitacyjną? Jakie realne korzyści daje system rekuperacji w domu energooszczędnym?


COMAIR to holenderska firma z 40-letnim doświadczeniem w wentylacji. O praktycznych aspektach montażu i użytkowania rekuperacji rozmawiam z ich ekspertem w Polsce, panem Michałem Ludwin.

Bliskopoznania.pl: Panie Michale, obecnie budowane domy mają zazwyczaj dobrą izolację termiczną, szczelne okna i drzwi, oraz coraz bardziej wydajne piece. Dlaczego w takim razie istnieje potrzeba, żeby je dodatkowo wzbogacać o system wentylacji mechanicznej?

Michał Ludwin, COMAIR Polska: Zgadza się – ściany, okna i drzwi w nowych domach jednorodzinnych są teraz bardzo szczelne. I właśnie dlatego taki dom bez wentylacji mechanicznej praktycznie nie oddycha. Otwieranie czy rozszczelnienie okien pomaga jedynie na chwilę, a gdy za oknem robi się chłodniej, mieszkańcy praktycznie nie mają dostępu do czystego powietrza w domu. W efekcie trudno jest im się skupić, a niekiedy narzekają na przewlekłe bóle głowy. Z tego powodu, jeśli chcemy mieszkać w zdrowym środowisku domowym, nie da się wybudować nowoczesnego domu bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dobrze działająca wentylacja nawiewno-wywiewna jest właściwie w tej chwili niezbędna dla zachowania odpowiedniego komfortu. Rekuperacją jest jedynym rozwiązaniem zapewniającym zarówno stały dopływ optymalnej ilości świeżego, przefiltrowanego powietrza do wnętrza – niezależnie od kaprysów pogody i ciśnienia atmosferycznego – jak i poprawę bilansu energetycznego budynku, dzięki ograniczeniu strat energii w procesie wentylacji.

Rekuperacja COMAIR - zasady działania

Rekuperacja COMAIR – zasady działania

W typowych budynkach bez wentylacji mechanicznej około 40% energii ucieka przez kominy wentylacyjne, a w budynkach energooszczędnych może to być nawet 60%.


Zobacz, jak wygląda nowoczesny dom z rekuperacją COMAIR oraz – Ile wynoszą faktyczne koszty jego ogrzewania:


Bliskopoznania.pl: Proszę w takim razie powiedzieć, jakie są realne oszczędności wynikające z zastosowania systemu rekuperacji?

Michał Ludwin, COMAIR Polska: Oszczędności zależą od tego, ile energii zużywa dany budynek i czym jest ogrzewany. W domach energooszczędnych, pasywnych czy ogrzewanych pompą ciepła rekuperację projektuje się już na początku celem znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na energię, nawet o 40-50%. 

Bliskopoznania.pl: Wspomniał Pan o tym, żeby rekuperację uwzględnić już na początkowym etapie prac nad projektem domu. Dlaczego to tak ważne?

Michał Ludwin, COMAIR Polska: Dobrze przygotowany projekt wentylacji ułatwia montaż i pozwala na uniknięcie niepotrzebnych wydatków. Klient, decydując się na odpowiednio wczesnym etapie na rekuperację, oszczędza na budowie domu, ponieważ nie musi, czy nawet nie powinien, budować niektórych elementów. Warto też podkreślić, że nowoczesna instalacja wentylacyjna jest praktycznie niesłyszalna i niewidoczna po zamontowaniu, ponieważ kanały wentylacyjne można prowadzić w posadzkach, ścianach, stropach. Nasz system wentylacyjny Uniflexplus+ obejmuje elastyczne kanały o niewielkiej średnicy, wraz z całą gamą skrzynek rozdzielczych, co pozwala na sprawne wykonanie dowolnej instalacji.


System rekuperacji – Najważniejsze korzyści dla użytkownika:

  • Zmniejszenie kosztów ogrzewania domu nawet do 50%
  • Świeże powietrze w domu, o każdej porze roku, bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz oraz bez konieczności otwierania okien zimą i związanych z tym strat ciepła
  • Powietrze wolne od smogu, kurzu i alergenów, w tym od pyłków roślin – dokładny stopień oczyszczenia powietrza zależy od modelu wybranego filtra.

Bliskopoznania.pl: Jakiego typu rozwiązania poleca Pan do domu jednorodzinnego, na
przykład takiego jak ten widoczny na naszym filmie?

Michał Ludwin, COMAIR Polska: W budynkach nowych najlepszym rozwiązaniem jest instalacja wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła z centralnym urządzeniem wentylacyjnym. Opcjonalnie możemy ją jeszcze rozbudować o gruntowy wymiennik ciepła, tak jak to wykonaliśmy w domu prezentowanym na filmie, oraz o kanałowy nawilżacz powietrza Higroplus+.

Bliskopoznania.pl: A jeśli ktoś już od kilku lat mieszka w domu i ma w tej chwili wentylację grawitacyjną, to czy może na tym etapie poprawić jakość powietrza? Może zainstalować rekuperację w już gotowym, urządzonym domu?

Michał Ludwin, COMAIR Polska: Jak najbardziej, dla budynków już istniejących można zastosować decentralną wentylację mechaniczną polegającą na zastosowaniu w każdym pomieszczeniu osobnego małego urządzenia wentylacyjnego.

Bliskopoznania.pl: Na koniec naszej rozmowy chciałabym zapytać o temat szczególnie teraz aktualny, czyli o smog. Czy system rekuperacji z tym też sobie poradzi?

Michał Ludwin, COMAIR Polska: Tak, ponieważ świeże powietrze dostarczane do budynku jest filtrowane. Można zastosować nowoczesne filtry o dużej skuteczności, które ograniczają, a w zasadzie
eliminują nawet najdrobniejsze cząsteczki zabrudzeń, jak również pyłki roślin, co też szczególnie docenią alergicy.

Bliskopoznania.pl: Dziękuję za rozmowę.


Czytaj też artykuł o energooszczędnym domu parterowym z rekuperacją!


Więcej o systemach wentylacji mechanicznej, o gruntowym wymienniku ciepła, nawilżaczach powietrza oraz filtrach pomagających w walce ze smogiem możecie przeczytać na stronie comair.pl